Martin zdolal Košice 3:2, Nitra novým lídrom tabuľky

Hokejisti Dukly Trenčín zvíťazili v 22. kole hokejovej Tipsport extraligy nad Zvolenom 4:3 po samostatných nájazdoch.

Trenčania sa tešia po góle Petra Novajovského (vpravo) v zápase 22. kola hokejovej extraligy HK Dukla Trenčín - HKM Zvolen, 17. novembra 2013 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Trenčín 17. novembra (TASR) - Zvolen sa ujal vedenia už v 4. min počas presilovej hry. Brabencovi síce strela nesadla, ale odrazený puk poslal do siete Hertl. Dukla mohla vyrovnať o päť minút. V oslabení sa na polovici klziska utrhol Kútny, ale svoje sólo gólovo nezakončil. V 13. min pridali Zvolenčania druhý presný zásah. Po obliehaní bránky poslal od modrej čiary nie príliš silnú, ale zato umiestnenú strelu Obšut, a tá skončila v sieti dezorientovaného Nagya. V závere prvej tretiny sa Trenčanom podarilo vytvoriť tlak pred Šimkom, ale puk za Šimka neprepasírovali. Napokon sa im to podarilo 14 sekúnd pred sirénou, keď Novajovského tečovaný puk skončil v sieti.

Dukle sa vyrovnať podarilo po štyroch minútach druhej tretiny. Kombináciu štvrtej lajny na dvakrát zakončil Pardavý mladší a vrátil domácich do zápasu. Tí sa z vyrovnania dlho netešili. O tri minúty strhol vedenie na stranu majstra Síkela, keď do siete poslal odrazený puk po nedôraznom zákroku domácej obrany. Trenčanom sa opäť podarilo vyrovnať v 36. min počas presilovej hry. Strela Bobčeka od modrej čiary prešla cez húštinu tiel a skončila za chrbtom gólmana Šimka. O chvíľu na to mohol pridať štvrtý gól Nemček, no v dobrej pozícií ho vychytal brankár Zvolena.

V úvode záverečnej tretiny na jednej strane Chovan a na druhej Rusnák spálili šance na strelenie vedúceho gólu. Desať minút pred koncom Kútny tečoval nahodený puk pred bránu, ktorý iba o centimetre minul priestor brány. A keďže do konca zápasu už gól nepadol a neprinieslo ho ani predĺženie, rozhodnutie padlo v samostatných nájazdoch. V nich priniesol víťazný gól pokus Kútneho.

Trenčín – Zvolen 4:3 pp a sn (1:2, 2:1, 0:0 – 0:0, 1:0)

Góly: 20. Novajovský 24. Pardavý ml., 36. Bobček, rozhodujúci nájazd Kútny - 4. Chovan, 13. Obšut, 27. Síkela. Rozhodovali: D. Konc, Novák – Korba, Rovenský, vylúčení: 5:4, navyše: Pardavý (Trenčín) 10 minút za napadnutie hlavy a krku, presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 1080 divákov

Hlasy trénerov:

Milan Staš, tréner Trenčína: "Začali sme už tradične dvoma inkasovanými gólmi, mužstvo však potom ukázalo svoju tvár a bojovnosťou dokázalo vyrovnať. Zvolen na to ešte raz odpovedal, my sme však nesmiernou túžbou vyrovnali a záver zápasu už bol najmä hrou vabank, pričom sa nám podarilo uspieť v samostatných nájazdoch. Kvalitou kádra je Zvolen síce inde ako my, ale dokázali sme sa presadiť bojovným srdcom a aj s prispením šťastia sa nám podarilo zvíťaziť nad úradujúcim majstrom, čo by nás malo povzbudiť do ďalšej náročnej práce."

