Dobré noviny
Poklad na Bielom vrchu. Na najvyššom mieste EÚ objavili veľké bohatstvo, pozostatok po dávnom nešťastí
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Poklad na Bielom vrchu. Na najvyššom mieste EÚ objavili veľké bohatstvo, pozostatok po dávnom nešťastí

Čestného nálezcu poctivo odmenili.
Čestného nálezcu poctivo odmenili. — Foto: Facebook Mairie de Chamonix-Mont-Blanc / Unsplash, Charlie Hammond

Hora dlhé roky ukrývala drahokamy, ktoré pochádzajú z tragickej leteckej nehody.

Horolezci by povedali, že každý jeden deň, ktorý môžu stráviť v lone prírody, je akýmsi zázrakom, no nie každý deň sa im pošťastí zažiť skutočný zázrak. Niekedy totiž môžete objaviť vzácny poklad.

Škatuľa v hrubej vrstve snehu a ľadu

Presne to sa pred deviatimi rokmi stalo francúzskemu alpinistovi, keď sa priblížil k vrcholu Mont Blancu, najvyššej hory v západnej Európe. V hrubej vrstve ľadu a snehu si náhodou všimol vytŕčajúcu kovovú škatuľku. Keď sa k nej dostal a podarilo sa mu ju otvoriť, zostal zaskočený. V rukách držal hŕbu vzácnych smaragdov, rubínov či zafírov.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/mairiedechamonixmontblanc/photos/pcb.1341694899624423/1341694482957798

Keď škatuľu preskúmal bližšie,zistil, že obsahuje okolo sto drahých kameňov. Spolu ich klenotník ocenil na približne 246 000 eur. Namiesto toho, aby si muž nechal poklad pre seba, zamieril rovno na políciu. „Môžeme povedať, že horolezec, ktorý našiel tento poklad, je veľmi čestný," povedal pred niekoľkými rokmi miestny policajt Sylvain Merly. Veľmi dobre videl, že to, čo mal v rukách, bolo veľmi cenné."

Hora strážila poklad niekoľko rokov

Niektoré z vrecúšok, do ktorých boli drahokamy umiestnené, boli označené štítkom „vyrobené v Indii“, čo bolo jednou z mnohých indícií, ktoré viedli k zisteniu, že drahokamy pravdepodobne pochádzajú z jednej z dvoch tragických leteckých nehôd, ktoré postihli leteckú spoločnosť Air India.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/mairiedechamonixmontblanc/photos/pcb.1341694899624423/1341694586291121

Prvá sa stala v roku 1950 a druhá v roku 1966. Po dlhom vyšetrovaní úrady napokon prehlásili, že vzácne drahokamy s najväčšou pravdepodobnosťou pochádzajú z paluby Boeingu 707, ktorý bol na ceste z Bombaja do New Yorku 24. januára 1966. Tragickú udalosť neprežil žiadny z 11 členov posádky ani 106 pasažierov.

Horolezec poznal históriu oboch leteckých nešťastí, ktoré sa tu udiali a uvedomil si, že tento nález s nimi pravdepodobne súvisí," povedal Sylvain. „Možno si nechcel nechať niečo, čo patrilo niekomu, kto zomrel. Tak to odovzdal."

Odmena pre nálezcu

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?