Dobré noviny
Ukrajinka Oľga utiekla pred vojnou: V Košiciach bojuje so zákerným ochorením, manžel musel narukovať

Ukrajinka Oľga utiekla pred vojnou: V Košiciach bojuje so zákerným ochorením, manžel musel narukovať

Oľga Savitska.
Oľga Savitska. — Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Vojna neberie ohľad ani na ľudí s vážnymi ochoreniami. Oľga z Ukrajiny našla bezpečné útočisko v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.

Život mladej ženy, ktoré sa len nedávno tešila z krásneho života, svadby, sa nateraz obmedzil na nemocničnú izbu, telefón a videá, ktoré si pozerá. „Naše mestá Kyjev, Charkov, a iné sú bombardované, každú chvíľu bomby a bomby. Pozerám to na videách. Len bomby a bomby je to hrôzostrašné. Ľudia zomierajú,“ povedala.

Oľgou doma pracuje pre charitatívnu organizáciu, ktorá sa stará o deti a dospelých s cystickou fibrózou. „Na Ukrajine pomáham ľuďom s tou istou chorobou, akú mám. Pomáham zaobstarať lieky, prístroje, nové medicínske možnosti všetko, čo potrebujú k liečbe.  A tiež pomáhame rodinám ľahšie zvládať situáciu, ktorú spôsobuje toto závažné nevyliečiteľné ochorenie,“ vysvetlila Oľga. 

Oľga s manželom.
Oľga s manželom. Foto: Archív OS

„Pri rozhovore zisťujeme, že aj Oľga spolupracuje na projekte medzinárodnej cezhraničnej spolupráce, vďaka ktorej sme pred pár mesiacmi aj my v UNLP získali nové moderné prístroje pre pacientov s cystickou fibrózou. Strácame s lekárkou pri rozhovore slová,“ uviedla hovorkyňa nemocnice Monika Krišková.

Oľgin dom v Ivano-Frankivsku ešte stojí, ale mnohé iné už nie. „Chcem sa vrátiť na Ukrajinu, keď vojna skončí. A keď sa mi zlepší zdravotný stav a budem sa cítiť lepšie, pôjdem si pozrieť Košice,“ priznala Oľga, ktorá trpí nielen chorobou, ale aj strachom, ale stále má nezlomnú vieru vo svoju krajinu a krajanov. „Myslím si, že vojna skončí skoro. My Ukrajinci sme veľmi silní ľudia, veľmi hrdí,“ dodala na záver.

Život s cystickou fibrózou je náročný, aj keď nie je vojna

Cystická fibróza je závažné dedičné ochorenie, ktoré sa prejavuje od útleho veku. „Deti, ktoré sa s takýmto ochorením narodia, sa nazývajú slané deti, majú totiž veľmi slaný pot. V minulosti tak pôrodné babice vedeli okamžite zistiť, že dieťa nemá šancu na prežitie. Dôvodom je, že vylučovacie žľazy vylučujú veľmi hustý sekrét, ktorý sa hromadí napr. v pľúcach a spôsobuje problémy s dýchaním. Sekrét sa však môže hromadiť v pankrease, pankreatických vývodoch aj v črevách,“ vysvetľuje prednosta Kliniky pneumológie a ftizeológie Pavol Joppa.

Pri terapii je preto najdôležitejšia liečba infekcií dýchacieho systému, od rozsahu pľúcneho postihnutia závisí prognóza chorého a jeho kvalita života. „V prevencii infekcií sa u detí kladie dôraz na očkovanie podľa očkovacieho kalendára, na skvapalnenie hustého hlienu sa používajú mukolytiká. Očisťovacej funkcii dýchacích ciest významne napomáha fyzioterapia. Využíva sa tiež preventívne podávanie antibiotík. Pri liečbe ochorení tráviaceho systému musí mať pacient dostatočný príjem živín a energie, znížené hladiny vitamínov a tráviacich enzýmov sa dopĺňajú vo forme tabliet,“ dodáva prednosta.

Medicínsky pokrok skvalitňuje život pacientov

Ešte pred niekoľkými rokmi sa o cystickej fibróze vedelo málo, dnes sú príznaky ochorenia dôkladne prebádané a včasné zahájenie liečby umožňuje docieliť predĺženie života a zabezpečiť jeho dobrú kvalitu. Kým niekedy dochádzalo k úmrtiam pacientov aj v rannom detskom veku, v súčasnosti sa život pacientov s CF aj vďaka CFTR modulátorom výrazne predlžuje.

Ochorenie sa prejaví obvykle už v detskom veku. Vo všetkých vekových kategóriách sa najčastejšie objavujú opakované infekcie dýchacích ciest, vrátane zápalov pľúc, problémy vyplývajúce z nedostatočnej funkcie pečene, pankreasu, neskôr poruchy plodnosti.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Nádory sa zmenšujú, no poisťovňa cúva. Mamička Nina píše dcére denník, keby tu raz pre ňu nebola

Na liek sa jej skladalo celé Slovensko a on zabral. Nina Rybárová…

Zo všetkých krajín zažili najväčšie prekvapenie práve vo Venezuele.

Janka a Ivan dva roky cestujú svetom na najškaredšom aute: Niektorí si myslia, že Slovensko je v Brazílii

Mladomanželia sú na neuveriteľne dlhej svadobnej ceste a stihli už prejsť všetky…

Jana Múdra, sestra Chirurgickej kliniky Fakultnej nemocnice Trenčín.

Babi, žijeme, kričí na zomierajúce pacientky sestra Jana. Za 24 rokov pochopila, že musí byť pilierom

Denne zachraňujú životy a od nás si zaslúžia viac pozornosti. Dobré…

Slovenská novinárka Katarína Antenozio, ktorá žije v Miláne.

Katarína žije roky v olympijskom Miláne: Soľnička sa tu nikdy nepodáva z ruky do ruky

Zimná olympiáda je lákadlom aj pre mafiu, prezradila v rozhovore.

Krasokorčuliar Adam Hagara so sestrou a trénerkou Alexandrou Hagarovou.

​Sestra a trénerka Adama Hagaru pre Dobré noviny: Slováci by o ňom mali vedieť jednu vec. Domov pôjdeme pyšní

Úspechy si naozaj vydrel a stojí za nimi veľa odriekania, priznala v rozhovore.