Nevyšlo to, skvelí Fíni boli nad naše sily. V sobotu musíme zabojovať o bronzovú medailu

Zápas našim nevyšiel, treba ho hodiť za hlavu
Zápas našim nevyšiel, treba ho hodiť za hlavu — Foto: TASR/AP

Slovenskí hokejisti prehrali v piatkovom semifinále olympijského turnaja v Pekingu s Fínskom 0:2.

V sobotu o 14.10 SEČ si tak zahrajú o bronz, ich súperom bude zdolaný zo súboja ROC - Švédsko. Fínov čaká finále na ZOH 2022 v nedeľu o 5.10 SEČ. Zverenci trénera Craiga Ramsayho prehrávali na National Indoor Stadium od 16. minúty po góle Sakariho Manninena. V druhej tretine prežili bez ujmy 73-sekundové oslabenie o dvoch hráčov a hoci potom vystupňovali svoje ofenzívne úsilie, prekonať Harriho Säteriho sa im nepodarilo. V závere spečatil triumf severanov gólom do prázdnej bránky Harri Pesonen. Slováci prehrali v Pekingu aj druhý duel s Fínskom, v úvodnom vystúpení v základnej skupine mu podľahli 2:6. Na veľkých turnajoch nezdolali tohto súpera už dlhých 18 rokov.

Slováci sa síce neprebojovali do historického finále, stále však živia šancu na zisk prvého cenného kovu na ZOH. O medaily hrali zatiaľ jedinýkrát, v súboji o bronz vo Vancouveri 2010 podľahli práve "Suomi" 3:5, keď v tretej tretine neudržali náskok 3:1. Fíni postúpili do finále na ZOH tretíkrát v histórii, zabojujú v ňom o svoje prvé olympijské zlato.

Fínsko - Slovensko 2:0 (1:0, 0:0, 1:0)
Gól: 16. Manninen (Lindbohm, Vatanen), 60. Pesonen (Hartikainen, Pokka). Rozhodovali: Björk (Švéd.), Romasko - Lazarev (obaja Rus.), McCrank (Kan.), vylúčení: 0:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 1071 divákov.

Fínsko: Säteri - Hietanen, Lehtonen, Vatanen, Lindbohm, Kemiläinen, Friman, Pokka, Ohtamaa - Hartikainen, Manninen, Markus Granlund - Pakarinen, Filppula, Pesonen - Komarov, Nättinen, Aaltonen - Anttila, Björninen, Mäenalanen
Slovensko: Rybár - Čerešňák, Čajkovský, Marinčin, Rosandič, Kňažko, Gernát, Nemec - Slafkovský, Hrivík, Cehlárik - Jurčo, Hudáček, Pospíšil - Kelemen, Krištof, Zuzin - Regenda, Roman, Takáč - Daňo

Boj o finále sa začal taktickou vyčkávacou hrou, oba tímy si dávali najmä pozor, aby nerobili zbytočné chyby v obrane. Do sľubnej streleckej pozície sa dostali Fíni až v 6. minúte, no slovenská defenzíva v poslednej chvíli pokus Anttilu zblokovala. Slováci hrali smerom dopredu jednoducho, súper však pozorne vykrýval stred klziska a iba ojedinele ich púšťal do svojho obranného pásma. Najviac dokázal fínsku obranu zamestnať štvrtý útok SR, nebezpečná bola najmä Kelemenova dorážka. V 16. min hráči s dvojkrížom na drese nedokázali odpratať puk do bezpečia, zmocnil sa ho na modrej čiare Lindbohm, jeho tečovanú strelu ešte dokázal Rybár vyraziť, no priamo na hokejku voľného Manninena, ktorý z dorážky popod brankárov betón otvoril skóre - 1:0. Vzápätí boli blízko k druhému gólu strieľajúci Vatanen a dorážajúci Anttila. Hra sa potom otvorila. V 19. min po prihrávke Slafkovského namieril Hrivík z otočky iba do Säteriho, následne si fínsky brankár poradil aj s pokusmi Pospíšila a Jurča. Prvú tretinu uzavrela šanca Anttilu, ktorú zmaril Rybár.

V druhej tretine Slováci zvýšili tempo a tlačili sa viac pred súperovu bránku. V 25. min Slafkovský skvele našiel pred bránkou Hrivíka, ktorý kľučkou poslal Säteriho na opačnú stranu, no trafil iba žŕdku. Fíni odpovedali nevyužitou šancou Pesonena. V ďalšom priebehu zamestnával Säteriho najmä aktívny Slafkovský, v 26. min sa neujala jeho strela z medzikružia. Následne bol blízko k vyrovnaniu Takáč z dorážky. V polovici stretnutia Slovákom skomplikovali situáciu vylúčenia Čerešňáka a Regendu, po ktorých sa museli 73 sekúnd brániť v trojici. Početnej fínskej prevahe s námahou odolali, Manninen v ideálnej pozícii netrafil bránku a ďalšie strely vykryl pozorný Rybár. Slováci potom v snahe o vyrovnanie zintenzívnili ofenzívne úsilie. Útoky neúnavne ťahal Slafkovský, po jeho akcii nedokázal z dorážky prekonať Säteriho Hrivík. O pár momentov neskôr mu Lindbohm v poslednej chvíli zblokoval delovku z nádejnej pozície.

V úvode tretej časti Pospíšil pri mantineli nohou pri mantineli podrazil Vatanena a Slováci hrali oslabenie. V ňom sa bez väčších problémov ubránili, dokonca Slafkovský s Krištofom unikli súperom, prečíslenie 2 na 1 však po nepresnej prihrávke nedotiahli do úspešného konca. Ramsayho zverenci postupne stupňovali tempo, Fíni sa už nikam nehnali. V 47. min po Slafkovského nahodení pred bránku sa dostal k dorážke Cehlárik, puk z jeho hokejky zblokovala fínska obrana. "Suomi" čakali na slovenské chyby, po ktorých vyrážali do rýchlych brejkov, v 48. min výpad Komarova zastavil v poslednej chvíli korčuľou Kňažko. Tréner Ramsay v závere zúžil hru na tri formácie, Regendu posunul k Hudáčkovi a Jurčovi. Slováci iba s námahou prenikali do útočného pásma, ak sa aj do neho dostali, Fíni ich vedeli umne vytláčať do rohov. Až do konca však živili nádeje na postup do olympijské finále. V závere tréneri odvolali Rybára z bránky a Slováci to skúsili v šestici, no vyrovnať sa im už nepodarilo. Naopak, Pesonen gólom do prázdnej bránky spečatil výhru a postup Fínov.