Dobré noviny
VIDEO: Robot vstúpil do Fukušimy. Pozrite sa na jedno z najnebezpečnejších miest na celom svete
Romana Mináriková
Romana Mináriková

VIDEO: Robot vstúpil do Fukušimy. Pozrite sa na jedno z najnebezpečnejších miest na celom svete

rok 2011 / rok 2022
rok 2011 / rok 2022 — Foto: TASR / Twitter TEPCO

Inžinieri začínajú pracovať na projekte odstraňovania rádioaktívnych trosiek.

V marci uplynie jedenásť rokov odo dňa, kedy svet obletela zdrvujúca správa. Po neuveriteľne silnom zemetrasení a následnej 15-metrovej vlne cunami nasledovala explózia a časť budovy reaktora jadrovej elektrárne v japonskej Fukušime skolabovala. Udalosť sa napokon do histórie zapísala ako najmasívnejšia jadrová katastrofa od černobyľskej udalosti v roku 1986.

Pre ľudí je žiarenie stále smrteľné

Ako informoval portál IFL Science, aj po jedenástich rokoch je úroveň žiarenia na niektorých miestach katastrofy pre ľudí stále smrteľná, a tak sa do radiáciou prešpikovaných vôd zaplavenej japonskej elektrárne ponoril špeciálny, diaľkovo ovládaný robot. 

Robot sa stal pravou rukou inžinierov, ktorým pomáha nazhromaždiť čo najväčšie množstvo informácií o zadržiavacej nádobe 1. bloku eletrárne. Snaží sa tiež zistiť, kde sú tony roztaveného jadrového paliva, ktoré stále ležia ponorené v rádioaktívnej vode. Špeciálny, mimoriadne odolný robot sa tak stal členom misie, ktorá bude odstraňovať rádioaktívne úlomky. Táto misia bude nasledovať po aktuálnej fáze skúmania veľkosti roztavených úlomkov a analýze izotopov. 

Aktuálne svetu robot aspoň ponúkol zábery, ktoré zachytil pomocou svojej kamery pri práci medzi troskami zničeného reaktora. Spoločnosť TEPCO, ktorá prevádzkuje elektráreň, má spolu s Medzinárodným výskumným ústavom pre odstavovanie jadrových zariadení (IRID) a Hitachi-GE Nuclear Energy za úlohu elektráreň vyčistiť a úplne „vyradiť z prevádzky“

Časť úsilia bude zameraná na odstránenie týchto fyzických jadrových úlomkov, ale musia zvládnuť aj otázku ohľadom vysoko rádioaktívnych vôd, ktoré zaplavili elektráreň. V súčasnosti sa plánuje vypustiť časť tejto kontaminovanej vody do Tichého oceánu, hoci táto myšlienka vyvolala búrlivú kritiku. Celkovo sa predpokladá, že celý proces vyraďovania Fukušimy bude ukončený až o 30 až 40 rokov.

Už ste čítali?