Július Šupler, tréner Zvolena: "Viedli sme o dva góly, ale potom sme urobili hrubé taktické chyby, ktoré znamenali vyrovnanie zo strany Trenčína. O našej prehre rozhodlo asi to, že v ďalšom priebehu ani v predĺžení už nepadli góly a rozhodovalo sa až v penaltách. Tie sú otázkou najmä momentálnej zručnosti hráčov a športového šťastia. Som nespokojný s výkonom nášho mužstva, v ktorého silách je určite zvíťaziť nad Trenčínom, napriek tomu, že nám kvôli maródke chýbalo viacero hráčov. Ešte raz zopakujem, že tento zápas nerozhodla herná kvalita, ale naša zlá taktická disciplinovanosť."

-----------------

Bystrica zvíťazila nad Popradom 2:0

Domáci sa mohli inšpirovať mobilizujúcim nápisom v hľadisku - stále s vami, odpúšťame, ale nezabúdame. Po prehre 0:8 na zvolenskom ľade mali 'barani' čo naprávať a ak si chceli udobriť fanúšikov, nutne bolo treba brankára Sidora viackrát prekonať a nad tabuľkovým susedom zvíťaziť. Naplno im zabrala americká úderka a pomohli aj presilovky. Po dvoch tretinách viedli 2:0, keď pri úvodnom góle Melanda v 20. min mal Sidor po strele od modrej zakrytý výhľad. Druhý padol v 36. min, keď Sidor si nevykryl priestor nad lapačkou a White ho okamžite potrestal. Inak Bystričania nemali ľahký život, už v siedmej sekunde hosťujúci Sýkora nastrelil Melandove plece a americký brankár si uľahčene vydýchol. Dovtedajšie žlté betóny nahradil po debakli vo Zvolene bielymi a bolo ich treba účinným spôsobom pokrstiť, najlepšie so shut-outom s nulou na konte.

Kým v prvej tretine domáci vystrelili na Sidora len päťkrát, v druhej oveľa viac. Činili sa aj hostia, no na ich škodu zlyhali aj vo vyloženej šanci. V 34. min trafil Mlynarovič v presilovke štyroch na troch len žŕdku, a to mal otvorenú celú šírku bránky, stál takmer na jej čiare a Kalemba sa váľal na ľade. V tretej tretine sa očakával výraznejší nápor hostí, pribrzdili sa však ďalším vylúčením, ktoré síce 'ustáli', no z rytmu si ubrali. Pôsobili bezradne, viac sa bránili ako útočili, čo nahrávalo domácim, ktorí si vcelku pokojne dokorčuľovali za tromi bodmi. V 58. min si však situáciu skomplikovali, na trestnú lavicu si sadol Zigo a hosťom sa ponúkala možnosť na zvrat, s 95-sekundovou power play šiestich na štyroch, ktorá vyznela naprázdno.

HC'05 B. Bystrica - HK Poprad 2:0 (1:0, 1:0, 0:0)

Góly: 20. Meland, 36. White. Rozhodcovia Lokšík - Jobbágy, Smerek, vylúčení 5:6, presilovky 2:0, v oslabení 0:0, zmeny: 25. navyše Zošiak (B. Bystrica), 1553 divákov.

Hlasy po zápase:

Vladimír Országh, tréner B. Bystrice: "Náš výkon poznačil debakel vo Zvolene, chalani mali inkasovanú osmičku v hlavách, korčuľovali v kŕči, nevedeli si nájsť miesto na ľade. V tretej tretine sa upokojili, čo ma teší, vydarili sa nám presilovky a brankár Kalemba, ktorého sme nechali vykúpať vo Zvolene, vychytal dôležitú nulu."

Milan Jančuška, kouč Popradu: "Nie sme spokojní s výsledkom, súpera sme prestrieľali, v hre piatich na piatich sme ho do šance nepustili. Mne chýbalo z našej strany viac agresivity a rýchlosti v streľbe, domáci brankár tak všetko v pohode vyriešil. Gól sme nestrelili a pomýšľať na úspech nemôžeme, aj keď deľba bodov by tomuto zápasu viac svedčala."

