Dobré noviny
Milovaní rodičia jej zomreli na rakovinu. Ona sa stala vedkyňou a nadosah má liek, ktorý nahradí chemoterapiu
Simona Gálová
Simona Gálová

Milovaní rodičia jej zomreli na rakovinu. Ona sa stala vedkyňou a nadosah má liek, ktorý nahradí chemoterapiu

Hadiyah Greenová
Hadiyah Greenová — Foto: Ora Lee Smith Cancer Research Foundation

Američanka Hadiyah Greenová stojí za vytvorením špeciálneho lasera, ktorý neničí zdravé bunky, ale iba tie rakovinové.

Keď mala Hadiyah Greenová štyri roky, prišla o svoju mamu aj starých rodičov. Dostala sa do opatery svojho strýka a tety, ktorej práve počas jej promócií oznámili, že má rakovinu. Krátko na to diagnostikovali rakovinu aj jej strýkovi. Vtedy si povedala, že urobí všetko preto, aby našla spôsob, ako sa zbaviť tejto zákernej choroby. Nechcela, aby ľudia strácali svojich príbuzných rovnako ako ona.

Rakovina jej zobrala všetkých

„Teta bola veľmi tvrdohlavá, chcela zomrieť podľa vlastných predstáv. Rakovina ju zožierala zvnútra celých osem rokov. A ona vyhlásila, že nechce dostať žiadnu chemoterapiu ani ožarovanie a chce zomrieť vo svojom dome,“ spomínala Hadiyah pre NPR, ktorá sa starala o svoju chorú tetu celé mesiace. Len tri mesiace po jej smrti diagnostikovali rakovinu aj jej strýkovi, ktorý sa začal liečiť.

Greenová vtedy nevedela pochopiť, prečo neexistuje liek, ktorý ničí iba choré bunky a tie zdravé necháva na pokoji. Jej strýko aj napriek liečbe chemoterapiou do roka zomrel. Strata dvoch ľudí, ktorí ju vychovali, ju prinútila zasvätiť svoj život boju proti rakovine. Pri štúdiu fyziky bolo jej cieľom nájsť liečbu, ktorá nebude mať žiadne vedľajšie účinky.

Svoj nápad načrtla Sergejovi Mirovovi, fyzikovi z Alabamskej univerzity v Birminghame, ktorý ju prijal na postgraduálne štúdium. Počas práce na svojom doktoráte začala čítať o laserovej technológii. Pomyslela si, že lasery by mohla používať aj na to, aby zničila rakovinové bunky. Takmer sedem rokov bola denne zatvorená v laboratóriu, aby vyvíjala svoju špeciálnu laserovú technológiu, ktorá využívala nanočastice na ničenie rakovinových buniek. Nebola prvá, ktorá prišla s touto myšlienkou, no dokázala odstrániť také chyby tejto technológie, ktoré zabraňovali dosiahnuť žiadané výsledky.

Vďaka miliónovému grantu dokázala doteraz nemožné. S kolegami vytvorili spôsob terapie, pri ktorej sa vstrekujú nanočastice zlata do nádorov, pod vplyvom lasera začnú vibrovať, zahrievať sa až dovtedy, kým nezmiznú. „Liečba preukázala úplnú elimináciu ľudskej rakoviny kože u laboratórnych myší po jednom 10-minútovom ošetrení v priebehu 16 dní bez pozorovateľných vedľajších účinkov, bez chemoterapie, bez ožarovania, bez chirurgického zákroku,“ vysvetlila vedkyňa.

Aj keď liečba vyzerá veľmi nádejne, bude si žiadať ešte roky výskumu. Greenová chce docieliť to, aby bola liečba nie len úspešná, ale aj finančne dostupná pre bežného človeka. V súčasnosti potrebuje spustiť klinické skúšky na ľuďoch, ktoré bude stáť približne 90 miliónov dolárov. „Je mojím poslaním zmeniť spôsob liečby rakoviny a znížiť ľudské utrpenie poskytovaním onkologickej starostlivosti, ktorá je dostupná a účinná,“ dodala na záver Greenová.

Už ste čítali?