Dobré noviny
Dievčatko s Downovým syndrómom sa stalo terčom šikany. Do školy ju odprevadil samotný prezident
Simona Gálová
Simona Gálová

Dievčatko s Downovým syndrómom sa stalo terčom šikany. Do školy ju odprevadil samotný prezident

Prezident Severného Macedónska so šikanovanou dievčinou.
Prezident Severného Macedónska so šikanovanou dievčinou. — Foto: Facebook - Stevo Pendarovski

Sme si rovní na papieri, ale v realite to tak nie je, odkázal svetu severomacedónsky prezident.

Prezident Severného Macedónska, Stevo Pendarovski, sprevádzal začiatkom februára do školy 11-ročné dievča s Downovým syndrómom po tom, čo sa dozvedel, že ju šikanujú. Embla Ademiová sa stala terčom šikany kvôli svojmu genetickému ochoreniu, ktoré spôsobuje výrazné črty tváre i poruchy učenia, informovalo o tom CNN.

Dievča oddelili od ostatných

O prípade šikanovaného dievčaťa sa verejnosť dozvedela, keď rodičia žiakov z jej školy pristúpili k bojkotu výučby. Sťažovali sa, že Embla je voči spolužiakom agresívna, a tak založili petíciu za jej vylúčenie zo školy. Emblin otec naopak tvrdí, že jeho dcéra čelí diskriminácii zo strany ostatných detí, ktoré sa jej vyhýbajú. Emblu nakoniec učitelia umiestnili do nevykurovanej miestnosti s malým ohrievačom, kde sa učila úplne sama, a to aj napriek tomu, že odborníci v miestnom centre pre deti so špeciálnymi potrebami dospeli k záveru, že Embla neprejavuje žiadne agresívne sklony. Do sporu sa nakoniec vložil samotný prezident Pendarovski, ktorý demonštratívne odprevadil Emblu do školy.

Základom je empatia

„Prezident povedal, že správanie tých, ktorí ohrozujú práva detí, je neprijateľné, najmä ak ide o deti s atypickým vývinom. Takéto deti by mali nielen využívať práva, ktoré si zaslúžia, ale sa aj cítiť rovnocennými a vítanými v školských laviciach a na školskom dvore. Je to naša povinnosť ako štátu, ale aj ako jednotlivcov a kľúčovým prvkom tohto spoločného poslania je empatia,“ uviedla prezidentova kancelária v tlačovej správe. Prezident verí, že jeho gesto pomôže deťom ako Embla, ktorá môže na oplátku spoločnosť naučiť, ako sa úprimne radovať, deliť sa a byť solidárnymi. „V tejto spoločnosti sme si všetci rovní. Prišiel som sem, aby som podporil a zvýšil povedomie o tom, že inklúzia je základným princípom,“ vysvetlil prezident, podľa ktorého sú predsudky hlavnou prekážkou budovania spravodlivej spoločnosti pre všetkých. Na záver zdôraznil tiež, že existuje právna a morálna povinnosť poskytovať inkluzívne vzdelávanie, v ktorom je hlavný dôraz kladený na rozvoj zručností a schopností u detí s rôznymi vývinovými procesmi.

Už ste čítali?