Existuje miesto, kde sa ľudia dožívajú 100 rokov a muži nezomierajú skôr. Známa vedkyňa odhalila jeho tajomstvo
Najväčší vplyv na dlhovekosť má podľa vedcov to, čo nás robí ľuďmi už odpradávna.
Vo vyspelom svete žijú ženy v priemere o šesť až osem rokov dlhšie ako muži. Existuje však jedno miesto na Zemi, kde muži žijú rovnako dlho ako ženy, dokonca ešte dlhšie. Táto "modrá zóna dlhovekosti", ako sa nazývajú oblasti, v ktorých sa ľudia dožívajú veľmi vysokého veku, je na ostrove Sardínia. Práve tam sa plná zvedavosti vydala psychologička Susan Pinkerová, aby odhalila jej tajomstvo. Na Sardínii je totiž najväčšia koncentrácia storočných ľudí na svete. „Ale prečo práve tam? Moja zvedavosť bola ohromná,“ priznala vedkyňa pre Ted talk.
Ich životy sa neustále prelínajú
Počas výskumu prišla Pinkerová na to, že gény sú za dlhovekosť Sardínčanov zodpovedné len zhruba z 25 percent. Takže zvyšných 75 percent musel tvoriť špeciálny životný štýl. Dlhé obdobie však Pinkerová nevedela prísť na to, čo konkrétne v tom životnom štýle je kľúčom k dlhovekosti. Storočných ľudí sa pýtala na to, čo jedia, kde žijú, s kým sa stretávajú aj na to, kedy a či vôbec pijú. Všetci však rozprávali niečo iné, a tak v odpovediach nenašla žiadnu zhodu.
Všetko sa zmenilo, keď sa pozrela na dedinu Villagrande z vtáčej perspektívy. Domy stoja tesne pri sebe, všetky uličky a ulice sú preplatené tak, že ľudia na seba vidia a životy dedinčanov sa neustále prelínajú. Pinkerová pomaly spoznávala väčšinu starých obyvateľov – 102-ročný Guiseppe vždy rád rozprával príbehy, je neustále veselý aj napriek tomu, že prežil dve svetové vojny, a to všetko s manželkou, ktorá sa dožila okrúhlych sto rokov. Ich 70-roční synovia Angelo a Domenico sú stále vitálni a otca sa starajú deň čo deň.
Kľúč k zdraviu a dlhovekosti
Pinkerová potom stretla 101-ročného Giovanniho, ktorý bol podľa jej slov najmrzutejším človekom, akého kedy stretla. Napriek tomu ho jeho neter, ktorá sa oňho starala, volala „môj poklad“. Vtedy to Pinkerovej začalo dochádzať. Pri dlhovekosti možno ani nejde tak o to, či je človek pozitívny alebo mrzutý, ale je v tom niečo iné. Pri každom storočnom človeku v tejto dedine si všimla jeden jediný rovnaký znak – nikto nikdy nebol sám. Vedkyňa tak touto výskumnou prácou odhalila, že osobné sociálne interakcie sú nielen nevyhnutné pre ľudské šťastie, ale môžu byť aj kľúčom k pevnému zdraviu a dlhovekosti.
Pinkerová vo svojej knihe The Village Effect (Efekt dediny) popísala to, ako sú vzťahy rozhodujúce nielen pre naše šťastie, ale aj pre naše prežitie, a ako nás technológie a sociálne siete môžu izolovať od týchto život zachraňujúcich väzieb. „Zanedbanie blízkeho kontaktu s ľuďmi, ktorí sú pre vás dôležití, je pre vaše zdravie prinajmenšom také nebezpečné ako fajčenie, hypertenzia alebo obezita,“ vysvetlila v knihe.
Čo najviac znižuje šance na smrť
Článok pokračuje na druhej strane: