Existuje miesto, kde sa ľudia dožívajú 100 rokov a muži nezomierajú skôr. Známa vedkyňa odhalila jeho tajomstvo
Najväčší vplyv na dlhovekosť má podľa vedcov to, čo nás robí ľuďmi už odpradávna.
Obe vedkyne dávajú aj odpoveď na to, či komunikácia cez sociálne siete dokáže byť pre naše zdravie rovnako účinná ako pri priamom kontakte s ľuďmi. Stručná odpoveď na otázku je nie – nie je to to isté.
„Pri kontakte tvárou v tvár sa uvoľní celá kaskáda neurotransmiterov a ako vakcína vás chránia teraz v prítomnosti a aj v budúcnosti. Takže jednoduché nadviazanie očného kontaktu, potrasenie si rukou stačí na uvoľnenie oxytocínu, ktorý zníži hladinu kortizolu. Tým sa znižuje váš stres a generuje sa dopamín, ktorý nám dáva trochu vyššiu dávku a zabíja bolesť. Je to ako prirodzene vyrábané morfium,“ vysvetlila Pinkerová.
Poker s priateľmi je niekedy lepší ako lieky
Podľa jej slov je sila takéhoto osobného kontaktu skutočne dôvodom, prečo je najnižšia miera demencie medzi ľuďmi, ktorí sú spoločensky angažovaní. „To je dôvod, prečo ženy, ktoré majú rakovinu prsníka, majú štyrikrát vyššiu pravdepodobnosť, že prežijú svoju chorobu, ako tie ženy, ktoré sú samotárky. Je to ten dôvod prečo muži, ktorí prekonali mozgovú príhodu, ktorí sa pravidelne stretávajú s priateľmi, aby si zahrali poker, sú týmto sociálnym kontaktom chránení lepšie ako liekmi,“ vysvetlila.
Svoju vlastnú taliansku dedinu si podľa Pinkerovej môže vybudovať každý človek a jej účinky budú stáť za to. „Vybudovanie tejto dediny a udržanie je otázkou života a smrti,“ dodala na záver.