Dobré noviny
Po nehode ostal ochrnutý, teraz chodí po vlastných na prechádzku s dcérkou. Tento vynález mení ľuďom životy
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Po nehode ostal ochrnutý, teraz chodí po vlastných na prechádzku s dcérkou. Tento vynález mení ľuďom životy

— Foto: Youtube: BBC News

Vedci zažívajú úspech s implantátom, ktorý je napojený na nervové vlákna.

Historický úspech. Muž, ktorý mal úplne prerazenú miechu, sa postavil na vlastné nohy. Za obrovským pokrokom stojí tím švajčiarskych vedcov, ktorí vynašli unikátny implantát. Michel Roccati ochrnul po nehode na motorke pred piatimi rokmi. Jeho miecha bola prerušená, v nohách necítil absolútne nič, píše BBC. Elektronický implantát mu pripevnili na chrbticu. Doteraz nebolo možné, aby sa človek po tak vážnej nehode dokázal opäť postaviť na nohy.

„Postavím sa, chodím kam chcem, môžem aj do schodov. Je to takmer normálny život,“ hovorí Talian Michel. Výskumníci však upozorňujú, že implantát nie je všeliekom na poranenie chrbtice, pretože technológia je stále príliš komplikovaná. Napriek tomu predstavuje výrazný posun v dosiahnutiu vyššej kvality života.

Michel bol aj bez tejto výraznej pomoci odhodlaný urobiť všetko, aby sa jeho stav zlepšil. „Kedysi som boxoval, behal, cvičil. Po nehode sa všetko zmenilo, no nenechal som sa znechutiť. Nikdy som neprestal s rehabilitáciou,“ hovorí. Neurochirurgička Jocelyne Blochová, ktorá mu implantát s elektródami pripojila k nervovým vláknam, bola z jeho úspechu nadšená. „Ešte som nikdy nepočula o žiadnej štúdii, v ktorej by pacient s úplným prerušením miechy preukázal svalové pohyby a dostačujúcu rovnováhu, aby sa postavil a chodil,“ hovorí.

Dodáva, že ešte potrebujú implantát otestovať na ďalších pacientoch, aby sa potvrdilo to, že liečba je účinná a bezpečná. Nervy v mieche vysielajú signály z mozgu do nôh. Keďže Michelova miecha bola poškodená, signály vyšle implantát. Prístroj doteraz otestovalo deväť ľudí a každý jeden z nich sa postavil na nohy. Treba však podotknúť, že v tejto fáze výskumu implantát nezabezpečí bezproblémové každodenné fungovanie. Pacienti ho využívajú na precvičenie svalov.

David bol jeden z prvých pacientov, ktorý implantát dostal. Po nehode v roku 2010 ostal nielenže ochrnutý, ale lekári aj úplne vylúčili možnosť, že by niekedy mohol mať vlastné deti. Po zavedení stroja sa však jeho stav zlepšil natoľko, že dnes má už ročnú dcéru. Vyjsť s ňou na prechádzku považuje za neuveriteľný zážitok. „Je to naozaj krásne. Ona si kráča so svojím detských chodítkom a ja so svojím,“ smeje sa David, ktorému sa objav výrazne zlepšil kvalitu života. Presne tak, ako vedci zamýšľali.       

Už ste čítali?