Dobré noviny
Život si môžte predĺžiť až o trinásť rokov. Nová nórska štúda hovorí jasne, ide o správny typ stravovania
Simona Gálová
Simona Gálová

Život si môžte predĺžiť až o trinásť rokov. Nová nórska štúda hovorí jasne, ide o správny typ stravovania

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Pexels; Freepik

Pre fanúšikov zdravého životného štýlu vytvorili vedci aplikáciu, ktorá dokáže vypočítať orientačnú odhadovanú dĺžku života a optimálne stravovanie.

Ak človek zmení svoje stravovacie návyky k lepšiemu, podľa najnovšej štúdie by mohol svoj život predĺžiť až o trinásť rokov. Nórska štúdia publikovaná v časopise PLOS Medicine vytvorila model toho, čo by sa stalo s dĺžkou života muža alebo ženy, ak by nahradili „typickú západnú stravu“ zameranú na červené mäso a spracované potraviny takzvanou „optimalizovanou stravou“ zameranou na menej mäsa a viac na rastlinné zdroje ako je ovocie, zelenina, strukoviny, celozrnné výrobky a orechy.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Blue Zones (@bluezones)

Rôzne výsledky v rôznom veku

„Trvalá zmena stravovania môže priniesť značné zdravotné prínosy pre ľudí všetkých vekových skupín. Predpokladá sa, že výhody budú tým väčšie, čím skôr v živote zmenia svoje stravovacie návyky,“ uviedli autori štúdie.

Ich výsledky hovoria, že ak sa žena vo veku 20 rokov začne stravovať optimálne, teda zaradí do svojej stravy potraviny rastlinného druhu, môže si život predĺžiť o niečo viac ako desať rokov. U 20-ročných mužov to môže byť o tri roky viac. Zameranie sa na zdravšiu stravu však môže predĺžiť život aj starších dospelých.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Blue Zones (@bluezones)

Správne jedlo ako preventívny liek

„Keď s optimálnou stravou začne žena vo veku 60 rokov, môže si predĺžiť život o osem rokov. Muži, ktorí začínajú so zdravšou stravou vo veku 60 rokov si môžu predĺžiť život o takmer deväť rokov,“ uviedli autori. Rastlinný spôsob stravovania by mohol byť prínosom aj pre 80-ročných. „Muži a ženy by mohli zmenami stravovania získať približne 3,5 roka života navyše,“ dodali autori, podľa ktorých tak správne jedlo môže fungovať ako preventívny liek, ktorý dokáže predĺžiť očakávanú dĺžku života.

Pri modelovaní vplyvu zmeny stravovanie použili výskumníci z Nórska existujúce metaanalýzy a údaje zo štúdie Global Burden of Disease, databázy, ktorá sleduje 286 príčin smrti, 369 chorôb a zranení a 87 rizikových faktorov počas jedného roka v 204. krajinách po celom svete.

Čo má najväčší vplyv na dlhovekosť

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?