Superhrdina zo základnej školy. Iba jedenásťročný chlapec zachránil v jeden deň až dva ľudské životy
Romana Mináriková
Romana Mináriková

Superhrdina zo základnej školy. Iba jedenásťročný chlapec zachránil v jeden deň až dva ľudské životy

Heimlichov manéver sa pritom naučil z videí na YouTube.

Hrdinský čin tohto chlapca náležite ocenili. — Foto: Facebook Muskogee Public Schools

Zvykne sa hovoriť, že ak ide o záchranu ľudského života, každý vie promptne zareagovať a pomôcť. Avšak odvaha, ktorú v sebe nabral len 11-ročný chlapec počas uplynulého mesiaca sa zdá ako nadľudský výkon aj pre mnohých dospelých ľudí.

Davyon Johnson sa počas jedného dňa ocitol až pri dvoch krízových situáciách, v ktorých preukázal nezvyčajnú dávku odvahy a zdravého rozumu. Ráno zachránil dusiaceho sa spolužiaka pomocou Heimlichovho manévru a ešte v ten istý deň sa musel do akcie pustiť druhýkrát a zachrániť staršiu ženu z horiaceho domu.

Všetko sa to zbehlo veľmi rýchlo. „Malý chlapec sa pokúšal zubami otvoriť fľašu s vodou a vrch sa mu zasekol v hrdle. Snažil sa nájsť pomoc,“ povedala Davyonova matka, Latoya Johnsonová a pokračovala: Študenti sa zhromaždili okolo chlapca, no môj syn všetkých vytlačil z cesty a urobil Heimlichov manéver“.

K druhému Davyonovmu hrdinskému činu došlo o niekoľko hodín neskôr, keď ho Latoya viezla domov z tréningu. Keď zacítili dym, spozorneli a o chvíľu zbadali horiaci dom. Rýchlo zaparkovala, niekoľkokrát zatrúbila a zavolala potrebné záchranné zložky. Davyon však vycítil, že nemôžu čakať a musí konať. Prišiel k predným dverám a zúfalo zaklopal. Z domu vybehlo viacero ľudí, no staršia pani nevládala odkráčať sama. V tom momente bol dom viditeľne v plameňoch, preto nezaváhal a pani rýchlo odprevadil do bezpečia.

Vložený príspevok z Facebooku: https://www.facebook.com/MuskogeeSchools/posts/10158469164212963

Napriek tomu, že sa Latoya o syna nesmierne bála, hovorí, že je naňho hrdá. „Verím, že Boh ho bude chrániť, nech už v živote urobí čokoľvek,“ povedala a zároveň uviedla, že jej syn vždy preukazoval zrelosť nad rámec svojho veku. Podľa jej slov v ten deň len ukázal svoje pravé ja. Vždy keď sa v takej situácii objavil, pomohol, kedykoľvek mohol," povedala Latoya o svojom synovi.

„Len v prípade, že sa ocitnete v rovnakej situácii, v ktorej som bol, zistíte, čo máte robiť," povedal Davyon, pričom neskôr svojej matke prezradil, že Heimlichov manéver sa naučil z videí na YouTube, pretože chcel mať v prípade núdze základné vedomosti o záchrane ľudského života.

Vďaka nezvyčajnej odvahe mladého Davyona predstavitelia mesta ocenili hneď niekoľkými oceneniami. „Davyon predviedol 9. decembra Heimlichov manéver na spolužiačke a v ten večer pomohol žene z jej domu, ktorý horel. Policajné oddelenie Muskogee a úrad šerifa okresu Muskogee odovzdali Johnsonovi osvedčenie, ktoré ho označuje za čestného člena ich jednotky," uviedla škola na sociálnej sieti. Ocenenenia však Davyon spočiatku nechcel prijať, pretože vo svojich činoch necítil výnimočnosť. Povedal, že len urobil čo bolo potrebné a spravil by to opäť.

Jeho odvaha a túžba pomáhať iným mu môžu byť prínosom aj v budúcnosti. Davyon totiž zvažuje kariéru ako pohotovostný lekársky technik alebo lekár.

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…