Dobré noviny
Veľký návod, čo máte robiť po nakazení omikronom. Ako sa liečiť doma, ako použiť oxymeter a kedy volať 112
Marián Tabakovič
Marián Tabakovič

Veľký návod, čo máte robiť po nakazení omikronom. Ako sa liečiť doma, ako použiť oxymeter a kedy volať 112

— Foto: TASR

Manuál ukazuje päť vecí, ktoré potrebujete vedieť.

Omikron udrel na Slovensko v plnej sile a týždenne pribúdajú desaťtisíce infokovaných ľudí. Keďže štát nestíha poskytnúť plnú zdravotnú starostlivosť pre každého z nich, ministerstvo zdravotníctva zverejnilo na svojom Facebooku praktický manuál, čo robiť v prípade, že sa nakazíte.

1. Dôležité všeobecné zásady

Manuál je rozdelený na šesť častí. V prvej sa píše o základných veciach, na ktoré myslieť, ak začnete pociťovať príznaky choroby. Dodržiavajte karanténu, píšte si poznámky o svojom zdravotnom stave, merajte si teplotu 2x denne, merajte si hladinu kyslíka v krvi oxymetrom, merajte si tlak a pulz 2x denne, hovorte o svojom stave s rodinou a vetrajte.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MinisterstvoZdravotnictvaSR/posts/245054527798193

2. Domáca liečba

Ako sa píše v manuále, počas domácej liečby dodržujte pitný režim, najmä pri teplote. Nejedzte ťažké jedlá, odporúčajú ľahkú a vyváženú stravu. Jedzte ovocie a zeleninu. Odpočinok je dôležitý, ale dlhodobé ležanie v posteli neodporúčajú kvôli zrazeninám. Ak môžte, pohybujte sa, ak nemôžte, aspoň často meňte polohy. Vhodné sú aj opakované jednoduché dychové cvičenia.

3. Kedy kontaktovať lekára

Lekára je dobré kontaktovať, keď si testom potvrdíte, že máte covid-19. Ozvite sa mu aj v situácii, ak máte teplotu nad 38 stupňov viac ako tri dni, keď vás pri kašlaní bolí na hrudníku, keď sa vám zhoršuje dýchanie, keď sa vám napriek liečbe zhoršuje stav, keď prestanete prijímať tekutiny a stravu aj keď sa vám pri vylučovaní zníži množstvo moču.

4. Kedy volať 122 alebo 155

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?