Dobré noviny
Pľúcne ventilácie už nebude treba? Zistili, aké má omikron vlastnosti a pre ktorú skupinu je nebezpečný
TASR
TASR

Pľúcne ventilácie už nebude treba? Zistili, aké má omikron vlastnosti a pre ktorú skupinu je nebezpečný

Ilustračné foto
Ilustračné foto — Foto: TASR

Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa.

Výskum v USA na vzorke 70.000 osôb nakazených koronavírusom ukázal, že v prípade infekcie variantom omikron sa znížila pravdepodobnosť hospitalizácie oproti variantu delta o polovicu, pravdepodobnosť hospitalizácie na jednotke intenzívnej starostlivosti o tri štvrtiny a pravdepodobnosť úmrtia až o 90 percent. Z 50.000 ľudí nakazených omikronom nikto nepotreboval umelú pľúcnu ventiláciu.

Kratšia hospitalizácia

Priemerná dĺžka hospitalizácie s variantom omikron bola iba 1,5 dňa. Pri delte to bolo päť dní. Až 90 percent pacientov s omikronom prepustili z nemocnice do troch dní. Výskum uskutočnili v sieti zdravotníckych zariadení Kaiser Permanente v južnej Kalifornii v čase od 1. decembra do 2. januára. Podieľali sa na ňom vedci z Kalifornskej univerzity v Berkeley, Kaiser Permanente a Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

Podobné závery predtým naznačili aj rozsiahle štúdie z Británie a Juhoafrickej republiky. Vedci zase pri výskume na zvieratách a bunkách in vitro zistili, že omikron sa lepšie množí v horných dýchacích cestách než v pľúcach, čo vysvetľuje ľahší priebeh ochorenia.

Brali do úvahy vek, pohlavie aj infekciu

Zatiaľ nerecenzovaná štúdia v Kalifornii podľa riaditeľky CDC Rochelle Walenskej brala do úvahy parametre ako vek, pohlavie, predchádzajúcu infekciu koronavírusom SARS-CoV-2, očkovanie a komorbidity. Ako uvádza štúdia, "omikron je sám o sebe menej závažný ako delta", pričom nižší počet ťažkých prípadov nesúvisí iba s vyššou zaočkovanosťou a premorenosťou. V štúdii sa ďalej píše, že súčasné vakcíny majú nižšiu účinnosť voči omikronu, ale naďalej významne chránia proti ťažkému priebehu ochorenia COVID-19.

Napriek povzbudivým výsledkom výskumu nabáda Walenská na opatrnosť, keďže omikron v dôsledku vysokej nákazlivosti zaťažuje zdravotnícky systém. V USA teraz zaznamenávajú denne v priemere trištvrte milióna nových prípadov nákazy, približne 150.000 hospitalizácií a 1600 úmrtí v spojitosti s covidom.

Pre koho je omikron nebezpečný

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?