FOTO: NASA zverejnila prvé snímky z Webbovho ďalekohľadu. Miliardový superstroj si robil aj selfie
TASR
TASR

FOTO: NASA zverejnila prvé snímky z Webbovho ďalekohľadu. Miliardový superstroj si robil aj selfie

Webbov ďalekohľad mal už dávno nahradiť ikonický Hubblov vesmírny ďalekohľad, ale jeho vývoj bol mimoriadne zložitý. Nakoniec sa to podarilo a ľudstvo má vo svojich rukách superprístroj, ktorý nemá obdoby.

Kozmický ďalekohľad Jamesa Webba — Foto: TAS/AP

Americký národný úrad pre letectvo a vesmír (NASA) v piatok zverejnil prvé snímky, ktoré urobil kozmický ďalekohľad Jamesa Webba (James Webb Space Telescope - JWST). Medzi snímkami je aj "selfie", informovala agentúra AFP.

Na lepšie snímky si musíme počkať

Prvé snímky prezentované NASA nie sú určené na vedeckú analýzu. JWST totiž momentálne ešte nefunguje. Pokračuje vo svojom ochladzovaní a pomaly a opatrne zarovnáva svoje zlaté zrkadlá, čo je nevyhnutné na to, aby bolo možné správne pozorovať vesmír v infračervenom svetle. Na to, aby astronómovia mali použiteľné snímky, musí 18 segmentov šesťuholníkového primárneho zrkadla fungovať ako jedna štruktúra. Na dosiahnutie tohto zarovnania sa JWST zameriava na konkrétnu hviezdu: HD 84406, vzdialenú 260 svetelných rokov od Zeme a nachádzajúcu sa v súhvezdí Veľká medvedica. HD 84406 je síce príliš jasná na to, aby mohla byť vedeckým cieľom, ale je ideálna na "ladenie" JWST.

Ikonická selfie z ďalekého vesmíru

Okrem snímky tejto hviezdy NASA prezentovala aj "selfie" primárneho zrkadla JWST. Táto snímka nebola urobená z vonkajšej strany observatória, ale jedným z prístrojov: infračervenou kamerou. Tá obsahuje šošovku špeciálne navrhnutú na snímanie segmentov zrkadla - po dosiahnutí vyrovnania zrkadiel sa táto konfigurácia pri vedeckých pozorovaniach nebude používať. Jeden segment zrkadla na prezentovanej snímke svieti jasnejšie ako ostatné. Je to preto, že bol namierený na jasnú hviezdu použitú na dosiahnutie zarovnania JWST. Aj vďaka tejto snímke mohla NASA získať informácie o priebehu procesu zarovnávania.

NASA zopakovala, že "nízka" kvalita snímok nie je prekvapujúca, a uznala, že je neporovnateľná so snímkami zhotovenými Hubbleovým teleskopom. Kvalita snímok okrem iného súvisí aj s tým, že JWST "ešte nie je na vrchole svojich možností". Navyše, aj keď JWST už bude plne pripravený "nahliadnuť do vesmíru", určite nezhotoví snímky s priestorovým rozlíšením lepším ako Hubbleov teleskop. Mnohí astronómovia sú si vedomí toho, že snímky z JWST budú zrejme vizuálne menej pôsobivé ako tie z Hubbleovho teleskopu. Podstatný však bude vedecký pokrok, ktorý by mali umožniť: s JWST sa totiž vedci budú môcť ponoriť ešte hlbšie do minulosti vesmíru, študovať svetlo prvých galaxií i zrod hviezd.

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…