Dobré noviny
Československá gymnastka získala štyri zlaté medaily. Potom čo odsúdila okupáciu, živila sa ako upratovačka
Simona Gálová
Simona Gálová

Československá gymnastka získala štyri zlaté medaily. Potom čo odsúdila okupáciu, živila sa ako upratovačka

Deň po vstupe sovietskych tankov /  Věra Čáslavská (naľavo)
Deň po vstupe sovietskych tankov / Věra Čáslavská (naľavo) — Foto: archív TASR, autor M. Vojtek; Twitter: Český olympijský tým

Věra Čáslavská sa zapísala do histórie nie len vďaka svojmu talentu, ale aj demokratickým postojom počas totalitného režimu.

V októbri 1968 začala v ďalekom Mexico City letná olympiáda. Výprava 121 športovcov z Československa vtedy získala sedem zlatých, dve strieborný a štyri bronzové medaily, a to len dva mesiace po augustovej okupácii vojsk Varšavskej zmluvy. Tou najväčšou víťazkou sa na mexickej olympiáde stala gymnastka Věra Čáslavská, ktorá pred miliónmi divákov na celom svete dala najavo nesúhlas s okupáciou Československa.

Tichý protest v priamom prenose

Věra Čáslavská prišla do Mexika ako hviezda minulých hier v Tokiu, kde získala tri zlaté medaily. O štyri roky neskôr svoju bilanciu ešte o jedno zlato vylepšila. Chcela aspoň na diaľku urobiť radosť fanúšikom v okupovanej krajine a ako priznala, bola pred viacbojom veľmi nervózna. „Boli to veľké preteky nervov. Naozaj, ja som nezažila vo svojom živote niš horšie. Keď som nastupovala na posledné náradie, tak som si hovorila ‚Dievča, keď si to vybojovala, tak to musíš už dobojovať, to posledné náradie'. A videla som tam vence s čečinou, jednoducho to všetko. Všetky momenty som mala na mysli, a preto som chcela hrozne zabojovať,“ spomínala Čáslavská pre Radiožurnál.

Kým gymnastky zo Sovietskeho zväzu domáce publikum často vypískalo, Čáslavská ich uchvátila, pretože si k svojej zostave vybrala tradičnú mexickú hudbu. Podľa BBC bolo na olympiáde množstvo východoeurópskych rozhodcov, ktorí dodatočne pridávali body sovietskym gymnastkám, aj keď neboli tak dobré ako Čáslavská. O zlato sa tak nakoniec musela deliť so sovietskou gymnastkou Larisou Petrikovou. Keď stáli na najvyššom stupni víťaziek, v hale začala hrať hymna Sovietskeho zväzu. V tom nastal moment, o ktorom ďalšie dni písal celý svet. Gymnastka z Československa sklonila hlavu a odvrátila tvár.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/olympijskytym/photos/a.214571185233307/5194173090606400/

Nevesta Mexika

„Keď odzneli prvé akordy Sovietskej hymny, tak mi ihneď naskočila husia koža. To som videla všetko – tie tanky a ako sme museli v pozore stáť, a tak, keď jednoducho odzneli tie tóny, tak ja úplne ostentatívne, to vyšlo z duše, to vyšlo zo mňa, som od tej vlajky odklonila hlavu a ešte som sa pozerala do zeme, akože tú vlajku ignorujem,“ rozprávala Věra Čáslavská v projekte Príbehy 20. storočia. Čáslavskú totiž okupácia zastihla na sústredení. „O tretej ráno kričali pod oknami vedúci sokolovne, že nás napadli Rusáci. Hovorila som si, že sa zbláznil, že o tretej v noci vtipkuje, ale sadla som na bicykel a išla na námestie. Tam som uvidela tanky a povedala som si, že ak nás pustí na olympiádu, budem robiť všetko, aby tá naša vlajka bola vyššie ako tá sovietska,“ vysvetlila pôvod svojho tichého protestu.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/theweddingDJ.mx/photos/bc.AboZjr8FMFmyatIvuX2lVmgW4jnLB1Inz1jkv6MTtrhsfVLzVSj7em9PRl7Sfeg2do3uiKPtVVLy8EBYCmrMZORKKUfulhgCwDyPmjTQqF9rTzCnLDii7rptXnWfRjdIGWBr3s2bf418jxdcIwCSvWLKFrDVb-mNMgVcy_V6grwoBkuFfVv_SKqOWbyQOrtUte4/4509481222418591/?opaqueCursor=Abp8b-99V2s0qiXARVx1VS-s2RuXOThEJgz8uUJbTGRMlyMfAWnP4y4dd6Q_PuMrbwy2eUO9j64gQeu1TgwcMPu8zCmuFI6vTJ6Hn0MeyHSDotm8yayjQnHYlr7OIeJ0NU8xvc6KxJ7K0SArfZtub5jqzQOmfb5CL_8k7jC4n3VuSHKunhp9v8EBQKentTEUOx0IK3KKsci4xyYRYD-SNgTwWbQ415muN58Na8BrXF1Ab3ezDyZp671fvuHClOVgtYSDABxO5wnOJrT9DrTZHAQcMoM71WtSsczngRVZvKG-4r-oAcxCQX2uwJujHOycxxTYn2EdvwA2WyIT1dkeyG0Z4w8eEa0lsc2aXIv1bld3a89RAZi7Li1fDTXfQpb97VV-Z2mdeuJVxm1d0BsG4zZ_r5okKxZFyLPjsQ3v9brLET7bCXnrPz7PeMXfbd1dLJiaYJDJWFjo76FfXZlbNl3V1iWoL_N51tbNlQn4RZnTZ4Nz35nQIq9_rb0ohceykwu-qevOHToH_2xrrUgSQPGzGoGI7B0-7MN8KOlbszM6LuKCbmsfFgDaeG6e1Z-obaBCu4OIQFTbqGE0UHSdYdXBpdC65Dv9uDLD-UwaBpd2FixtYRiXE0GGPqkdhqf2Rfw

Celý demokratický svet ju za toto gesto nosil na rukách. Okrem toho boli olympijské hry pre ňu nielen veľkým športovým momentom, ale aj osobným. V Mexiku sa deň pred koncom olympiády vydala za reprezentanta v behu, Jozefa Odložila. „Jej svadbu Mexičania prijali s obrovským nadšením, zaplnili nielen kostol, kde svadba prebiehala, ale aj celé námestie. Čáslavskú ľudia zbožňovali, bola ich hrdinka,“ vysvetlil historik František Kolář. Věra Čáslavská sa podľa mexického veľvyslanca Pabla Maceda stala vďaka svojej kráse, láskavosti a obrovskému talentu nevestou Mexika.

Zakázali jej robiť aj upratovačku

Pri návrate ju na letisku vítali s kvetmi československí predstavitelia a prezident Svoboda ju osobne prijal na Pražskom hrade. O rok neskôr však bolo všetko inak.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?