Dobré noviny
Ich narodenie bolo svetovou senzáciou. Prvé šestorčatá na svete za rok spotrebovali 11-tisíc plienok
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Ich narodenie bolo svetovou senzáciou. Prvé šestorčatá na svete za rok spotrebovali 11-tisíc plienok

— Foto: Instagram: History_medic

Dovtedy sa nikdy nestalo, že by takéto viacpočetné tehotenstvo prežili všetky bábätká.

Janet a Graham Waltonovci sa už päť rokov pokúšali o bábätko. Keďže jej vaječníky nefungovali správne, jedinou nádejou na vlastné dieťa bolo umelé oplodnenie.  Aj to už mala za sebou 13 pokusov. Zrazu ležala u gynekológa a zdalo sa, že ten posledný pokus, mohol byť predsa len úspešný.

Hurá, budú dvojičky

Lekár však začal mať podivný výraz v tvári, až sa Janet oprávnene začala obávať. „Povedal, že to vyzerá, že by som mohla mať viac ako jedno dieťa. Tak som si pomyslela, hurá, budú nakoniec dvojičky,“ hovorila Janet v spomienkovom rozhovore pre The Guardian. K jej vyšetreniu však prichádzali stále ďalší a ďalší lekári. Miestnosť bola úplne plná a začali si medzi sebou šuškať. Vtedy ju zamrazili informáciou, že tých detí bude mať o dosť viac. Šesť. Šanca na tehotenstvo so šestorčatami bola 1:104 miliardám a predsa sa to podarilo. Bolo dosť pravdepodobné, že tehotenstvo alebo pôrod všetky deti neprežijú. Janet však v kútiku duše vedela, že všetko bude v poriadku.

Foto: Instagram: History_medic

Ani na krok z nemocnice

Bola len na začiatku tehotenstva, ale na druhý deň po osudnom sonografe sa miesto práce vybrala do nemocnice. Lekári ju chceli mať pod drobnohľadom, lebo nikto z nich s podobným tehotenstvom nemal absolútne žiadnu skúsenosť. O 23 týždňov už mala brucho také veľké, že si ani nedokázala predstaviť, že by jej malo narásť ešte viac. 23 týždňov tehotenstva bolo prvým cieľom. Bola to hranica, po ktorej by existovala šanca, že by aj predčasne narodené deti, mali šancu prežiť.

Foto: Instagram: History_medic

Cieľ potom zdvihli na 25, neskôr na 28, až sa dopracovali k 31 týždňu. Celý čas prežila iba v nemocnici. Lekári sa pripravovali na zákrok. Janet bola v úplnej narkóze, keď podstúpila cisársky rez. „Žijú?“ zneli jej prvé slová. Prvých 48 hodín bolo kritických. Deti označili číslami a pravidelne hlásili zmenu ich zdravotného stavu. „Dieťa číslo dva dáva dôvod na obavy,“ znelo jedno z hlásení a práve táto hláška sa stala rodinným interným vtipom aj v ďalších rokoch života rodiny. Všetkých šesť dcér prežilo, rástlo do krásy a dnes sú z nich úspešné 38-ročné ženy.

Dva roky si nepamätá

Médiá a celá Británia s napätím sledovala každý ich úspešný míľnik. Prvé narodeniny, prvý deň v škôlke, v škole aj osemnástiny. Vznikali o nich dokumentárne filmy, účinkovali v reklamách. Starostlivosť o šesť detí naraz bola naozaj fuška. Graham musel aspoň na prvý rok odísť z práce tiež, aby sa spoločne s obrovskou vôľou pustili do výchovy vytúžených detí.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?