Prečo vyplazujeme jazyk, keď sa sústredíme? Podľa odborníkov je to rovnako prirodzené ako dýchanie
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Prečo vyplazujeme jazyk, keď sa sústredíme? Podľa odborníkov je to rovnako prirodzené ako dýchanie

Prekvapivé zistenie dáva zmysel z hľadiska evolučnej histórie jazyka.

Ilustračné zábery. — Foto: Pexels, Artem Podrez / Unsplash, Troy T

Ak ste boli svedkami toho, ako sa batoľa pokúšalo urobiť nejaký zložitejší úkon, takmer určite ste zbadali, ako počas sústredenia vyplazuje jazyk. Podľa portálu IFL Science, vyplazenie jazyka pri sústredení je, zdá sa, rovnako prirodzené ako napríklad dýchanie. Prečo to teda robíme?

Počiatočná myšlienka preskúmať výčnelky jazyka vznikla úplnou náhodou,"  povedala doktorka Gillian Forresterová, odborníčka na komparatívne-kognitívnu neurológiu, ktorá toto správanie skúmala vo svojom článku „Slip of the language: Implications for evolution and language developement“ z roku 2015. „S kolegom sme skúmali jemnú a hrubú motoriku a všimla som si, že jazyky detí sú počas týchto aktivít viditeľne aktívne.“

Doktorka Forresterová bola týmto zistením natoľko zaujatá, že s kolegami vytvorila skupinku mladých účastníkov. Vystavili ich niekoľkým úlohám, pri ktorých museli zapájať ruky, pričom sa náročnosť jednotlivých úloh postupne zvyšovala - od odomykania visiacich zámkov až po hranie zložitých hier. Taktiež si museli zapamätať a prerozprávať príbehy, čo slúžilo ako kontrolná úloha, pri ktorej nebol pohyb ruky potrebný.

Prirodzené prepojenie rúk a jazyka

Počas pozorovania zistili, že vyplazenie jazyka je skutočne bežné pri aktivitách, ktoré zahŕňajú používanie rúk. Najčastejšie sa vyskytovali pri úlohách, ktoré prerušovali konverzácie a zdá sa, že jazyk „vyskakuje" počas týchto zložitejších cvičení na pravej strane úst, čo naznačuje možný pôvod tohto prejavu.

Vedci tvrdia, že ich prekvapivé zistenie dáva zmysel z hľadiska evolučnej histórie jazykaPre mňa osobne je najzaujímavejšia interpretácia štúdie tá, ktorá podporuje myšlienku, že artikulácia rúk a jazyka sa riadi spoločnými mozgovými procesmi," povedala Forresterová. To by poskytlo prirodzený most pre raný komunikačný systém, ktorý by u raného človeka prešiel od gestikulácie rukou k reči."

Vedci ďalej odkazujú na Talianov, ktorých gestikulácia a konverzácia idú skutočne ruka v ruke. Dochádza tu k stretu evolučného pôvodu s anatomickým, pretože naše ruky a jazyky sú „jediné jemné artikuláry na našom tele” a sú „ovládané prekrývajúcimi sa časťami mozgu,” vysvetľuje Forresterová pre portál Live Science.

Výskum ukázal, že niečo, čo sa nazýva „pretečenie motoriky”, tzv. motor overflow, by mohlo vysvetľovať, prečo sa náš jazyk pokúša zapojiť pri pohybe rúk. Vystrčenie jazyka môže byť spôsob, akým sa mozog dokáže upokojiť – minimálne je to najlepšia snaha tela pomôcť zložitému procesu.

A čo dospelí?

Napriek mnohým objavom, veľa otázok zostáva nevypovedaných, no ak by vás zaujímalo, prečo tento jav nastáva častejšie u detí, odpoveď je pomerne jednoduchá – deti ešte nie sú vychované sociálnymi normami na to, aby jazyk jednoducho nevyplazovali.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…