Dobré noviny
Slovenskom sa valí obrovská vlna solidarity. Pomáhajú úplne všetci, policajti, dobrovoľníci aj obyčajní ľudia
Martin Dančiak
Martin Dančiak

Slovenskom sa valí obrovská vlna solidarity. Pomáhajú úplne všetci, policajti, dobrovoľníci aj obyčajní ľudia

Slovensko pomáha už aj na ukrajinskej strane hranice. Ak sa chcete zapojiť aj vy, na konci článku nájdete veľký sumár ako na to. 

Aj keď ešte pred pár dňami si to väčšina z nás nevedela vôbec predstaviť, dnes máme utečeneckú krízu priamo u nás doma. Na slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch stoja kilometrové rady, cez hranice prúdia stovky utečencov a to najmä neúplných rodín. Humanitárnu krízu takýchto rozmerov si na Slovensku v jeho modernej histórii nepamätáme.

Policajt drží v ruke novorodenca, ktorý musel opustiť rodnú krajinu.
Policajt drží v ruke novorodenca, ktorý musel opustiť rodnú krajinu. Foto: FB: Polícia Slovenskej republiky

Po prvotnom šoku z blízkeho kontaktu s vojnou sa na Slovensku objavila veľká vlna solidarity. Pomáhať najskôr začali mimovládne organizácie, postupne sa do pomoci zapojil aj štát a v neposlednom rade začali mnohé zbierky organizovať obyčajní ľudia, jednotlivci, aktivisti, či samosprávy. Reportér Denníka N Tomáš Forró na sociálnej sieti Facebook napísal, že je hrdý na svoju krajinu. „Proti okupantovi sa dá bojovať aj láskou. Tak ako to robia práve teraz stovky Slovákov na našich hraničných prechodoch s Ukrajinou a ktorí poskytujú svoje domovy či aspoň posielajú peniaze,“ hovorí Forró. Podľa jeho slov sú utečenci z pomoci dojatí. Plačú a ďakujú. 

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/tomas.forro/posts/5623095277705766

Vyzbierali sme čo sa dalo

Behom niekoľkých hodin vyzbierali Slováci tisícky kusov teplého oblečenia, jedla, liekov, zdravotníckych pomôcok, ale aj hygienických potrieb. Stovky Slovákov zaplavili sociálne siete ponukami na prichýlenie utečencov vo svojich vlastných príbytkoch. Policajti, vojaci, colníci a záchranári a dobrovoľníci pracujú vo dne a v noci, aby pomohli tým, čo to potrebujú najviac - utečencom priamo na hraničných priechodoch. Viacerí aktivisti hlásia, že sklady na humanitárnu pomoc sú plné. Každým dňom sa lepšie organizuje aj samotná distribúcia tejto pomoci utečencom. 

Pomoc pod názvom Zbierka pre Ukrajinu zorganizovali aj v Petržalke a z Kultúrneho domu Zrkadlový háj urobili dočasné skladisko. Aj z tohto dôvodu museli dnes presúvať divadelné predstavenie Medová rozprávka do iného priestoru. Herci totiž nemali kde hrať, veď posúďte sami.

Sklad pomoc v DK Zrkadlový háj
Sklad pomoc v DK Zrkadlový háj Foto: FB: Kultúra v Petržalke

Do pomoci sa zapojili aj desiatky podnikateľských subjektov a napríklad aj najväčší mobilní operátori. Či už znížením sadzieb na hovory zo Slovenska na Ukrajinu, či z Ukrajiny na Slovensko, prípadne úplným zrušením sadzieb. Spoločnosť Orange na hraničnych priechodoch rozdáva utečencom bezplatné SIM karty vybavené dátami a hlasovými službami, aby mohli ostať v kontakte so svojimi blízkymi na Ukrajine.

Pomáha aj štát

V neposlednom rade treba pochváliť aj štát a samosprávy. Podľa Branislava Tichého z organizácie Človek v ohrození sa za jeden deň zlepšila najmä organizačná zložka. Policajti a vojaci majú vytvorený priestor na prácu, skvele organizovaní sú aj hasiči, samosprávy zriaďujú dočasné prístrešky. Najväčšou výzvou je podľa Tichého zvládnuť koordinačný chaos, ktorý na hraniciach zavládol počas takzvaného „bezvládia.“ „Na tom ideme najbližšie dni pracovať,dodáva Tichý na Facebooku. Národná rada poskytla pre potreby ubytovania aj účelové zariadenie Častá-Papiernička, ktoré poväčšinou slúži politikom na odych a relax.

