VIDEO: Slobodná matka prišla z Ukrajiny s novorodeniatkom v náručí. Slovenskí policajti ju okamžite prichýlili
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

VIDEO: Slobodná matka prišla z Ukrajiny s novorodeniatkom v náručí. Slovenskí policajti ju okamžite prichýlili

Podľa polície je situácia na hraničných priechodoch pokojná. Cez hranice prichádzajú celé rodiny s deťmi.

Zábery z videa / Hraničný priechod — Foto: Facebook - Polícia Slovenskej republiky; TASR

Do stredoeurópskych krajín susediacich s Ukrajinou začali vo štvrtok prichádzať prvé stovky až tisícky Ukrajincov utekajúcich zo svojej vlasti v dôsledku ruskej invázie. „Hraničný priechod Ubľa. Toto je následok slovanskej vzájomnosti Vladimíra Putina,“ informovala slovenská polícia vo videu, v ktorom vidieť, ako pomáhajú na hraniciach slobodnej ukrajinskej mame s mesačným bábätkom.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/watch/?v=353573829971309

Obce chcú pomáhať

„Mamička bola vybavená prednostne a počas kontroly dokladov ju prichýlili policajti v stanovišti. Ďalej pomôže Červený kríž,“ dodali policajti. Obce v blízkosti ukrajinsko-slovenských hraníc sú na pomoc prípadným migrantom utekajúcim pred vojnovým konfliktom na Ukrajine pripravené. Vedia poskytnúť ubytovacie priestory i materiálnu pomoc.

„Možností je veľa, ale jednoznačne sme pripravení pomáhať, ak to budú potrebovať zložky ochrany a obrany Slovenskej republiky,“ uviedla pre TASR starostka obce Ubľa v Sninskom okrese Nadežda Sirková s tým, že o konkrétnych možnostiach pomoci rokovalo uplynulý týždeň aj obecné zastupiteľstvo.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/1059395857954947/

Dalo by sa prvých migrantov na pár hodín, prvé dni ubytovať napríklad v telocvični, v kultúrnom dome, kde sú sociálne zariadenia, kuchyne. Mohli by sme prvé dni zabezpečiť stravu, pokiaľ by migranti boli presťahovaní, prevezení do iných ubytovacích zariadení, ozrejmila. Ako doplnila, po telefonáte so svojím cezhraničným kolegom, starostom obce Veľké Berezné, kde očakávajú prílev migrantov z východnej časti Ukrajiny, sa na poskytnutí materiálnej pomoci pre svojich susedov dohodli viacerí starostovia prihraničných obcí v okrese.

Ochotu poskytnúť prípadnú pomoc prejavili aj prihraničné obce v okrese Sobrance. „Naši ľudia utekali smerom na hranicu, keď bola vojna, teraz, keď by utekali oni sem, tiež ich musíme prijať, veď to je ľudskosť. Samozrejme, že by sme pomohli tým ľuďom, povedal pre TASR starosta obce Pinkovce Ján Kočiš s tým, že sám je pripravený, v prípade potreby, ubytovať niekoľkých utečencov vo svojej vlastnej domácnosti.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1525315730831977/5353350864695092/

Kolóny sú aj smerom do Poľska

Denník The Guardian uvádza, že z Ukrajiny už cestujú preč tisíce ľudí a ďalšie desaťtisíce sa na odchod pripravujú. Kolóny ukrajinských áut smerujúce na západ zachytávajú aj videozáznamy a fotografie na sociálnych sieťach. Narastá aj počet ľudí putujúcich pešo k južným a západným hraniciam Ukrajiny, uvádza The Guardian.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/photos/a.1525315730831977/5353602004669978/

Ukrajinci začali vo štvrtok prúdiť obzvlášť do Poľska, ktoré je spomedzi blízkych krajín domovom najväčšej - približne miliónovej - ukrajinskej menšiny a je tiež krajinou, do ktorej sa dá z Kyjeva dostať najľahšie, uvádza Reuters. Desiatky Ukrajincov vrátane detí prichádzajú k hraničnému priechodu pri poľskej obci Medyka.

Agentúra AP píše, že utečenci z Ukrajiny do Poľska prichádzajú autami aj vlakmi. Uvádza, že z Charkova na východe Ukrajiny prišli popoludní pravidelnou železničnou linkou do poľského mesta Przemyšl stovky ľudí. Šéf poľskej pohraničnej stráže Tomasz Praga uviedol, že v priebehu štvrtka došlo k výraznému nárastu ľudí prichádzajúcich do Poľska.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/policiaslovakia/videos/271689631707469/?__cft__[0]=AZWc7-du38LwHQdoNYp6-QAOX4sT0g43OhoAYPWA7rdCt1rkiIcIPRiWDFIFc2Pp3PwEaRCfTcBV79iGJYzaaugU7ZfSpMurIReYnM8NQ4lLJ_a2uHRf2gJQ6AGhfCwQdUQwrqyI3Tio8RHnwmGccZj46AcSkVm1bC3Rd_RbhslnKg&__tn__=%2CO%2CP-R

Poľské úrady informovali, že pre utečencov zriadili už prinajmenšom osem prijímacích centier, v ktorých im poskytnú stravu, lekárske ošetrenie aj miesto na odpočinok. Poľský premiér Mateusz Morawiecki uviedol, že na Ukrajine dochádza k "zabíjaniu nevinných ľudí" a Poliakov vyzval, aby Ukrajincom v núdzi poskytli všetku dostupnú pomoc. Reuters uvádza, že skupiny ľudí z Ukrajiny prichádzali aj k hraničným priechodom pri maďarských obciach Beregsurány a Tiszabecs, niektorí z nich tam podľa svedkov prišli až z Kyjeva. Ľudia prichádzali autami, ale aj pešo.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…