Vďaka jedinej veci môžete zhodiť viac ako 10 kilogramov. Ako nám dlhší spánok pomôže pri chudnutí?
Simona Gálová
Simona Gálová

Vďaka jedinej veci môžete zhodiť viac ako 10 kilogramov. Ako nám dlhší spánok pomôže pri chudnutí?

Nedostatok spánku ovplyvňuje dva kľúčové hormóny, ktoré kontrolujú náš hlad a sýtosť.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels; Freepik

Dá sa vďaka kvalitnému a dostatočne dlhému spánku schudnúť nejaké to kilo navyše? Výskumníci z USA v novej štúdii zverejnenej v časopise JAMA Internal Medicine hovoria jasné áno.

O stovky kalórií denne menej

Vedci oslovili mladých dospelých s nadváhou, ktorí zvyčajne spali menej ako šesť a pol hodiny, aby sa pokúsili spať zhruba osem a pol hodiny denne počas dvoch týždňov. Na konci tohto krátkeho výskumu zistili, že ak účastníci predĺžili dĺžku spánku na požadovanú úroveň, znížili svoj príjem kalórií v priemere o 270 kalórií denne. „Môže to skutočne zmeniť to, ako chudneme a ako si udržiavame hmotnosť,“ vysvetlila autorka štúdie Esra Tasaliová, ktorá riadi Centrum pre výskum spánku na Chicagskej univerzite. Vedci zistili, že ak by si účastníci udržali vhodnú dĺžku spánku, za tri roky by len vďaka spánku schudli 11 kilogramov, a to bez toho, aby zmenili zloženie svojho jedálnička.

Jednou zo silných stránok štúdie bola skutočnosť, že sa udiala v reálnom svete, nie v spánkovom laboratóriu, a na meranie kalórií sa použil objektívny test moču namiesto spoliehania sa na to, aby si ľudia pamätali či nepamätali, koľko kalórii denne prijali. Štúdia skúmala 80 dospelých vo veku 21 až 40 rokov s indexom telesnej hmotnosti medzi 25 a 29,9, čo znamená, že mali nadváhu. Polovica účastníkov získala personalizované poradenstvo v oblasti takzvanej spánkovej hygieny zamerané na predĺženie času spánku. Vedci nežiadali dobrovoľníkov, aby obmedzili svoje stravovanie alebo zmenili svoje pohybové návyky. Všetci spali vo vlastných posteliach a používali zariadenia na sledovanie dĺžky spánku.

Za všetkým hľadajte hormóny

„Mnoho ľudí tvrdo pracuje na tom, aby našlo spôsoby, ako znížiť svoj kalorický príjem. Ukázalo sa, že ak bude spať o niečo viac, môžete tento príjem podstatne znížiť,“ dodala Tasaliová. S výsledkami štúdie bol spokojný aj odborník na spánok a neurológ z Minnesoty, Bhanuprakash Kolla, ktorý nebol do výskumu zapojený. „Jasne sa ukázalo, že keď zvýšite množstvo spánku, príjem energie z jedla sa znižuje a to zase vedie k miernemu zníženiu hmotnosti,“ vysvetlil Kolla pre CNN.

Ako nám dlhší spánok pomôže schudnúť? Jedným z dôvodov je vplyv nedostatku spánku na dva kľúčové hormóny, ktoré kontrolujú hlad a sýtosť: ghrelín a leptín. Ghrelín stimuluje hlad a ukázalo sa, že sa zvyšuje s nedostatkom spánku. Leptín zase nášmu telu hovorí, kedy sme sýti. „Ukázalo sa, že množstvo leptínu sa zvyšuje s nedostatkom spánku. Preto, keď sme nevyspatí, máme menej tohto hormónu, a teda menšiu brzdu chuti do jedla,“ vysvetlil Kolla. Po viac kalóriách po nedostatku spánku však netúžia len ľudia s nadváhou. „Štúdie, ktoré pozorovali zvýšenú chuť do jedla pri strate spánku boli aj u ľudí, ktorí nemali nadváhu. Dostatok spánku má zdravotné výhody pre každého bez ohľadu na telesnú hmotnosť,“ vysvetlila Kristen Knutsonová, odborníčka na spánok a prevenciu.

Sprcha, chlad a mobil mimo dosahu

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…