Dobré noviny
Ukrajinka Oľga utiekla pred vojnou: V Košiciach bojuje so zákerným ochorením, manžel musel narukovať
Simona Gálová
Simona Gálová

Ukrajinka Oľga utiekla pred vojnou: V Košiciach bojuje so zákerným ochorením, manžel musel narukovať

Oľga Savitska.
Oľga Savitska. — Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

Vojna neberie ohľad ani na ľudí s vážnymi ochoreniami. Oľga z Ukrajiny našla bezpečné útočisko v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura.

Oľga Savitska z Ukrajiny má 28 rokov, ukončené vysokoškolské vzdelanie, hovorí plynule anglicky a rusky. Od detstva trpí na závažné nevyliečiteľné ochorenie - cystickú fibrózu. Na Slovensko ušla pred vojnou spolu s mamou, zvyšok rodiny ostal vo vojnou zmietanej krajine.

Oľga Savitska v košickej nemocnici.
Oľga Savitska v košickej nemocnici. Foto: Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice

„Môj manžel a môj otec ostali doma. Je vojna. A ja som skončila v nemocnici, pretože som sa cítila veľmi zle,“ rozprávala so slzami v očiach Oľga, ktorá skončila na život zachraňujúcom kyslíku a antibiotikách pre zhoršenie ochorenia, ktoré patrí medzí závažné, raritné a nevyliečiteľné choroby.

Choroba na celý život

„Ide o ochorenie na celý život, v minulosti, ešte nie tak dávno, ľudia trpiaci cystickou fibrózou zomierali v pomerne mladom veku. Bez odborného lekárskeho dohľadu, bez liekov a liečby, môžu byť následky fatálne, pacient nemá šancu bez zdravotnej starostlivosti,“ uviedla pneumologička Lenka Kopčová. O Oľgu sa stará už niekoľko dní v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice, kde je Centrum cystickej fibrózy pre dospelých, ktoré sa nachádza na Klinike pneumológie a ftizeológie na Rastislavovej ulici.

„Oľgu sme najskôr vyšetrili, ale keďže sa jej stav v dôsledku situácie zhoršil, prijali sme ju na hospitalizáciu. Jej liečba u nás potrvá zhruba desať dní, dostáva kyslík prostredníctvom kyslíkového prístroja, ktorý jej pomáha dýchať, antibiotiká, plus komplexnú podpornú liečbu potrebnú pre pacienta s cystickou fibrózou a tiež nutričnú intravenóznu podporu, dychovú fyzioterapiu,“ vysvetlila primárka kliniky Lenka Kopčová.

Oľga s manželom.
Oľga s manželom. Foto: Archív OS

Z manžela sa stal vojak

Vojna neberie ohľad ani na ľudí s vážnymi ochoreniami, ktorí potrebujú byť v pravidelnom kontakte s lekárom, aby sa ich zdravotný stave nezhoršil. Oľga Savitska pochádza z Ivano-Frankivska, mesta, ktoré leží približne 250 kilometrov od hraníc so Slovenskom. Patrí medzi najzápadnejšie mestá Ukrajiny, ktoré ostreľujú ruské vojská. „Voláme si s manželom každých päť minút. Veľmi sa o mňa bojí, ako mi je....  a ja sa bojím oňho. Teraz bojuje vo vojne, stal sa s neho vojak. Som úplne šokovaná a ľudia na Ukrajine sú úplne šokovaní, nikdy v živote by nikomu z nás nenapadlo, že sa niečo také hrozné môže stať. Nevieme, čo máme robiť. Deti a pacienti s cystickou fibrózou nemajú žiadne lieky, dochádzajú potraviny, je to strašné,“ opísala bezútešnú situáciu.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

List od neznámeho dievčaťa zmenil jeho život. Slovák Marián sa vo Vietname zaľúbil a našiel cestu ku káve

Mal som asi naivnú predstavu, že ľudia, čo robia s kávou, sú bohatí, spomína…

Lesník Miroslav Ondruš stál zoči-voči bojujúcim medveďom: Keď odišli, zachvátila ma poľovnícka triaška

Medvedica zaútočila na medveďa a ten sa dlho spamätával z toho, čo sa vlastne…

Nikdy nezabudne, ako na pláži uvidel krásnu Slovenku. Mario Cimarro spoznal Broňu po mnohých omyloch

Pozrela sa na mňa s tými svojimi úžasnými modrými očami, až sa…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na jediný deň: denne ošetrí 120 pacientov

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…