FOTO: Dunaj zamrzol tak, ako už nikdy potom. Bratislavu museli pred ľadom zachraňovať leteckým bombardovaním
Obrovské kusy ľadu mohli inak zdemolovať piliere bratislavského Starého mosta.

Dunaj úplne zamrzol pri silných mrazoch v rokoch 1927 a 1928. Zaujímavým úkazom bolo zamrznutie Dunaja v Bratislave v roku 1963. Pre nových obyvateľov mesta, ktorí nemali skúsenosti s väčšou riekou, to bol šok. Veľtok totiž nezamŕza ako kaluže či menšie rieky do hladkej plochy, jeho hladinu tvoria plávajúce kryhy, ktoré sa do seba a pod seba nasúvajú v neuveriteľných uhloch. V spomínanom roku 1956 ľadovcové kryhy odpaľovalo vojsko výbušninami tak, aby nepoškodili piliere Starého mosta. Uvoľnené kryhy potom uviazli v Rusovciach, kde ich museli bombardovať ešte raz.



V januári 2006 skomplikoval zamrznutý Dunaj život obyvateľom obcí Bodiky, Dobrohošť a Vojka. Ľadom pokrytá dunajská hladina, ktorú návštevníci Vodného diela Gabčíkovo (VDG) chodili obdivovať, zastavila premávku kompy a obyvateľom obcí sa cesta na pevninu predĺžila z 500 metrov na 50 - kilometrovú obchádzku.
Podobný scenár nás už nečaká
Situácia bola podobne dramatická aj vo februári 2012. Zdrž nad Čunovskou hrádzou bola zamrznutá s výnimkou úseku vedľa Galérie Danubiana, kde nasadili do akcie ľadoborec. Z nezamrznutého úseku sa voda s ľadovými kryhami valila do starého dunajského koryta.
Dnes nie je úplne vylúčené, že by sa niečo podobné mohlo zopakovať, no odborníci sa zhodujú, že pri súčasnom nastavení klimatického systému je to dosť málo pravdepodobné. Nie len, že sú hlboké mínusové teploty v Bratislave skôr výnimočným javom, ale ovplyvňuje to aj fakt, že na Dunaji dnes stojí množstvo priehrad, vďaka ktorým je voda teplejšia, čo zabraňuje vytváraniu krýh aj počas tých najsilnejších mrazov.