Aj vy hneď po zobudení zoberiete do ruky telefón? Robí to zle vášmu mozgu aj telu. Zlozvyku sa dá zbaviť
Ranné skrolovanie telefónu je pre ľudský organizmus škodlivejšie, ako sa môže zdať.

Vďaka dopamínu cítime pocit odmeny
Pokiaľ sa však ráno na mobil nepozrieme, máme známy pocit FOMO (Fear of missing out), teda strach z toho, že sme niečo zmeškali. No tým, že chceme ráno zistiť všetko, čo sme počas noci zmeškali, sa podľa výskumov náš mozog snaží byť všadeprítomný a počas zvyšku dňa sa viac nedokáže dobre sústrediť.
Odborníci taktiež varujú, že ranná kontrola telefónu nás unesie do minulosti, pretože všetky informácie, ktoré sa dozvieme, s najvyššou pravdepodobnosťou súvisia s udalosťami uplynulého dňa. Preto nedokáže prežiť nový deň novým spôsobom, ale ostaneme ho žiť pod vplyvom minulosti. Namiesto toho, aby sme sa po zobudení zamerali na svoje denné ciele, sme „nútení“ reagovať na veci iných ľudí. „Do svojho domu by ste nevpustili stovky ľudí, ktorí by na vás vrhali svoje požiadavky a názory. Prečo by ste ich teda púšťali do svojej mysle?“ pýta sa Jari Roomer z portálu Medium.
Okrem našej pozornosti nás ranné skrolovanie pripravuje aj o čas. Päťminútová kontrola sociálnych sietí sa rýchlo dokáže premeniť na premárnenú pol hodinu. Než sa nazdáte, musíte sa ponáhľať, aby ste stihli prísť do práce včas.
Stačí vymeniť mobil za budík?
Podľa výskumov však pri kontrole sociálnych sietí mozog uvoľňuje veľa dopamínu, vďaka ktorému sa cítime byť odmenení. A pretože mozog túži po dopamíne ako malé dieťa po cukríkoch, vymaniť sa z tohto ranného zlozvyku nie je tak jednoduché, no nie nemožné. „Je to ako každý zlozvyk – obhrýzanie nechtov, klepanie nohou – ak to neurobíte, máte pocit, že vám niečo chýba,“ vysvetlila klinická psychologička Allison Kranichová.
Aby sme sa ráno vyhli tomuto zlozvyku, odborníci odporúčajú nastaviť večer mobil do leteckého režimu. Keď sa zobudíme, nebudeme tak okamžite konfrontovaní novými správami a upozorneniami. K tomu však treba aj pevnú vôľu nechať letecký režim zapnutý čo najdlhšie a namiesto skrolovania si treba nájsť náhradnú činnosť.
Väčšina ľudí používa telefón ako budík, preto je dobrou voľbou zmeniť smartfón za obyčajný budík. Ak k tomu mobil necháte cez noc v inej miestnosti, túžba po skontrolovaní noviniek bude nižšia. „Pamätajte, že spôsob, akým začínate deň, určuje tón zvyšku dňa. Preto sa uistite, že ho začnete dobre,“ dodal Roomer.