Až šestnásť členov tejto rodiny má albinizmus: Chceme, aby deti ako my prežili lepšie detstvo
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Až šestnásť členov tejto rodiny má albinizmus: Chceme, aby deti ako my prežili lepšie detstvo

Šesť súrodencov uznala aj Guinessova kniha rekordov v kategórii najväčší počet súrodencov s albinizmom.

— Foto: Guinness World Records

Šesť súrodencov britsko-pakistanskej rodiny nemalo ľahké detstvo. Vďaka svojej výnimočnosti ich ostatné deti od seba odstrkávali a veľmi dobre poznajú aj to, čo znamená šikana. „Nikto nás nikdy nepozval na narodeninovú oslavu, vždy sme boli tí poslední, ktorých si na telesnej zvolili do tímu. Nepretržite nás vylučovali z akejkoľvek skupiny. Vlastne, nikto z nás nemal priateľov,“ vysvetľovala pred mesiacmi Naseem pre New York Post. Bolo to v období, keď sa rodina uchádzala o zapísanie do Guinessovej knihy rekordov ako rodina s najväčším počtom členov s albinizmom.

Svadba s albínkami

Spolu by ste v ich rodine narátali až šestnásť. Otec Aslam Parvez s bratom sa narodili s albinizmom a detstvo aj mladosť prežili ešte v Pakistane. Rodiny ich nútili do sobáša s dvomi sestrami, ktoré boli tiež albínky.

Foto: Guiness World Records

A tak sa v ich manželstve narodilo šesť detí a každé s albinizmom. Brat mal dohromady sedem detí a z toho štyri s touto dedičnou genetickou poruchou. Ďalší dvaja Aslamovi súrodenci, ktorí sa síce nenarodili ako albíni, tri z ich detí však áno. Guinessova kniha rekordov ich rekord nakoniec uznala, aj keď v inej kategórii – najväčší počet súrodencov s albinizmom.

Albinizmus musia deti poznať

Súrodenci dúfajú, že sa takto bude o albinizme hovoriť viac, a pomôžu ďalším ľuďom zvládnuť ich každodenné boje. „Bol som Ázijčan, ale nevyzeral som ako Ázijčan. Mal som kvôli tomu veľké problémy s identitou,“ vysvetľuje najstaršia Naseem pre BBC. Albinizmus ovplyvňuje produkciu melanínu. Ľudia s týmto ochorením majú svetlú pokožky, vlasy, ale aj problémy so slabým zrakom. Súrodenci sú presvedčení, že dôvodom ich šikanovania v detstve bol predovšetkým fakt, že deti albinizmus nepoznali a báli sa z neznámeho.

„Asi od troch rokov som si začala uvedomovať, že som iná. Či som chodila do škôlky, alebo do školy, všade som cítila, že sa ku mne správajú inak,“ pokračuje. Nepodobala sa na iných členov rodiny, ktorí zapadali do predstavy, ako by mal vyzerať Pakistanec. Ich sebavedomie a aj sebaúcta takmer neexistovalo.

Ako deti preto boli stále spolu a podporovali sa. Keď boli v spolu, cítila sa v bezpečí. Na vysokej škole však všetky problémy zrazu opadli. Nikto zo spolužiakov sa nad ich zjavom nepozastavoval, našli si priateľov a v dospelosti dokonca počúvajú mnoho komplimentov. „Po čase som dospela k názoru, že mám rada to, kým som, pretože ma to robí jedinečnou. Byť Aziatkou a byť biela mi dáva unikátny pohľad na život aj na spoločnosť,“ dodáva Naseem v dokumente pre Guinessovu knihu rekordov.     

 

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…