S novým centrálnym skladom rastie množstvo pracovných príležitostí. Len málokto vie, že odkazuje na históriu mesta Sereď
Dobré noviny
Dobré noviny

S novým centrálnym skladom rastie množstvo pracovných príležitostí. Len málokto vie, že odkazuje na históriu mesta Sereď

Nový centrálny sklad spoločnosti BILLA stojí na významnej historickej obchodnej ceste.

Zľava: finančný riaditeľ BILLA Tomáš Staňo, primátor Serede Martin Tomčányi, generálny riaditeľ BILLA Arnd Riehl, predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič a konateľ spoločnosti Strabag Martin Volčko — Foto: BILLA

Už koncom tohto roka vyrastie v Seredi nový centrálny sklad maloobchodnej spoločnosti BILLA, prinesie do regiónu ďalší rozvoj či nové pracovné príležitosti. Celkové investície do výstavby areálu na zelenej lúke s rozlohou 138 202 štvorcových metrov, s modernými technológiami či zelenou zónou, presiahnu 38 miliónov eur.

„Naša spoločnosť sa veľmi dynamicky rozvíja, len za posledných päť rokov sme otvorili 34 nových predajní. A keďže naše skladové priestory nám už nepostačujú, nastal čas na väčšie priestory nového centrálneho skladu. Stavba v Seredi bude moderným objektom s kvalitnými technológiami a pracovným prostredím, ktoré ocenia najmä naši zamestnanci,“ vyzdvihol generálny riaditeľ BILLA Arnd Riehl, pričom uviedol, že nová stavba nahradí aktuálne skladové priestory v Senci, ktoré zásobujú západ a stred Slovenska. Ich kapacita je však s pribúdajúcimi predajňami na maxime. Okrem nového logistického centra v Seredi bude aj naďalej fungovať regionálny sklad Petrovany pri Prešove, ktorý už dnes zásobuje predajne na východnom Slovensku.

Foto: BILLA

Významná investícia s odkazom na históriu

Slávnostné poklepanie základného kameňa novej stavby sa uskutočnilo v utorok, 11. januára, za prítomnosti vedenia spoločnosti, zástupcov mesta Sereď či Trnavského samosprávneho kraja. Práve trnavský župan Jozef Viskupič pri tejto príležitosti vyzdvihol symbolický dátum a miesto novej stavby, ktoré odkazujú na tzv. Českú cestu. Tá na prelomoch rokov 1335/1336 predstavovala významnú európsku obchodnú magistrálu a je priamo spätá s históriou mesta Sereď. „Túto investíciu v kraji považujem za dôležitú z hľadiska jeho rozvoja. Zároveň vítam zodpovedný prístup k projektu stavby nového centrálneho skladu v Trnavskom kraji, a to z hľadiska udržateľnosti a technickej realizácie zapadajúcej do infraštruktúry mesta Sereď,“ dodal Viskupič.

Mesto Sereď vníma nový centrálny sklad ako prínos pre celý región a kraj. „Prevádzka centrálneho skladu rozšíri ponuku pracovných miest a mesto bude mať príjem v podobe daní z nehnuteľnosti. Pozitívne tiež hodnotím, že spoločnosť si pri výstavbe vybrala dodávateľa priamo zo Serede, takže sa nevytvára ďalšia zbytočná uhlíková stopa v súvislosti s dopravou stavebných materiálov,“ uviedol primátor mesta Sereď, Martin Tomčányi.

Tomáš Staňo, finančný riaditeľ spoločnosti BILLA, však vybudovanie nového logistického centra hodnotí ako významnú investíciu nielen pre mesto Sereď či Trnavský kraj, ale aj pre celú krajinu: „Aj v minulom roku BILLA na Slovensku preinvestovala 22 miliónov a stabilne poskytuje prácu pre viac ako 4 000 ľudí."

Stavba, ktorá myslí na životné prostredie

„BILLA je zodpovedná firma, ktorej záleží na životnom prostredí a udržateľnosti. Preto v bezprostrednom okolí skladu vznikne aj zelená plocha s rozlohou až 4,4 hektára s lúčnym porastom, drevinami a tromi vodnými plochami,“ prezradil Arnd Riehl. Vodné plochy však poslúžia aj ako tzv. retenčné nádrže, ktorých cieľom bude zadržiavať vodu v krajine a prirodzene ju ochladzovať. Samozrejmosťou tiež budú fotovoltaické články na strechách, vďaka ktorým si sklad dokáže vyrobiť skoro 20 % elektrickej energie, využívanie odpadového tepla z chladenia na kúrenie či nabíjacie elektrostanice pre osobné, nákladné autá a kamióny.

Udržanie najnižšej nezamestnanosti

S novými priestormi vzniknú v regióne aj nové, dôležité pracovné miesta, ktoré podľa trnavského župana Jozefa Viskupiča pomôžu k udržaniu nízkej miery nezamestnanosti v regióne, ktorá sa aktuálne drží na úrovni 4,56 %. V novom sklade s prislúchajúcou administratívou bude pracovať až 170 interných zamestnancov, ktorých počet plánuje spoločnosť v ďalších rokoch navyšovať.

Lákadlom pre budúcich zamestnancov skladu budú moderné priestory, vrátane oddychovej zóny na čerstvom vzduchu, ako aj technické vybavenie, ktoré im výrazne uľahčí prácu. Benefitom bude aj možnosť teplej stravy a zastávka autobusu priamo v areáli.

Galéria

Galéria

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…