Lukáš Bambúch, obranca B. Bystrice: "Povedali sme si po zápase vo Zvolene od srdca, že sme hrali zle. V prvej tretine sme boli nervózni, no nestresovali sme sa, zobrali si rady k srdcu a dúfam, že sme si divákov opäť naklonili. Proti Popradu nám spočiatku odskakovali puky, tretiu tretinu zvládli podľa predstáv, zabrala obrana i brankár s novým výstrojom."

Zane Kalemba, brankár B. Bystrice: "Myslím si, že po tom debakli vo Zvolene bolo dôležité dnes vyhrať. Pokrstil som aj nový výstroj, asi bolo načase, cítil som sa v ňom dobre, gól nepustil. Každý z nás sa snažil, aby sme si prinavrátili divácku priazeň, opäť sa dostali do rytmu a zvládli sme to dobre."

--------------------

Žilina prehrala s Nitrou 3:5

Žilina v predchádzajúcich šiestich stretnutiach nezískala ani bod a proti Nitre to po prvej tretine vyzeralo, že dnes tomu nebude inak. Zverenci Antonína Stavjaňu spustili ofenzívnu smršť počas presilových hier a v priebehu 23 sekúnd využili hneď dve. Najskôr sa pred bránou najlepšie zorientoval Tománek a pretlačil puk za Lacov chrbát, o chvíľu zvyšoval na 2:0 Henrich Ručkay. V 15. minúte znovu udrela Stümpelova formácia, keď skúsený center našiel krížnou prihrávkou Lukáša Nováka a ten nemal problém zasunúť puk do siete.

Žilina, ktorá do prostrednej časti hry vstúpila v bráne s Marošom Mikolášom, sa naďalej veľmi ťažko presadzovala cez dobre organizovanú obranu súpera. Najväčší tlak si vypracovala až v početnej výhode, spoľahlivý Kristan však postupne pochytal šance Vargu, Buca i Ostrčila. Nitra hrala, čo potrebovala, kontrolovala výsledok, ale v 37. minúte vo vlastnom obrannom pásme zabudla na Tibora Vargu, ktorý pomedzi Kristanove betóny znížil na 1:3.

Strelený gól domácich nakopol a v treťom dejstve sa prezentovala úplne iná Žilina. Najskôr Varga bezprostredne po vyhranom vhadzovaní znížil a v 47. minúte Tomas tvrdou strelou vyrovnal. Žltozelení totálne ovládli dianie na hracej ploche, ale Kristan v ďalšom priebehu puk za svoj chrbát nepustil. Nepresadili sa postupne Kalla a ani Varga. V 57. minúte prišiel pre domácich trest, keď Nitra udrela z jednej z mála príležitostí a Chrenko vrátil vedenie na jej stranu. Domáci sa už potom márne snažili odpovedať, namiesto toho 22 sekúnd pred sirénou prestrelil Mikoláša Tománek a uzavrel výsledok na konečných 3:5.

MsHK DOXXbet Žilina - HK Nitra 3:5 (0:3, 1:0, 2:2)

Góly: 37., 44. T. Varga, 47. Tomas - 7., 60. Tománek, 8. H. Ručkay, 15. L. Novák, 57. T. Chrenko. Rozhodovali: T. Orolin - Brath, R. Bednár, vylúčení: 4:5,presilovky: 0:2, oslabenia: 0:0, striedania: 21. Mikoláš (Žilina) za M. Laca, 1182 divákov

Martin Groma, asistent trénera Žiliny: "Sme veľmi smutní. Z ťažkého stavu 0:3 sme sa vrátili do hry. Po vyrovnaní sme urazili šťastenu, nevyužili sme šance a súper to potrestal. Chalanom však patrí vďaka za bojovnosť a za to, že sa nevzdali aj za nepriaznivého stavu."

