Neďaleko Zeme objavili neznámu planétu, obieha okolo nášho najbližšieho suseda. Je pri Proxime Centauri život?
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

Neďaleko Zeme objavili neznámu planétu, obieha okolo nášho najbližšieho suseda. Je pri Proxime Centauri život?

Webbov superteleskop sa už onedlho pozrie do nášho najbližšieho hviezdneho susedstva. Pri Proxime Centauri si bude môcť vybrať hneď z troch planét a minimálne na jednej z nich môže byť život.

— Foto: TASR/AP a ESO/M. Kornmesser

Astronómovia objavili dôkazy o existencii doteraz neznámej planéty, ktorá obieha okolo Proxima Centauri, najbližšej hviezdy k našej slnečnej sústave. Informoval o tom britský denník The Guardian s odvolaním sa na štúdiu zverejnenú vo vedeckom časopise Astronomy & Astrophysics.

Aj u susedov majú svoj Merkúr

Novoobjavené teleso, ktoré vedci pomenovali Proxima d, má štvrtinu hmotnosti Zeme a obieha mimoriadne blízko svojej materskej hviezdy. Vzdialenosť tejto novej planéty od Proximy Centauri je desaťkrát menšia, ako vzdialenosť medzi Slnkom a Merkúrom, ktorý je k nemu najbližšie.

Výskumníci si novú planétu všimli vďaka malým zmenám vo frekvencii elektromagnetického žiarenia, ktoré emituje Proxima Centauri. Toto kmitanie je spôsobované gravitačnými silami medzi hviezdou a planétou, ktorá okolo nej obieha. Pozorovania ďalekohľadom VLT v Čile naznačujú, že planéta svoju materskú hviezdu obehne každých päť dní.

Proxima b môže byť druhou Zemou

Tento objav je dôkazom, že okolie našej najbližšej susednej hviezdy je "plné zaujímavých nových svetov", povedal Joao Faria z Ústavu astrofyziky a vesmírnych vied v Portugalsku a hlavný autor štúdie.

Proxima d je podľa vedcov od svojej hviezdy vzdialená zhruba štyri milióny kilometrov, čo znamená, že sa nenachádza v tzv. obývateľnej zóne, v ktorej sú podmienky pre existenciu života.

Teleso Proxima d je v poradí treťou a zároveň najľahšou planétou obiehajúcou okolo Proximy Centauri, vzdialenej od Slnka 4,3 svetelného roku. Najsľubnejšia je planéta Proxima b, ktorá má hmotnosť porovnateľnú so Zemou a svoju hviezdu obehne raz za 11 dní. Proxime c to trvá zhruba päť rokov. "Ukazuje to, že tieto planéty, podobné Zemi, môžu byť v našej galaxii bežné a nemusia byť ďaleko. A to nás núti uvažovať o možných podmienkach pre vznik života a o tom, či je možné, aby sa život objavil aj na iných miestach vo vesmíre," uviedol Faria.

Webb môže inú civilizáciu spozorovať

Webbov teleskop, ktorý len prednedávnom dorazil na svoje "pracovisko" 1,5 milióna kilometrov od Zeme, je tak silný, že dokáže spozorovať aj prípadnu mimozemskú civilizáciu na blízkych planétach. V atmosfére Proximy B, čo je najbližšia planéta podobná Zemi, ktorá obieha okolo hviezdy Proxima Centauri len 4,2 svetelného roka od nás, môže zistiť zloženie atmosféry a dokonca detekovať aj umelé svetlá na jej povrchu. Už v tomto roku by sme sa preto mohli dozvedieť odpoveď na najväčšiu z otázok - sme vo vesmíre sami?

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…