Tento muž mal permanentne vypité, aj keď sa nedotkol alkoholu. Z niekoľkomesačnej opice ho nakoniec dostali
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Tento muž mal permanentne vypité, aj keď sa nedotkol alkoholu. Z niekoľkomesačnej opice ho nakoniec dostali

Muž dlhé mesiace trpel všetkými príznakmi, ktoré sprevádzajú tú najhoršiu opicu.

— Foto: Michelle Giannotto

Mohol byť v zatvorenej miestnosti aj pod dohľadom iných ľudí, v krvi mu aj tak zistili alkohol. Mal aj mnohých svedkov, ktorí na vlastné oči videli, že Donato sa alkoholu ani nedotkol. Lekárom trvalo dva roky, kým prišli na chlp nezvyčajnej diagnóze, o ktorej sa pacienti v lepšom prípade boja hovoriť, v horšom diagnózu nikdy nespoznajú.

Donato sa so svojou manželkou Michelle stretol pred ôsmimi rokmi. Začali si najprv písať na Facebooku a po roku sa aj naozaj stretli. Odvtedy boli nerozlučnou dvojicou. „Bol to ten najláskavejší, najohľaduplnejší a najmilujúcejší muž, akého si len žena mohla priať,“ nešetrí krásnymi slovami Michelle, ktorá príbeh jej manžela prerozprávala pre Lovewhatmatter. Netrvalo dlho a požiadal ju o ruku. V roku 2015 šiel Donato na jednoduchú operáciu nosa, jeho život však odvtedy už nebol nikdy taký ako predtým. Po zákroku sa totiž objavila infekcia, ktorá ho hneď niekoľkokrát priviedla späť do nemocnice. Trpel veľmi bolesťami. Nasadili mu silné antibiotiká. Od operácie mu nikdy nebolo dobre.

Foto: Michelle Giannotto

Stavy ako pri najhoršej opici

Cítil sa zle, vracal, bol mimoriadne ospalý. Obaja vedeli, že lekárom niečo na jeho zdravotnom stave uniká. Raz spal tri dni v kuse. Vstal len vtedy, keď potreboval na záchod. V jednu nedeľu jej intuícia vravela, aby Donateho neopúšťala a ani nevyšla z bytu. Večer predtým mali na návšteve priateľov. Nemohli si nevšimnúť, že ich kamarát nevyzerá dobre. Michelle už vtedy urgovala okolité nemocnice dva mesiace, ale stále sa nikam na vyšetrenie nedostali. Donato iba prišiel k stolu, sadol si, niečo prežul a žalostne sa rozplakal. Už naozaj nevládal. Potreboval vedieť, čo sa s ním deje a prečo sa cíti tak zle. Večer začula z jeho spálne kašeľ. Ale nebol to taký obyčajný. Vošla do miestnosti a zistila, že Donato sa dusí vlastnými zvratkami. Prevalila ho nabok a volala záchranku.

Desiatky vyšetrení a nič

Na JIS strávil celý týždeň. Lekári urobili desiatky testov a vyšetrení, ale neboli o nič múdrejší. „V takomto zdravotnom stave prežil ďalších 14 mesiacov, hospitalizovali ho 18-krát. Ležal tam zhruba každé tri týždne. Bol frustrovaný z toho, že lekári nedokázali prísť na to, čo sa s ním deje,“ spomína Michelle. Donato vyzeral, že má permanentne vypité. „Stále som to vravela lekárom, že som tam a môžem potvrdiť, že nepije. Ak by sme spolu nežili, necítila by som takú istotu v mojich tvrdeniach,“ hovorí Michelle. Donato sa však dostal do veľkých problémov, keď ho na ceste zastavili policajti a zistili, že je pod vplyvom alkoholu. Donato však nič nepil.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 3

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…