Záhada strateného kontajneru s gumenými kačičkami. Plávajú po celom svete a patria medzi zberateľské kúsky
Ak na pláži nájdete takúto kačičku, nevyhadzujte ju. Viete ju predať aj za tisícku.

V Tichom oceáne sa v 90. rokoch stratil prepravný kontajner s gumenými kačičkami. Ako uváda British Sea Fishing, 29 000 takýchto kačičiek pláva na mori už 30 rokov, svoju cestu začali 10. januára 1992.
Osudová nehoda počas búrky
K nešťastnej strate došlo počas búrky, keď kačičky putovali z Honkongu do prístavu Tacoma vo Washingtone. Z paluby lode Eler Laurel vypadlo 12 kusov velkokapacitných kontajnerov, ktoré klesli na dno Tichého oceánu. Kontajner s gumenými kačičkami sa však pri nehode otvoril a kačičky vyplávali na hladinu oceánu.

Hračky počas tridsiatich rokov precestovali značnú časť sveta. Koncom roku 1992 niektoré vyplavili na pláž Sita na Aljaške, iné si zase spravili dovolenku na Havaji. Japonsko a iné ázijské krajiny tiež hlásili návštevu žltých gumených kačičiek.
Niektoré z nich však absolvovali dlhšiu cestu než tie ostatné. Ukázali sa v severnom Atlantiku a špekulovalo sa aj o tom, že sa pár kúskov našlo v Spojenom kráľovstve. V roku 2007 sa ohlásila žena, ktorá tvrdila, že našla jednu z kačičiek na pobreží v Devone. Neskôr sa však ukázalo, že kačička nebola z paluby lode Eler Laurel.
Predáte ich aj za tisíc libier
Vďaka tomuto incidentu bol oceánograf Dr. Curtis Ebbesmeyer schopný vytvoriť počítačové modelovacie programy, ktoré dokážu sledovať a predpovedať pohyby morských prúdov. Vynález tak umožnil približne definovať, kde sa gumené hračky vyplavia.
Gumené kačičky, ktoré sa v roku 1992 stratili, sú v súčasnosti považované za zberateľský kúsok a niektorí ľudia sú schopní za ne zaplatiť 1000 britských libier.
V súvislosti so stratenými hračkami sa upozorňuje na problém týkajúci sa plastového znečistenia vôd. Tak ako sa kačičky plavia na mori už 30 rokov, tak aj iné plasty sa dokážu na mori unášať niekoľko desaťročí. Našťastie sa o riešenie morskej plastovej krízy zaujíma čoraz väčšie množstvo ľudí. Taktiež sa prijímajú medzinárodné opatrenia, ktoré majú pomôcť zmierniť dôsledky zapríčinené zanedbaním starostlivosti o životné prostredie.