Dobré noviny
Vďaka nej sme porazili čierny kašeľ. Lekárka ordinovala do 103 rokov, liečila i pravnúčatá prvých pacientov
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Vďaka nej sme porazili čierny kašeľ. Lekárka ordinovala do 103 rokov, liečila i pravnúčatá prvých pacientov

— Foto: Instagram: History_medic

Lekárke, pre ktorú bola jej práca poslaním, vďačia za život desaťtisíce detí. Rodičom dávala vzácne rady.

Lekárka Leila Denmark milovala deti. Rada dávala rady rodičom a robila všetko preto, aby z jej malých pacientov vyrástli zdraví a šťastní ľudia. Do dôchodku od nich nedokázala odísť. Stalo sa, že na konci kariéry už dokonca liečila aj pravnúčatá jej prvých pacientov. S praxou skončila až ako 103-ročná kvôli slabému zraku.

Promovala ako jediná žena-lekárka

Američanka Leila Denmark sa narodila v roku 1898 ako tretie z dvanástich detí. Celý život chcela byť učiteľkou, ale rovnakú vášeň mala aj v liečení. Už ako dieťa sa starala o rastlinky a pomáhala zvieratám. Vyštudovala chémiu a fyziku, ale len čo začala učiť, uvedomila si, že jej poslanie je v medicíne. A tak sa rozhodla postaviť predsudkom, ktoré v tej dobe nepriali ženám na lekárskych fakultách a prihlásila sa na medicínu. Bola v poradí len treťou ženou, ktorej sa v histórii podarilo medicínsky titul zo školy získať a jedinou na promócii.

V tom čase sa jej snúbenec vrátil zo zahraničia, kam ho vyslalo ministerstvo. Vzali sa a krátko na to porodila svoju jedinú dcéru Mary.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa | HISTORY MEDICINE | (@history_medic)

Rada rodičom: deti vychovávajte vy

Denmark nastúpila do detskej nemocnice a neskôr si vo svojom dome otvorila súkromnú pediatrickú prax. Chcela byť blízko rodičov a dávať im rady, ako správne sa o deti starať a vychovávať. „Buď tým, kto vychováva svoje dieťa,“ hovorila často podľa Independent. Rodičov presviedčala, že sú to práve oni, ktorí nesú zodpovednosť za zdravie a budúcnosť svojich detí. Tlačila na správnu výživu a zdravý rozum. Jej ordinácia bola vždy otvorená pre prípad, ak by niekto z okolia potreboval pomoc.

Keď v roku 1932 vypukla epidémia čierneho kašľa, Leila Denmark sa nevládala len tak nečinne pozerať na množstvo detských pacientov. Rozhodla sa priložiť ruku k objavu účinnej zbrane. Uskutočnila prelomový výskum v oblasti diagnostiky a liečby ochorenia, ktoré mnohé deti pripravilo o život.

Zatočila s čiernym kašľom

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?