Antonín Stavjaňa, tréner Nitry: "Som spokojný so ziskom troch bodov. V prvých dvadsiatich minútach sme nadviazali na výkon z duelu proti Košiciam. Nespokojný som s tým, ako sme ľahkomyseľnosťou pustili domácich do zápasu. Záver bol veľmi otvorený a ak by sme nezískali ani bod, hráči by sa nemohli diviť."

---------------

Martin zdolal Košice 3:2

Bojovne naladení martinskí hokejisti v prvej tretine zaskočili favorizovaných Košičanov a príjemne prekvapili svojich fanúšikov. Nezľakli sa súpera a boli lepším tímom. Už v 1. min musel zasahovať po strele Fujeríka brankár Hylák, ktorý v prvej časti hry viackrát podržal hostí. Na druhej strane v 11. min vyskúšali pozornosť brankára Čecha Macejko a Deyl. V tej istej minúte Galamboš ešte neprekonal Hyláka, ale v 14. min využil Markovič chybu obrany súpera, ideálne našiel Važana a ten prvýkrát prekonal košického gólmana. V 18. min netrafil Bartoš zblízka domácu bránku, Hylák si zase poradil so strelami Važana a Berana.

V 24. min Jokeľ zblízka vyrovnal a zdalo sa, že bude len otázkou času kedy budú mať Košice navrch. Ale hra sa im ani po strelenom góle nedarila. Navyše v 29. min bol vylúčený na 5 min a do konca zápasu Košičan Konečný za faul kolenom. Faulovaného Matejku museli odviezť z ľadu do nemocnice. Domáci presilovku využili, keď sa v 34. min presadil Fujerík. V 28. min nevyužil svoju šancu na vyrovnanie Marcinko a o desať minút neskôr Spilar neprekonal pozorného brankára Čecha. Domáci aj v tretej tretine držali nečakane krok s favorizovaným súperom. V 47. min Martinčania dokonca už viedli dvojgólovým rozdielom, keď Galamboš našiel na útočnej modrej Markoviča a ten svoj blafák premenil. Domáci v eufórii zo streleného gólu zabudli brániť a o 31 sekúnd Spilar znížil na 3:2. Potom sa hral výborný hokej s útočnými akciami na oboch stranách a bolo sa na čo pozerať. Domáci zvládli aj záver a zaslúžene sa tešili z nečakaného víťazstva nad lídrom súťaže.

MHC Mountfield Martin - HC Košice 3:2 (1:0, 1:1, 1:1)

Góly: 14. Važan, 34. Fujerík, 47. Markovič - 24. Jokeľ, 47. Spilar. Rozhodovali: Kubuš - Orolín, Tvrdoň, vylúčení: 3:4, navyše Cíger (Martin) na 10 min za zhodenie rukavíc - Konečný (Košice) na 5 min + DKZ za faul kolenom, Štrbák (Košice) na 10 min za zhodenie rukavíc, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0. 2200 divákov.

Daniel Babka, tréner MHC: "Z tohto víťazstva sme veľmi šťastní. Chlapci podali najlepší výkon v tejto sezóne. Začali sme aktívne, s čím sme aj trochu zaskočili súpera. V každej tretine sme strelili gól a chlapci enormnou bojovnosťou a plnením si svojich povinností išli za víťazstvom. Nebolo to však jednoduché, v druhej tretine sme prišli o zranených dvoch hráčov Themára a Matejku."

Anton Tomko, tréner Košíc: "Diváci videli rýchly hokej v plnom nasadení. V prvej tretine sme doplatili na chybu pri rozohrávke. Do druhej tretiny sme nastúpili s odhodlaním otočiť výsledok. Vytvorili sme si tlak a vyrovnali. Keď sme naberali na obrátkach tak pri vylúčení Konečného sme dostali druhý gól. Aj v tretej tretine sme spravili chybu na útočnej modrej a domáci nás tretíkrát potrestali. Potom sme síce strelili kontaktný gól, ale už sme sa viac nepresadili. Takto dobre som dávno nevidel Martin hrať. Vyrovnali sa nám v korčuľovaní, bojovnosti, nasadení a rozhodlo aj ich väčšie hokejové srdce."

