Magnetkám a pohľadniciam odzvonilo, suveníry môžu vyzerať aj inak. Slovenský región stavil na originalitu
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Magnetkám a pohľadniciam odzvonilo, suveníry môžu vyzerať aj inak. Slovenský región stavil na originalitu

Umelci sa inšpirovali kadečím.

— Foto: Facebook Turčianska galéria v Martine

K spoznávaniu zaujímavých miest či regiónov patria nepochybne aj drobné suveníry, ktoré si ľudia zo svojich ciest radi odnášajú na pamiatku. V Turci tento rok stavili na originalitu a nie na okukané klišé. "Bežné" suveníry ako pohľadnice či všetkým dobre známe magnetky vymenili za niečo oveľa originálnejšie. 

Umenie sa dostane k bežným ľuďom

Neľahkou úlohou poverili priamo umelcov, ktorí inšpiráciu čerpali z netradičných zdrojov. Dokázali, že suveníry nemusia byť v žiadnom prípade nudné či gýčové. „Nejde tu len o suveníry, všetko sú to umelecké diela, ktoré sú vydané v limitovanej edícii," uviedol pre portál MY Turiec Adam Galko, jeden z kurátorov výstavy Suvenír v Turčianskej galérii a dodal: „Umenie je odrazu prístupnejšie viacerým ľuďom... Suveníry sú krokom k ľuďom, ide aj o to, že sa umenie dostáva k bežným ľuďom do ich domácností.“

Autori nových suvenírov sa v Turci nechali inšpirovať naozaj kadečím, no dokonale vystihli povahu celého regiónu. Medzi predmetmi sa objavili jedinečné predmety zo skla či keramiky, doplnené tradičnými výšivkami či skrytými odkazmi na Turiec.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/turcianskagaleria/posts/4954158927937533

V kolekcii nových suvenírov objavil aj tzv. hokerlík, za ktorým stoja grafickí dizajnéri z Občianskeho združenia Parta. Hokerlík „Posaď sa na Ploskú,“ predstavuje drobnú stoličku, ktorá vychádza z tradície fabriky Tatra nábytku a zároveň odkazuje na horskú dominantu regiónu.

Zlatníčka sa inšpirovala nárečím

Hany Kašičková, umelecká zlatníčka, sa vo svojej kolekcii suvenírov inšpirovala najmä nárečovými slovami. Svoje najobľúbenejšie slovo „fest“, ktoré sama často používa v bežnej konverzácii, zakomponovala do jedinečného šperku s nápisom „fest pekná.“ Pri druhom suveníre zas vybrala slová ako sňach, griska či mešuge.

Do projektu sa zapojila aj samotná zakladateľka unikátneho projektu Suvenír, Nina A. Šošková, ktorá predstavila špeciálny, 160-stranový ručne šitý zápisník„Krasopis, písmo, vydavateľstvá, básnici, časopisy, memorandá, pamätné tabule, Galandov skicár, príroda, skanzen atď. To všetko tvorí neoddeliteľnú súčasť a dominanty mesta Martin. Moje poznámky na skicári môžu poslúžiť napríklad pri plánovaní výletu do tohto rozmanitého regiónu,“ vysvetlila autorka skicáru Nina A. Šošková.

Pre tých, ktorí hľadajú originalitu

Originálne suveníry sa stali predmetom výstavy v Turčianskej galérii s názvom „Suvenír“, ktorá je návštevníkom prístupná ešte do 23. februára. „Mnohé zo suvenírov tvoria so stálou expozíciou paralelu. Pre mňa ako kurátora výstavy bolo zaujímavé hľadať paralely medzi suvenírmi, ktoré si môžu ľudia kúpiť a obrazmi v stálej expozícii," hovorí Adam Galko.

„Tento výnimočný projekt sme podporili najmä preto, lebo organizácii záleží na tom, aby si návštevníci mohli z Martina odniesť aj umelecky hodnotný, jedinečný suvenír. Oceňujeme, že umelci vytvorili zaujímavé diela. Sú určené predovšetkým návštevníkom, ktorí hľadajú skutočne originálnu pamiatku z Turca. Vytvorené suveníry si môžu záujemcovia pozrieť a zakúpiť v Turčianskej galérii či na internetovej stránke. No predávať sa budú aj v Turistickom informačnom centre v budove Millenia na pešej zóne,“ doplnila Oblastná organizácia cestovného ruchu Turiec.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…