Rodičia si ho kvôli jeho postihnutiu nechceli zobrať domov. O jeho osude nakoniec rozhodli starší súrodenci
Simona Gálová
Simona Gálová

Rodičia si ho kvôli jeho postihnutiu nechceli zobrať domov. O jeho osude nakoniec rozhodli starší súrodenci

Austrálčan Robert Hoge musel kvôli svojmu vzhľadu čeliť tým najtvrdším urážkam. Napriek všetkému je dnes sebavedomým mužom, ktorý pomáha ľuďom po celom svete prijať svoje nedokonalosti.

Robert Hoge. — Foto: Archív RH

Aj keď Robert nakoniec vyrastal v milujúcej rodine, jeho detstvo nebolo vôbec jednoduché. Väčšinu času strávil v nemocniciach, kde sa lekári snažili odstraňovať jeho nádor, po ktorom mu na tvári ostali vážne deformácie. V škole sa mu neustále vysmievali a vymýšľali mu prezývky ako transformátor, Pinocchio, či škaredé prasa. „To boli veci, ktoré mi bránili v tom, aby som prijal svoju tvár. Je ťažké vyrovnať sa so zlým účesom alebo vyrážkami na tvári, no ja som sa musel vyrovnať s tým, že som vyzerali ako nikto iný na tejto planéte,“ prehovoril o náročnom prijatí seba samého.

Foto: Archív RH
Foto: Archív RH

Spoločnosť posadnutá krásou

Keď mal štrnásť rokov za sebou mal už 24 rôznych operácii a mal podstúpiť poslednú veľkú operáciu. Prvýkrát v živote mu rodičia dali na výber, či chce k vážnej operácii pristúpiť alebo nie. Počas operácie mu mali tvár upraviť tak, aby mal oči bližšie k sebe a bola tu veľká šanca, že by po operácii už nikdy nevidel. „Na čo budeš pekný, keď sa nakoniec taký nebudeš môcť ani vidieť?“ opýtal sa ho jeho starší brat. Po mesiacoch starostlivého zvažovania sa rozhodol, že už nepodstúpi žiadnu operáciu. „Bolo načase, aby som sa zmocnil svojej tváre. Moja škaredosť je veľkou súčasťou toho, kto som“ priznal odvážne.

Robert s manželkou.
Robert s manželkou. Foto: Archív RH

Napriek všetkému, čím si Hoge prešiel, vedie pozoruhodný život. Bol prvým človekom v rodine, ktorý išiel na vysokú školu. Stal sa novinárom a neskôr hovorcom bývalej austrálskej premiérky Anny Blightovej. Pred letnými hrami v Sydney to bol on, kto niesol olympijskú pochodeň. Bol dvakrát ženatý a má dve dcéry.

Teraz ako 50-ročný verejne vystupuje so svojím príbehom, ktorý v roku 2013 vydal ako svoju autobiografiu pod názvom Ugly. „Je to dojímavý príbeh nevinného chlapca, ktorý vyrastal a myslel si, že je normálny, ale pomaly a smutne zisťuje, že nie je. Narodil sa do spoločnosti posadnutej pekným vzhľadom. Nakoniec rozkvitol tým, že nielen akceptoval, ale oslavoval, kým skutočne je, uprostred toho, ako spoločnosť od neho odvracala pohľad,“ uviedol jeden recenzent knihy.

Robert v súčasnosti.
Robert v súčasnosti. Foto: Archív RH

Robert doteraz odmietal ďalšie operácie, vďaka ktorým by vyzeral konvenčnejšie a snaží sa zdieľať svoj neuveriteľný príbeh, aby pomohol ostatným prijať samých seba takých, akí sú. „Každý môže vlastniť svoju tvár. Neodvracajte pohľad od zrkadla. Pochopte všetku lásku, život a bolesť, ktorá je súčasťou vašej tváre,“ dodal na záver pre Ted X.

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…