Lakomec, Mizantrop či Zdravý nemocný. Autor nesmrteľných komédií, Molière, by dnes oslavoval 400 rokov
TASR
TASR

Lakomec, Mizantrop či Zdravý nemocný. Autor nesmrteľných komédií, Molière, by dnes oslavoval 400 rokov

Molière sa stal symbolom klasickej francúzskej komédie, v ktorej majstrovsky pranieroval rozličné ľudské charaktery.

Moliérové komédie žijú dodnes. — Foto: Volné dielo, Nicolas Mignard / TASR/AP

Hoci sa slávny francúzsky divadelník Molière usiloval spočiatku svojou tvorbou prekonať známych autorov tragédií Jeana Racina a Pierra Corneilla, v tomto žánri sa nepresadil. Stal sa však symbolom klasickej francúzskej komédie, v ktorej majstrovsky pranieroval rozličné ľudské charaktery.

Jeho diela boli označované za neúctivé i svätokrádežné a vyvolávali ostrú polemiku. Hoci ho mnohé umelecké a cirkevné kruhy kritizovali, získal podporu kráľa Ľudovíta XIV., známeho aj ako "kráľ Slnko". Práve Molièrovi sa pripisuje výrok o tom, že povinnosťou komédie je naprávať ľudí tým, že ich bavíme.

Od narodenia Molièra, dramatika, ktorý tvoril v období francúzskeho klasicizmu, uplynulo dnes, 15. januára, 400 rokov.

Jean-Baptiste Poquelin sa narodil 15. januára 1622 v Paríži do rodiny kráľovského čalúnnika. Študoval na jezuitskej škole v Clermonte, právnický odbor absolvoval v meste Orleáns v roku 1642. Napokon ho však zlákalo herectvo, a tak prijal umelecké meno Molière a spolu s hereckou rodinou Béjartovcov otvoril v roku 1644 Illustre Théâtre (Slávne divadlo), ktoré však už po roku skrachovalo. Molièra od umeleckej dráhy neodradil ani chvíľkový pobyt vo väzení zapríčinený dlžobami. V roku 1645 sa začlenil do kočovnej spoločnosti herca Dufresna, stal sa jej lídrom a nasledujúcich trinásť rokov strávil na turné po francúzskych provinciách. Okrem hereckých kreácii sa venoval aj tvorbe frašiek a veselohier inšpirovaných módnou francúzskou veršovanou komédiou, ako aj improvizovanou talianskou commediou dell’ arte.

Po návrate do Paríža sa v roku 1658 dočkali uvedenia jeho známe hry Smiešne preciózky (Les Précieuses ridicules, 1659), Škola žien (L"École des femmes, 1662), Tartuffe (1664) alebo Mizantrop (Le Misanthrope, 1666), ktoré boli uštipačnými satirami vtedajšej spoločnosti. Medzi jeho obľúbené postavy patrili žiarliví milenci, manželia, príslušníci buržoázie, sedliaci či lekári. Charakterové pokrivenia týchto rôznych vrstiev zveličil až do krajnej komiky.

Raná verzia hry Tartuffe o náboženskom pokrytcovi, ktorý sa začleňuje do buržoáznej rodiny sa panovníkovi Ľudovítovi XIV. údajne páčila, no cirkevní predstavitelia Molièra verejne odsúdili a dokonca dostal nelichotivé pomenovanie „démon oblečený v ľudskom tele". Aj napriek ťažkostiam, ktoré Tartuffe vyvolal sa ďalej hral v salónoch pre súkromné publikum. Až v roku 1669 konečne povolili jeho verejnú premiéru v Palais Royal (Kráľovský palác).

V diele Mizantrop zasa vytvoril portrét muža opovrhujúceho svetom pre jeho spoločenskú dvojtvárnosť. V porovnaní s Molièrovými ostatnými komédiami je tento príbeh o čosi temnejší a čerpá materiál z neúspešnej hry, ktorú kedysi napísal.

Medzi jeho ďalšie významné diela patria Lakomec (L"Avare, 1668), Pán z Prasiatkova (Monsieur de Pourceaugnac, 1669), Meštan šľachticom (Le Bourgeois gentilhomme, 1670) či Učené ženy (Les Femmes savantes, 1672).

Okrem písania sa Molière venoval aj vedeniu vlastnej spoločnosti a taktiež herectvu. Dlhší čas ho trápila tuberkulóza. Počas inscenovania jeho baletnej komédie Zdravý nemocný (Le Malade imaginaire, 1673), v ktorej sa vysmieval šarlatánom v medicíne priamo na javisku omdlel. Zomrel 17. februára 1673. Cirkev nepovoľovala pochovávať hercov do posvätnej zeme, ale Molièrova manželka Armanda sa odvolala na kráľa, a tak bol slávny francúzsky autor pochovaný pod rúškom noci. Miestom jeho posledného odpočinku je parížsky cintorín Pere Lachaise.

Zdroj: www.courttheatre.org, history-biography.com/moliere/, M. Cesnaková: Slávne osobnosti divadla (1983)

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…