Aj vy hneď po zobudení zoberiete do ruky telefón? Robí to zle vášmu mozgu aj telu. Zlozvyku sa dá zbaviť
Ranné skrolovanie telefónu je pre ľudský organizmus škodlivejšie, ako sa môže zdať.

Zažívame to takmer všetci. Zazvoní budík, ležíme v teplej posteli a namiesto toho, aby sme ihneď začali žiť nový deň, skrolujeme telefónom. Pozrieme si správy, skontrolujeme sociálne siete a až potom vstávame z postele. Štatistiky ukazujú, že 80 percent ľudí si skontroluje svoj telefónu do 15 minút od prebudenia. Aký vplyv má však tento zvyk na náš mozog a telo?
Sme preťažení informáciami
Kontrola telefónu ihneď po prebudení nemusí byť tým najlepším spôsobom, ako začať deň a dôvod je jednoduchý. Stres. Bombardujú nás nové správy, e-maily z práce, ktoré v nás vyvolávajú pocit stresu, úzkosti a paranoje. To všetko narúša naše šance začať deň s pokojnou mysľou. „Preťaženie informáciami, ktoré vás zasiahnu predtým, ako sa úplne prebudíte, narúša vašu schopnosť určiť si priority úloh pre daný deň,“ vysvetlila pre Elite Daily psychiatrička Nikole Bendersová Hadiová.
Inými slovami, rannou kontrolou mobilu sabotujeme nový deň ešte predtým, než ho vôbec začneme žiť. „E-maily, ktoré dostávate skoro ráno, vás vystresujú, neprinesú vám skvelú náladu. Ráno je o nastavení vášho tónu dňa a čítanie nahnevaných e-mailov od vášho šéfa vám rozhodne nenastaví dobrý tón,“ uviedla pre Huffpost autorka knihy Nikdy nekontrolujte e-maily ráno.
Vrháme sa do mozgovej vlny stresu
„Keď sa zobudíme, prejdeme z delta mozgovej vlny spánku do mozgovej vlny theta, kde je mozog flexibilnejší a poddajnejší,“ vysvetlila pre portál Body and Soul odborníčka na mindfulness Chelsea Pottengerová. „Mozgová vlna theta je životne dôležitá na to, aby sme sa stali emocionálne inteligentnejšími, kreatívnejšími a zručnejšími v riešení problémov,“ dodala. Ale tým, že sa zobudíme a budeme sa strácať v e-mailoch, kontrolovať Instagram a správy, preskočíme túto dôležitú mozgovú vlnu theta a zamierite priamo do beta mozgovej vlny vysokého stresu, ktorý má významný vplyv na zdravie, pohodu, fyzickú štruktúru mozgu aj na schopnosť podávať výkon.
Článok pokračuje na druhej strane: