Deväť väznených bojovníčok proti nacistom ušlo z pochodu smrti. O svojom hrdinstve nemohli a nechceli hovoriť
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Deväť väznených bojovníčok proti nacistom ušlo z pochodu smrti. O svojom hrdinstve nemohli a nechceli hovoriť

Silné priateľstvo v neľudských podmienkach im dalo silu prežiť.  

Helene Podliasky — Foto: Reprofoto: BBC/ Instagram: ravensbruck___

Nebyť jednej nevinnej poznámky, príbeh deviatich odvážnych žien by sa nikdy nedostal na verejnosť. Gwen Straussová vedela, že jej 83-ročná prateta bola počas druhej svetovej vojny v odboji, ale o žiadnych detailoch nikto z rodiny ani len netušil. Rozhovor s pratetou Helene sa však raz zvrtol na jej minulosť. Neochotne spomenula, že ju za vojny zadržalo gestapo, mučili ju, deportovali do Nemecka do koncentračného tábora a „potom utiekla so skupinkou žien.“ Gwen ostala šokovaná. Toľko neuveriteľných slov v stručných vetách.

„Keď sa blížil koniec jej života, myslím, že až vtedy bola pripravená o tom hovoriť. Mnoho preživších roky mlčalo a často o svojich spomienkach nehovorilo ani s najbližšou rodinou.,“ hovorí Gwen, ktorá o osude tety napísala knihu. Jej príbeh zhrnula aj v rozhovore pre BBC.

Foto: Reprofoto: BBC

Spojilo ich väzenie

Boj v odboji ale aj boj o život v koncentračnom a pracovnom tábore spojil dokopy deväť silných žien. Prežili vďaka priateľstvu a vďaka tomu, že nikdy žiadna z nich nekládla vlastné potreby a bolesti nad potreby ostatných dievčat. Helene Podliaská mala iba 24 rokov, keď ju ako agentku francúzskeho odboja zatklo gestapo. Hovorila piatimi jazykmi vrátane nemčiny a bola vysokokvalifikovanou inžinierkou. „Viac ako rok pracovala na kontaktoch s agentmi a získavala informácie. Bola skvelá, tichá, elegantná a rána,“ opisuje Gwen.

Suzanne zatkli s manželom za to, že pomáhali mladým mužom utiecť do hnutia odporu miesto toho, aby ich odviedli do tovární v Nemecku. Nicole mala na starosti všetkých agentov a bola vystavená najväčšiemu nebezpečenstvu. Jacqueline bola v 29 rokoch vdovou a kľúčovou postavou spravodajskej siete. Madelon a Guillemette prišli do Paríža, aby sa pripojili k holandskej sieti odboja, ale zatkli ich viac-menej po príchode. Renée bola malé žieňa s blonďavými kučeravými vlasmi. Ako malá bábika. A pritom pomáhala britským letcom vrátiť sa do Anglicka. Vo väzení porodila dieťa, ktoré jej po 18 dňoch odobrali. Myšlienka na dcéru jej pomáhala prežiť. Yvonne pracovala v holandskej sieti a Joséphine zase zatkli v Marseille.

Foto: Reprofoto:BBC

Jedlo dali tej, ktorá ho potrebovala najviac

A všetkých týchto deväť mladých žien nacisti pochytali a previezli do koncentračného tábora v Ravensbrücku. Bol to ženský tábor na severe Nemecka, ale neskôr ich poslali do Lipska do pracovného tábora na výrobu zbraní. Práve tam vzniklo ich silné priateľstvo. Boli hladné, mučené, často bez šiat, keď ich dozorcovia nútili stáť v snehu. V tábore mali tradíciu. „Každý si dal lyžičku svojej polievky a misku potom podal žene, ktorá ju v ten deň potrebovala najviac,“ vysvetľuje Gwen.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…