Dobré noviny
Jeden bol dobrák, druhý popletený. Laurel a Hardy vytvorili najkomickejšiu dvojicu sveta, inšpirovali mnohých
TASR
TASR

Jeden bol dobrák, druhý popletený. Laurel a Hardy vytvorili najkomickejšiu dvojicu sveta, inšpirovali mnohých

— Foto: TASR a Wikipédia/Hal Roach Studios

Komik Oliver Hardy sa narodil pred 130 rokmi.

Preslávila ho nezabudnuteľná postava tvrdohlavého dobráka, ktorý sa takmer vždy dostal do problémov vďaka svojmu popletenému parťákovi a večnému smoliarovi Laurelovi. Práve dnes,18. januára si pripomíname 130. výročie od narodenia komika Olivera Hardyho.

Škola ho príliš nebavila

Celým menom Oliver Norvell Hardy sa narodil 18. januára 1892 v Atlante v Spojených štátoch amerických. Svoje krstné meno dostal ako pamiatku na svojho otca, ktorý bol vojnový veterán. Ten zomrel, keď mal Oliver iba desať mesiacov. Jeho rodičia pochádzali z Anglicka a Škótska. Oliver bol od raného detstva talentovaný spevák a herec. Na javisku sa objavil už ako dieťa v populárnej revue s tancom a hudbou.

Keďže škola ho príliš nebavila, tak ešte ako mladý utiekol z domu a pripojil sa k divadelnej spoločnosti. Matka sa ho napriek tomu snažila viesť k vzdelaniu a prihlásila ho do internátnej školy. Z tej však tiež utiekol, rovnako aj neskôr z prominentnej hudobnej školy a armádnej vysokej školy. Namiesto pôvodnej predstavy o povolaní budúceho právnika si začal plniť sen o kariére speváka.

K žánru komédií a grotesiek sa dostal v roku 1910, keď začal pracovať ako premietač, predavač lístkov a údržbár v prvom kine v americkom meste Milledgeville v Georgii.

Spolu nakrútili vyše 100 filmov

Krátkometrážny film Outwitting Dad bol vôbec prvý, v ktorom si zahral. Do roku 1915 natočil 50 krátkometrážnych filmov pre Lubin Studio. Do doby, kým sa so Stanom Laurelom prvý raz stretli, mal Oliver za sebou zhruba 270 krátkometrážnych nemých filmov, väčšinou grotesiek, z ktorých sa zachovalo zhruba 100. Do vytvorenia svetoznámeho komického dua však uplynulo ešte niekoľko rokov. Zlomovým bol rok 1927, kedy producent Hal Roach podpísal s Laurelom a Hardym dohodu o spolupráci. Od tej chvíle sa začala svetová kariéra dvoch nezabudnuteľných komikov, počas ktorej nakrútili spoločne 106 krátkometrážnych aj celovečerných filmov

Prvý väčší spoločný film Putting Pants on Philip (Filip na návšteve) vznikol v roku 1927. Hardy je v ňom dobrák, ktorý sa tvári, že všetko vie a všade bol. Jeho pompéznosť a tvrdohlavosť ho vždy dostane do problémov. Takmer prázdna tvár smoliara Laurela naznačuje, že je trochu natvrdnutý. Jeho spomalené a popletené reakcie Hardyho takmer vždy rozčúlia. To bol rámec, od ktorého sa neskôr odvíjali ich filmové príbehy. Všetky nedorozumenia, konflikty a bitky sa napokon končia dobre - obrovský Hardy a popletený Laurel si uvedomia, že sa jeden bez druhého nezaobídu.

Sťahovali klavír, boli v légii aj na mori

Medzi ich významné spoločné filmy patria Slipping wives, Duck soup či With love and hisses. V novembri 1932 dostali Stan Laurel a Oliver Hardy za grotesku The music box (Sťahujeme klavír) prestížne filmové ocenenie Oscar - za najlepší film v novoutvorenej kategórii krátka komédia. Neskôr nakrúcali aj celovečerné filmy, napr. Laurel a Hardy v cudzineckej légii (The Flying Deuces, 1939), Laurel a Hardy študujú (A Champ at Oxford, 1940), či Laurel a Hardy na mori (Saps at Sea, 1940).

Posledný spoločný celovečerný film natočili v rokoch 1950 až 1951. Mal názov Laurel a Hardy zdedili ostrov (Atoll K, známy tiež ako Utopia) a vznikol v koprodukcii Francúzska a Talianska s medzinárodným hereckým obsadením.

Schudol takmer 70 kíl

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?