Lekár zvládol 23-hodinovú operáciu, ktorú považovali za nemožnú. Život človeka bol pre neho prvoradý
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Lekár zvládol 23-hodinovú operáciu, ktorú považovali za nemožnú. Život človeka bol pre neho prvoradý

Lekár Zbigniew Religa urobil prelomovú transplantáciu srdca, ktorú považovali v poľských podmienkach za nemožnú.

— Foto: Twitter/Portal do Médico

Fotografia National Geographic poľského kardiológa Zbigniewa Religa vo svojej dobe obletela svet. Označili ju za snímku roka a úplne zmenila spoločnosť. Záber totiž bez použitia jediného slova vyjadril to, že práve lekári ako Religa a moderná medicína posúvajú hranice, ktoré sa ešte pred pár rokmi videli nedosiahnuteľné. Religa bol jedným z tých, ktorého slovo „nemožné“ nikdy nezastavilo.

Nečakaná láska k medicíne

Zbigniew Religa sa narodil v roku 1938 asi 50 kilometrov od poľskej metropoly Varšava. K vede ani medicíne ho to nikdy netiahlo, práve naopak. Viac času strávil chodením poza školu, ako sedením v nej. Aj napriek tomu sa však podarilo získať dobré známky a ukážková maturita mu dovoľovala prihlásiť sa na medicínu.

Na škole sa však v odbore prekvapivo našiel a hneď po jej skončení sa začal špecializovať na chirurgiu. V sedemdesiatych rokoch sa ako mladý chirurg vzdelával v oblasti cievnej a srdcovej chirurgie v New Yorku. Práve tam sa dostal do kontaktu s prístupom ale aj vybavením, o ktorom sa v Poľsku pod vedením komunistov ani nesnívalo. Po návrate domov zakotvil na kardiologickej klinike.

Obľúbená pesnička počas operácií

Bol sebavedomý a vždy mi šlo o blaho pacientov. Počas operácií mu vždy v sále hrala pesnička What A Wonderful World od Louisa Armstronga. Chorého nikdy neodmietol. Aj keď sa niekedy kvôli tomu dostával do konfliktu so svojimi nadriadenými, ktorí nemali záujem o operácie ťažko chorých pacientov, Religa ich nikdy neposlal preč.

Zdravie a život človeka boli pre neho prvoradé a často hovoril, že „37-hodinová operácia je to najmenej, čo môže urobiť.“ Keď v roku 1967 vykonali v Juhoafrickej republike prvú úspešnú transplantáciu srdca na svete, chcel úspech zopakovať v poľských podmienkach. V praxi totiž lekári zápasili s nedostatkom zdravotníckych pomôcok a aj jednorazové rukavice museli po operácii dezinfikovať a použiť zas. Operácie ako túto nikdy nevidel na vlastné oči. Rezy si skúšal v márniciach a na psoch. Už len samotný prevoz orgánov predstavoval výzvu. Pacientom ale chcel dať šancu.

Potreboval vlastnú kliniku

Vtedajší primár oddelenia bol však proti a tak si Religa otvoril vlastnú kliniku. Bol jedným z chirurgov, ktorí u seba nechávali priestor mladým lekárom, aby aj tí mohli rásť. Stále tvrdil, že musia byť lepší ako on. Jeden z jeho najznámejších praktikantov si na začiatky spolupráce spomínal jasne. „Vedel som, že keď na mňa zakričí, ´ty sviňa´, tak je všetko v poriadku. Keď však zahulákal ´doktor Cichoń´, vedel som, že je zle,“ spomína doktor Cichoń. V roku 1987 sa obaja podujali vykonať transplantáciu srdca, ktorú v tej dobe považovali v Poľsku za nemožnú. Trvala 23 hodín a práve chvíle po jej skončení zachytáva legendárna fotografia.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…