-------------------

Piešťany prehrali so Skalicou 1:2

V skvelej atmosfére sa začalo veľmi z ostra, o čom svedčí aj pomer vylúčených: 6:6 a k tomu Valábik 10 minút za zhodenie rukavíc, inak sa hral svižný hokej so streleckými pokusmi na oboch stranách, ale P. Romančík aj Tomek svoje mužstvá niekoľkokrát podržali. Najmä pri Kuľhovom pokuse si Tomek s pukom aj „zadribloval“ kým ho schoval do lapačky.

Druhé dejstvo začali domáci presilovkou, ale skóre mohol otvoriť Stieler, pred Tomekom však nepochodil. V 26. minúte sa popri mantinely predral Melichárek, prihral spätne na Salijiho a ten tvrdou strelou vyskúšal P. Romančíka. Skalický gólman sa vyznamenal aj pri Cuníkovej strele, kedy lapačkou zachraňoval až na čiare. V 28. minúte už sa domáci tešili, Bartánus obišiel brániaceho hráča, natlačil sa pred brankára a nedal Romančíkovi šancu – 1:0 Ten istý hráč mohol zvýšiť vedenie domácich, ale nariadené trestné strieľanie nepremenil. Skaličania boli blízko k vyrovnaniu počas presilovky ale Priesingerovu strelu Tomek vyrazil a keď už ležal na ľade, Skaličania ho v leže ešte trikrát trafili, a tak sa skóre nemenilo.

V 45. minúte vyškolili dvakrát po sebe hosťujúcu obranu trojica Stupka-Holovič-Lušňak, ale najskôr Lušňák a po ňom ani Holovič proti P. Romančíkovi neuspeli. Skalický brankár čaroval aj pri Valábikovej strele. V 51. minúte zle vyhodil puk Peško, na modrej ho zachytil Vyrubalík, ktorý ešte prihral Kuľhovi a ten pomedzi nohy prekonal Tomeka – 1:1. O dve minúty neskôr hrali Skaličania presilovku, domácim sa nepodarilo odpratať puk spred Tomeka a Lažo pohodlne strhol vedenie na stranu hostí. Tí boli pri chuti a po prihrávke Mráza trafil žrď Kutálek. Piešťany mohli vyrovnať v 59. minúte, ale Bartánus nepremenil ani svoje druhé trestné strieľanie v zápase.

ŠHK 37 Piešťany – HK 36 Skalica 1:2 (0:0, 1:0, 0:2)

Góly: 28. Bartánus – 51. Kuľha, 53. Lažo. Rozhodovali Mullner, Lauss, Bogdaň, Junek, vylúčení: 8:9, navyše: Valábik 10 minút zhodenie rukavíc, J. Ručkay 10 minút za nešportové správanie, Bartánus (všetci Piešťany) 10 minút za nešportové správanie, presilovky: 0:1, oslabenia: 0:0, 1730 divákov

Milan Klement, tréner Piešťan: "Stretnutie sa mi hodnotí veľmi ťažko. Do poslednej tretiny sme išli za stavu 1:0 a chceli sme hrať pokojný hokej. Pri prvom góle prišla zbytočná chyba v rozohrávke. Nevyužili sme dve trestné strieľania a niekoľko presiloviek. Výsledok je aký je."

Andrej Výboh, tréner Skalice: "Chceli sme držať stredné pásmo a byť pozorný v obrane. To sa nám až do gólu darilo. Do tretej tretiny sme vstúpili s menšími zmenami a podarilo sa nám otočiť zápas. Musím vyzdvihnúť všetkých hráčov vrátane brankára."