Dobré noviny
Rodičia stratili svojho 12-ročného syna kvôli šikane. Učte svoje deti, ako byť láskavými, odkazujú svetu
Simona Gálová
Simona Gálová

Rodičia stratili svojho 12-ročného syna kvôli šikane. Učte svoje deti, ako byť láskavými, odkazujú svetu

Ilustratívna fotografia / Drayke Hardman.
Ilustratívna fotografia / Drayke Hardman. — Foto: Freepik; Archív SH

Trúchliaci rodičia zverejnili ich príbeh, aby už žiadne dieťa nemuselo dopadnúť ako ich milovaný syn.

Samie Hardmanová a jej manžel Andrew z amerického Utahu prišli tento týždeň o ich 12-ročného syna Drayka, ktorý si siahol na život kvôli šikanovaniu, ktorému čelil v škole. Rodina teraz vyzýva verejnosť, aby rodičia učili svoje deti byť láskavými, pretože je to v dnešnom svete čoraz vzácnejšie.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/TheBrokenMovement/photos/pcb.699957981381211/699957728047903/

Obeť šikany

„Draykeova osobnosť bola predovšetkým o ľuďoch. Rád ich rozosmieval, uisťoval sa, že každý má priateľa,“ uviedla pre ABC4 Draykova mama, Samie, ktorá priznala, že Drayke mal srdce zo zlata a bol ku všetkým láskavým. Jemu sa však takého správania nedostalo. Drayke sa stal v škole terčom šikany ešte minulý rok. Rodičia v emotívnom rozhovore priznali, že si mysleli, že pre svojho syna urobili všetko, čo mohli. S problémom konfrontovali školu, ktorá zasiahla a Draykovho spolužiakovi na čas vylúčili. Keď sa však vrátil do školy, problém pokračoval, no Drayke o tom už pred rodičmi viac nehovoril. Jeho mama Samie sa ho medzičasom opýtala, či je všetko v poriadku a či niekedy mal samovražedné myšlienky. „Povedal jasné nie a tváril sa, ako by ho znechutilo vôbec to, že sa ho na niečo také pýtam,“ vysvetlila.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/TheBrokenMovement/photos/pcb.699957981381211/699957814714561

V pondelok sa Drayke vrátil zo školy s monoklom na oku a rodičom zaklamal o tom, prečo ho má. Neskôr sa zveril sestre, že sa pobil so spolužiakom, ktorý ho dlhé mesiace šikanuje. Sestra to povedala rodičom, ktorí ho ihneď konfrontovali a snažili sa situáciu opäť riešiť so školou. V stredu večer Drayke rodičom povedal, že sa necíti dobre, a tak vynechá basketbalový tréning a zostane doma. V ten večer si vzal život. Privolaní lekári mu už nedokázali pomôcť.

Základom je rozhovor

Hardmanovci zdieľali svoj srdcervúci príbeh, aby ostatných rodičov varovali a povzbudili v boji proti šikane. „Deti budú druhým deťom robiť, čo chcú, pokiaľ nebudú vedieť, že to nie je v poriadku. Všetko začína rozhovorom,“ uviedla Samie, ktorá priznala, že ich syn sa bál odplaty, a tak s rodinou o probléme nechcel veľmi hovoriť. Nechcel dať najavo, ako veľmi ho šikana zraňuje. Hardmanovci teraz povzbudzujú rodičov, aby sledovali správanie svojich detí, a to aj v prípade detí, ktoré sú iniciátormi šikany. „Útočil na môjho syna, aby si vybudoval sebadôveru, čo znamená, že mu niečo chýbalo. V istom zmysle je aj tento násilník obeťou,“ priznal Draykov otec.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šikana: Nájdi pomoc (@sikana.sk)

Aj odborník na šikanovanie a psychológ, Nathan Watkins, rodičom odporúča, aby rodičia hovorili so svojimi deťmi o tom, aké sú prejavy láskavosti, a ktoré činy sú už za hranou. „Musíme viesť rozhovory s našimi deťmi, ale aj rozhovory sami so sebou – kto sme ako ľudia a čo nevedomky učíme našim správaním deti okolo nás,“ vysvetlil pre ABC4 Watkins, ktorý zdôrazňuje, že o šikanovaní sa treba s deťmi rozprávať už predtým, než prídu prvýkrát do školy. „Rodičia by mali začať už vtedy, keď deti trávia čas s inými rovesníkmi, inými priateľmi. Aj vtedy, keď sa pripravujú na začiatok nového školského roka, keď sa rozprávajú o tom, ako môžeme ako ľudia prejaviť láskavosť,“ uzavrel. „Som zlomená a nahnevaná, a predsa časť mňa chce, aby aj tento tyran našiel svoj pokoj. Aby už na svete neboli žiadne deti ako náš Drayke,“ dodala mama Samie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Šikana: Nájdi pomoc (@sikana.sk)

Ak ste sa ocitli v psychicky náročnej životnej situácii vy alebo vaši blízki, prípadne pociťujete úzkosť, depresívne nálady a súčasná kríza spojená s tlakom sa pre vás stáva psychicky neúnosnou, vyhľadať pomoc nie je prejavom slabosti či zlyhania. Kontaktujte odborníkov z Ligy za duševné zdravie na bezplatnom telefónnom čísle 0800 800 566. Prípadne môžete využiť služby e-mailovej poradne s konkrétnym odborníkom. Viac sa dozviete na webe linkanezabudka.sk alebo IPčko.

Už ste čítali?