Vojnoví utečenci z Ukrajiny budú môcť priamo na slovenskej hranici na počkanie získať status dočasného útočiska s plným zdravotným poistením a nárokom na dávky v hmotnej núdzi, ako aj možnosťou zamestnať sa na Slovensku. Ministerstvo dopravy zas spustilo webovú stránku pomocpreukrajinu.sk, ktorá môže pomôcť Ukrajincom s ubytovaním.

Vyzerá to tak, že Slováci konečne ťahajú za jeden povraz a ich cieľom je pomôcť tým, ktorí to teraz tak veľmi potrebujú. 

Utečenci na hraničnom priechode
Utečenci na hraničnom priechode Foto: FB: Polícia Slovenskej republiky

Ako môžem pomôcť?

 

KAM POSLAŤ FINANČNÚ POMOC?

  • Najväčšia spojená výzva mimovládnych organizácii

Výzva vznikla v spolupráci s viacerými slovenskými mimovládnymi organizáciami. Ide primárne o humanitárnu pomoc na Ukrajine, alebo v prípade eskalácie pomoc tým Ukrajinkám a Ukrajincom, ktorí budú hľadať bezpečie na území našej krajiny. Financie pomôžu zabezpečiť pitnú vodu, potravinové a hygienické balíčky či lieky a iné zdravotnícke potreby, ale aj právnu a psychologickú pomoc.

Odkaz na zbierku.

  • Človek v ohrození

Dary budú použité na pomoc obetiam ozbrojeného konfliktu: ľuďom, ktorí kvôli vojne opúšťajú svoje domovy a na ochranu ohrozených rodín a jednotlivcov. Vyzbierané peniaze pomôžu zabezpečiť pitnú vodu a jedlo, psychosociálnu podporu, bezpečné ubytovanie a pokryjú ďalšie vzniknuté humanitárne potreby. Organizácia Človek v ohrození dlhodobo realizuje aktivity na Ukrajine. Časť peňazí bude použitá na základné potreby ukrajinských utečencov na Slovensku.

Odkaz na zbierku.

  • Slovenská katolícka charita

Výnos bude použitý na akútnu pomoc ľuďom v oblasti konfliktu, stravu, ubytovanie a zabezpečenie základných potrieb. Zbierka prebieha v spolupráci s ukrajinskou charitou a lokálnou Caritas Donetsk, dlhodobým partnerom Slovenskej katolíckej charity.

Odkaz na zbierku.

  • Sme spolu – UkraineSlovakiaSOS

Organizácia pomáha ľuďom v núdzi na Ukrajine už od roku 2014. Teraz potrebuje urgentne zabezpečiť zdravotnícky materiál, spacáky či hygienické potreby pre obete vojny.

Odkaz na zbierku

  • Úsmev ako dar

Organizácia Úsmev ako dar zameriava svoju pomoc na rodiny, ktoré pred hrozbou vojny museli utiecť z východu Ukrajiny do Užhorodu. Žijú v skromných príbytkoch a sú vďační za každú pomoc. Peniaze budú použité na úhradu energií, liekov a zdravotných pomôcok či lekárskych úkonov.

Odkaz na zbierku.

  • Magna

Organizácia Magna dlhodobo poskytuje pomoc hlavne v oblasti zdravotnej starostlivosti na Ukrajine a má tam aktuálne zásoby liekov a zdravotníckeho materiálu.  Jej pracovníci sú v teréne vždy, keď to situácia umožní. Váš dar im umožní pomôcť ľuďom postihnutým vojnou, medzi ktorými je aj viac ako 300-tisíc detí.

Odkaz na zbierku.

  • Nadácia Integra

Svojím darom podporíte opatrenia, ktoré v čase núdze poslúžia ľuďom na úteku priamo na Ukrajine alebo v okolitých štátoch, najmä v Poľsku a na Slovensku. Na Ukrajine pomohli zriadiť dočasné útočisko pri Kyjeve pre ľudí v pohybe a priamo tam poskytujú pomoc.

