Dobré noviny
Vďaka jedinej veci môžete zhodiť viac ako 10 kilogramov. Ako nám dlhší spánok pomôže pri chudnutí?
Simona Gálová
Simona Gálová

Vďaka jedinej veci môžete zhodiť viac ako 10 kilogramov. Ako nám dlhší spánok pomôže pri chudnutí?

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels; Freepik

Nedostatok spánku ovplyvňuje dva kľúčové hormóny, ktoré kontrolujú náš hlad a sýtosť.

Ďalší spôsob, akým zlý spánok ovplyvňuje naše stravovacie rozhodnutia, môžeme nájsť v mozgových centrách odmeňovania. „Centrá odmeňovania v mozgu sa viac aktivujú, keď máte nedostatok spánku, čo zvyšuje vašu túžbu po sacharidoch alebo nezdravom jedle alebo celkovom vyššom príjme potravy,“ vysvetlila Tasaliová, podľa ktorej nie je až tak náročné pridať do života viac spánku, ak si človek uvedomí, aké veľké benefity má na naše zdravie.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Spankova poradkyna (@spankovaporadkyna)

Vedci v spomínanom výskume každému účastníkovi nastavili optimálne trvanie spánku podľa ich životného štýlu aj pracovných obmedzení. Dali im množstvo rád, ako zlepšiť „spánkovú hygienu“, ktoré sa týkajú aj toho, kedy naposledy by sme pred spaním mali pozerať do mobilu či inej elektroniky.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Spankova poradkyna (@spankovaporadkyna)

Odborníci na spánok odporúčajú, aby ľudia všetky zariadenia vyžarujúce modré svetlo – smartfóny, notebooky a televízory, aby sme vymenovali aspoň niektoré – odložili 45 minút až hodinu pred spaním. Je to preto, že modré svetlo zastavuje uvoľňovanie melatonínu, hormónu, ktorí zlepšuje spánok. Ďalším tipom je spať v miestnosti, kde sa teplota pohybuje medzi 15 až 20 stupňami Celzia. Odborníci taktiež odporúčajú vynechať pred spaním korenisté jedlá a alkohol. Pred spaním by sa podľa nich mal človek skôr zamerať na pohodové rituály, ako je teplá sprcha či vaňa, čítanie knihy, počúvanie hudby, meditácia či ľahký strečing.

Niektorí z účastníkov sa báli, že kvôli dlhšiemu spánku nebudú stíhať všetky svoje povinnosti, ktoré by stihli urobiť namiesto spania. „Po dvoch týždňoch hovorili, že cez deň stihnú toho urobiť omnoho viac, pretože sú produktívnejší, majú viac energie a sú aj ostražitejší,“ dodala na záver Tasaliová.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?