Na zelenú obnovu domu budete môcť dostať tisíce eur. Príspevok vám vyplatia na tieto konkrétne vylepšenia
Simona Gálová
Simona Gálová

Na zelenú obnovu domu budete môcť dostať tisíce eur. Príspevok vám vyplatia na tieto konkrétne vylepšenia

Podávanie žiadostí spustia v druhej polovici tohto roka.

Ilustratívna fotografia. — Foto: TASR; slovaktual.sk

Zmeny klímy priamo aj nepriamo zasahujú do našich životov. Podľa odborníkov zelenou obnovou 30-tisíc rodinných domov na Slovensku zvýšime odolnosť proti ich negatívnym dopadom, zlepšíme energetickú hospodárnosť budov a začneme sa adaptovať na zmenu klímy, ktorá patrí medzi najväčšie environmentálne výzvy dneška.

Registrácia až po vyhlásení výzvy

Realizácia obnovy rodinných domov má jasný cieľ - v rokoch 2022 až 2026 podporiť celkovo aspoň 30-tisíc domácností, pričom by malo ísť primárne o staršie rodinné domy. Záujemcovia o obnovu rodinných domov z plánu obnovy postupne nájdu všetky potrebné informácie na novom webe www.obnovdom.sk. Od utorka 11. januára je zatiaľ spustená všeobecná informačná časť a kontaktný formulár. TASR o tom informovala hovorkyňa Slovenskej agentúry životného prostredia (SAŽP) Michaela Pšenáková.

„Podávať žiadosti o dotácie bude možné až po vyhlásení prvej výzvy, ktorej spustenie je plánované na tretí kvartál roka 2022,“ uviedla Pšenáková. Dodala, že bude možné pripojiť len projekty na obnovu rodinných domov, ktoré splnia požiadavky na minimálne 30 percent úspory primárnej energie.

Medzi plánované prvky obnovy patrí zateplenie obvodového plášťa, zateplenie strešného plášťa, výmena otvorových konštrukcií, inštalácia zdroja energie, zelená strecha, akumulačná nádrž na dažďovú vodu, odstránenie azbestu nevyhnutné pre ďalšie zateplenie domu či sprievodná dokumentácia, uvádza internetová stránka.

Maximálna hodnota finančnej injekcie môže dosiahnuť hodnotu 16 600 eur. Podľa portálu TVnoviny bude systém prideľovania fungovať na princípe kto prv príde, ten prv berie.

528 miliónov z Bruselu

Čoskoro by podľa Pšenákovej mali na webe pribudnúť technické detaily a parametre jednotlivých opatrení na zelenú obnovu rodinných domov. Tie budú preplácané do výšky 50 percent, podotkla.

Záujemcom so žiadosťami o dotáciu na obnovu domov bude pomáhať desať regionálnych kancelárií rozmiestnených po Slovensku. Osem z nich by malo byť v krajských mestách. Momentálne je zriadenie kancelárií vo fáze hľadania vhodných priestorov. „Veríme, že prvú kanceláriu otvoríme minimálne dva mesiace pred spustením výzvy,“ podotkla Pšenáková. Doplnila, že adresy regionálnych kancelárií budú postupne zverejnené na webe podľa termínu otvorenia.

Zelená obnova rodinných domov sa má financovať z Plánu obnovy a odolnosti SR. Do ich komplexnej obnovy pôjde z miliardového balíka 528 miliónov eur. Envirorezort preto pripravil projekt s názvom Zelené domy, ktorého ambíciou je podporiť minimálne 30-tisíc projektov obnovy rodinných domov. Zelená obnova rodinných domov bude zahŕňať celý komplex opatrení a zastrešuje ju SAŽP.

Najčastejšie otázky a odpovede

Ako bude plán obnovy podporovať zelenú transformáciu?

Plán obnovy a odolnosti musí zahŕňať minimálne 37% výdavkov súvisiacich s klímou. Slovenský plán obnovy toto odporúčanie navýšil a výdavky súvisiace s klímou tvoria až 43%. V súlade s Európskou zelenou dohodou je navyše dôležitý aj pokrok pri dosahovaní ďalších environmentálnych cieľov. Všetky reformy a investície zahrnuté do plánu obnovy musia dodržiavať zásadu „výrazne nenarušiť“, čo znamená, že by nemali byť na úkor cieľov v oblasti klímy a životného prostredia. Plán obnovy je zároveň v súlade s navrhovanými plánmi spravodlivej transformácie územia v rámci Mechanizmu spravodlivej transformácie a v súlade integrovaným národným energetickým a klimatickým plánom.

Koľko finančných prostriedkov je vyčlenených na obnovu rodinných domov z plánu obnovy?

Na obnovu 30 000 rodinných domov je vyčlenených celkovo 528,2 mil. eur, ktoré je potrebné investovať do roku 2026.

Kto bude môcť požiadať o dotáciu v rámci tejto schémy?

Oprávneným žiadateľom bude fyzická osoba, ktorá je vlastníkom rodinného domu na základe listu vlastníctva. V prípade viacerých vlastníkov bude žiadateľom osoba disponujúca súhlasom všetkých spoluvlastníkov.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…