Dobré noviny
FOTO: Dunaj zamrzol tak, ako už nikdy potom. Bratislavu museli pred ľadom zachraňovať leteckým bombardovaním
TASR, Dobré noviny
TASR, Dobré noviny

FOTO: Dunaj zamrzol tak, ako už nikdy potom. Bratislavu museli pred ľadom zachraňovať leteckým bombardovaním

Zamrznutý Dunaj v roku 1936 a 1956.
Zamrznutý Dunaj v roku 1936 a 1956. — Foto: TASR: A. Prakeš; Jožo Teslík

Obrovské kusy ľadu mohli inak zdemolovať piliere bratislavského Starého mosta.

V dôsledku silných mrazov, ktoré sa začali 20. februára 1956, zamrzla rieka Dunaj neuveriteľným spôsobom. Koncom februára hrubá vrstva nahromadených ľadových krýh na Dunaji pri Bratislave bránila odtoku vody a hladina rieky začala stúpať. Keď Dunaj 3. marca vystúpil do výšky 912 centimetrov, začalo sa s niečím, čo Bratislava už nikdy potom nezažila. Kusy ľadu, ktorého hrúbka dosahovala až 1,8 metra uvoľnili leteckým bombardovaním.

Na výzvu Ústredného národného výboru a Obvodných národných výborov nastupujú bratislavskí občania do brigádnických smien na odpratávanie ulíc mesta od veľkého množstva snehu. Umožňujú tým nehatenú pouličnú dopravu, ako aj včasný rozvoz potravín. V Bratislave zamrzol Dunaj. Ľadové kry, ktoré sú vo výške až jedného metra upútavajú okoloidúcich. 20.02.1956.
Na výzvu Ústredného národného výboru a Obvodných národných výborov nastupujú bratislavskí občania do brigádnických smien na odpratávanie ulíc mesta od veľkého množstva snehu. Umožňujú tým nehatenú pouličnú dopravu, ako aj včasný rozvoz potravín. V Bratislave zamrzol Dunaj. Ľadové kry, ktoré sú vo výške až jedného metra upútavajú okoloidúcich. 20.02.1956. Foto: TASR - Jožo Teslík

Zamrznutý Dunaj pomohol Mongolom

Dôvodom boli obavy, že obrovské kusy ľadu môžu poškodiť piliere bratislavského Starého mosta. Ľad však pokryl hladinu Dunaja aj v minulosti. Podľa dostupných prameňov pochádza prvý historický záznam o zamrznutí Dunaja z roku 793 - vtedy mala zamrznúť aj rieka Rýn.

Zamrznutý Dunaj 31.01.1947.
Zamrznutý Dunaj 31.01.1947. Foto: TASR - Koloman Cích

Ľadu na Dunaji bolo údajne toľko, že sa roztápal ešte aj v lete pri ústí do Čierneho mora. Podobná situácia nastala v roku 995, zima na Dunaji trvala od novembra do mája toho roku. V roku 1242 pomohol zamrznutý Dunaj mongolskému vládcovi Orduchánovi, ktorý v januári toho roku prešiel s armádou po jeho zľadovatenej hladine a spojil sa s vojskami ďalšieho mongolského vládcu Batuchána. Mongolské vojská plienili Uhorsko približne šesť mesiacov.

Zamrznutý Dunaj 31.01.1947.
Zamrznutý Dunaj 31.01.1947. Foto: TASR - Koloman Cích

Tuhé zimy v minulosti zabíjali

Po regulácii rieky a spevnení jej brehov, ale aj v dôsledku klimatických zmien a globálneho otepľovania sa ľadové zovretie Dunaja stalo diváckou atrakciou. Ešte v 19. storočí však ľadom pokrytý Dunaj vyvolával strach.

Zamrznutý Dunaj 31.01.1947.
Zamrznutý Dunaj 31.01.1947. Foto: TASR - Koloman Cích

Nie celkom neodôvodnený - znak na múre Primaciálneho paláca v Bratislave ukazuje, ako vysoko siahala hladina rieky pri ľadovej povodni v roku 1850. Povodeň vznikla zastavením ľadochodu a vytvorením bariéry v profile Vlčieho hrdla v Bratislave. Hladina Dunaja prudko stúpala a 5. februára 1850 zaplavila mesto do výšky 1 123 centimetrov. Voda a plávajúce ľadové kryhy veľkých rozmerov spôsobili rozsiahle škody na budovách pozdĺž toku. Podľa dobových prameňov zahynulo vtedy šesť ľudí.

Bomby museli zhodiť aj na druhom mieste

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?