Odkaz na zbierku.

  • Slovenský červený kríž

Pracovníci a dobrovoľníci Slovenského Červeného kríža sú pripravení pomáhať na hraniciach s Ukrajinou – poskytovať prvú pomoc, asistovať v prípade potreby prepravy imobilných ľudí, pri podporných službách a poskytovať v rámci svojho mandátu Pátraciu službu – spájanie rodín v prípade, že v dôsledku konfliktu stratia kontakt so svojimi blízkymi.

Odkaz na zbierku.

  • Ukrajinský červený kríž

Červený kríž bude môcť vďaka vašim príspevkom okamžite poskytovať prvú pomoc v oblastiach s obmedzeným prístupom k zdravotníckym službám a humanitárnu pomoc všetkým ľuďom v núdzi.

Odkaz na zbierku.

  • Depaul Slovensko

Depaul Slovensko chce vyzbieranými peniazmi pomôcť kolegom z Depaul Ukrajina. Potrebujú finančnú pomoc, ktorá im v týchto kritických dňoch umožní ďalej pomáhať, a to nielen ľuďom na ulici, ale aj ďalším, ktorí kvôli vojne ušli alebo stratili svoj domov. Zbierkou bude financovaná humanitárna pomoc podľa potrieb, ktoré budú na ukrajinskej strane. Ak sa situácia zhorší a kontakt bude prerušený, peniaze budú použité na pomoc ukrajinským utečencom na Slovensku

Odkaz na zbierku.

  • UNICEF

Príspevky budú použité na pomoc deťom a ich rodinám, konkrétne na zabezpečenie ich základných potrieb: jedla, liekov, strechy nad hlavou, prístupu k čistej vode a psychosociálnej pomoci.

Odkaz na zbierku

 

PONÚKNITE SVOJU POMOC NA JEDNOM MIESTE

Iniciatíva Kto pomôže Slovensku vytvorila novú platformu s názvom Kto pomôže Ukrajine. Na ich stránke www.KtoPomozeUkrajine.sk môže každý obyvateľ Slovenska ponúknuť pomoc podľa svojich možností, či už je to ubytovanie, prevoz, alebo iné služby. Platforma buduje silnú sieť jednotlivcov aj organizácií, pripravených pomôcť občanom Ukrajiny a prepojí ich priamo s potrebami ľudí v núdzi.

 

KDE NÁJSŤ INFORMÁCIE PRE UKRAJINCOV?

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky v priebehu soboty spustilo nový webový portál určený pre obyvateľov Ukrajiny utekajúcich na Slovensko pred ruskou agresiou. Stránka obsahuje odpovede na často kladené otázky, aj dôležité kontakty. Webová stránka má jednoduchú adresu ua.gov.sk a dostupná je v Ukrajinčine, Angličtine a Slovenčine.

„Pre Ukrajincov utekajúcich pred ruskou agresiou spúšťame stránku v ich jazyku, kde budeme postupne pridávať najdôležitejšie informácie o pobyte na Slovensku. Dnes začíname, budeme postupne vylepšovať,“ uviedla na sociálnej sieti Facebook vicepremiérka a ministerka informatizácie Veronika Remišová.

 

AKO POSKYTNÚŤ UBYTOVANIE?

  • Cez jednoduchý formulár

Veľkou pomocou pre Ukrajincov bude najmä poskytnuté ubytovanie - bezpečný priestor s dostatkom súkromia – voľná izba s vlastnou kúpeľňou, voľný byt, chalupa, alebo iný objekt vhodný na bývanie.

Odkaz na formulár - https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSeYaxh_12XKc1u7Bo6rn-zO1wptcoEXfz-1_Z404LByaafGXQ/viewform

  • Cez katolícku cirkev

Konferencia biskupov Slovenska (KBS) v spolupráci so Slovenskou katolíckou charitou (SKCH) a Maltézskou pomocou Slovensko spustila registráciu, prostredníctvom ktorej budú charitatívni pracovníci koordinovať ubytovacie kapacity pre utečencov z Ukrajiny.

