Slovenskému lietajúcemu autu dovolili lietať. Ideme navždy meniť cestovanie, teší sa jeho konštruktér
TASR
TASR

Slovenskému lietajúcemu autu dovolili lietať. Ideme navždy meniť cestovanie, teší sa jeho konštruktér

Hybridné auto-lietadlo AirCar je vybavené motorom BMW a jeho transformácia z auta na lietadlo trvá dve minúty a 15 sekúnd.

— Foto: TASR

Dopravný úrad Slovenskej republiky už vydal osvedčenie o letovej spôsobilosti lietajúcemu autu, ktoré je schopné dosiahnuť rýchlosť nad 160 kilometrov za hodinu (km/h) a výšku nad 2500 metrov. TASR o tom informuje na základe správy BBC.

Dvere k sériovej výrobe otvorené

Hybridné auto-lietadlo AirCar je vybavené motorom BMW a jeho transformácia z auta na lietadlo trvá dve minúty a 15 sekúnd. Certifikácii predchádzalo 70 hodín letových testov a viac ako 200 vzletov a pristátí. "Certifikácia AirCar otvára dvere sériovej výrobe veľmi efektívnych lietajúcich áut," povedal konštruktér a vedúci celého projektu Štefan Klein.

"Je to oficiálne a konečné potvrdenie našej schopnosti navždy zmeniť cestovanie na stredné vzdialenosti," dodal. Lietajúce auto absolvovalo vlani v júni 35-minútový let medzi letiskami v Nitre a Bratislave. Spoločnosť pre BBC News uviedla, že plánuje "v blízkej budúcnosti letieť z Paríža do Londýna".

Krok na ceste vpred

Dr. Steve Wright, vedúci výskumný pracovník v oblasti avioniky a leteckých systémov na University of West of England, v tejto súvislosti povedal, že najnovšie správy sú pre spoločnosť krokom vpred na ceste k cieľu. Je tak "opatrne optimistický", že jedného dňa uvidí zopár lietajúcich áut, aj keď podľa neho ich stále čaká kus cesty, ktorú musia ešte prekonať.

Aj ďalšie firmy vyvíjajú vozidlá, ktoré môžu lietať aj jazdiť po cestách. Trojkolesový PAL-V Liberty, ktorý lieta ako gyrokoptéra, už v Európe získal povolenie na cestnú premávku a smeruje k certifikácii od Európskej agentúry pre bezpečnosť letectva (EASA).

Dr. Wright je však opatrný, pokiaľ ide o "masovú príťažlivosť" lietajúcich áut. Podľa neho z dopravného hľadiska budú lietajúce autá len akýmsi doplnkom, aj keď veľmi zaujímavým.

Vzlieta a pristáva ako bežné lietadlo

AirCar vzlieta a pristáva ako bežné lietadlo a na lietanie vyžaduje pilotnú licenciu. Množstvo spoločností však pracuje na nepilotovaných leteckých taxislužbách s autonómnym letom a vertikálnym pristávaním a štartom. Konštruktéri dúfajú, že lietajúce autá budú pohodlnou a flexibilnou formou dopravy – a niektoré priťahujú značné investície.

V pondelok aj americký koncern Boeing oznámil, že investuje ďalších 450 miliónov dolárov (398,09 milióna eur) do Wisk, kalifornskej spoločnosti autonómnych leteckých taxíkov, ktorú vlastní spolu s Kitty Hawk, firmou založenou spoluzakladateľom internetového vyhľadávača Google Larrym Pageom.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…