"Registrácia je k dispozícii na https://www.tkkbs.sk/registraciaubytovania," píše sa na webe tlačovej kancelárie KBS. Katolícka cirkev na Slovensku deklaruje ochotu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou.

  • Obráťte sa na svoje okresné či krajské mesto

 

AKO SA STAŤ DOBROVOĽNÍKOM?

  • Pomáhať cez Ministerstvo vnútra SR

Rezort vnútra zriadil kontakty, na ktoré sa môže verejnosť obrátiť v prípade záujmu pomôcť Ukrajincom utekajúcim pred vojnou. Informovalo o tom tlačové oddelenie Ministerstva vnútra (MV) SR. Ľudia môžu poskytnúť pomoc prostredníctvom mailu pomocpreukrajinu@minv.sk alebo telefonicky na čísle +4212/48 59 33 12. Kontakty podľa MV slúžia na nahlasovanie materiálnej pomoci, ako šatstvo, oblečenie, hygienické potreby vrátane plienok pre deti, potraviny a podobne, a ponuky ubytovania.

  • Pomáhať cez Ministerstvo zdravotníctva SR

Viac ako 70 dobrovoľníkov sa prihlásilo do tzv. hotspotov pri hraniciach s Ukrajinou. TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Zuzana Eliášová.

MZ v piatok (25. 2.) pre nahlasovanie sa dobrovoľníkov zriadilo emailovú adresu dobrovolnici.ukrajina@health.gov.sk. V maile by záujemcovia mali uviesť meno a priezvisko, bydlisko, telefonický kontakt, e-mail, kvalifikáciu alebo špecializáciu, okrem vzdelania to môžu byť aj rôzne kurzy.

  • Pomáhať cez Červený kríž

Slovenský Červený kríž, naši pracovníci a dobrovoľníci, sú od štvrtka 24. 2. v teréne na východnom Slovensku. Poskytujeme prvú pomoc, humanitárnu pomoc a pátraciu službu – spájanie rodín, ktoré v dôsledku konfliktu stratili kontakt so svojimi blízkymi.

Ľudí, ktorí prekračujú hranice, utekajú pred vojnou je nemálo. Hľadáme preto posily, ktoré nám pomôžu. Ak nám viete pomôcť osobne svojou prítomnosťou na východe Slovenska, prípadne poskytnutím dopravy, napíšte nám. Odkaz - https://forms.office.com/pages/responsepage.aspx?id=K63AHlTMDUaPkkvbHFdEEjH_EGVYHTdEq6QsPhjmfWtUODRET05EWlJSMEFCNTI0NjYyRTA3Q0RYWC4u

 

KAM NOSIŤ MATERIÁLNU POMOC?

Po celom Slovensku sa mobilizujú samosprávy, ktoré k pomoci vyzývajú aj svojich obyvateľov. Pre Ukrajincov zháňajú deky, potraviny, hygienické prostriedky pre deti aj dospelých. Materiálnu pomoc však nemajú jednotlivci ani skupiny nosiť sami na hranice na vlastnú päsť.

Humanitárne organizácie, ktoré pomáhajú priamo na hraniciach preto radia, aby sa každý najskôr informoval, ako môže pomôcť vo svojom meste, kde už prebiehajú materiálne zbierky, ktoré iniciovali mestá či humanitárne organizácie. Do dnešného dňa sa do pomoci utečencom zapojila Bratislava, Trenčín, Zvolen, Prievidza, Prešov, Nitra, Banská Bystrica, Myjava, Senec, Dubnica nad Váhom, Poprad a ďalšie mestá. Informácie o forme pomoci nájdete na oficiálnych stránkach miest alebo na ich fanúšikovských stránkach na Facebooku.

 

KDE A AKO DAROVAŤ KRV?

Národná transfúzna služba od pondelka 28. 2. obnoví mobilné výjazdy. Darovať krv tak bude opäť jednoduchšie. „Mobilné odbery budú vykonávať naše odberové jednotky za dodržania nastavených bezpečnostných a hygienických opatrení,“ spresnila hovorkyňa ransfúznej služby Martina Frigová. V prípade záujmu o zorganizovanie darovania krvi formou mobilného odberu je potrebné kontaktovať NTS na emailovej adrese mobilnyvyjazd@ntssr.sk.

.

Už ste čítali?