Bol jediným lekárom posádky v Antarktíde. Zapálené slepé črevo si ruský chirurg musel vyoperovať sám
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Bol jediným lekárom posádky v Antarktíde. Zapálené slepé črevo si ruský chirurg musel vyoperovať sám

Stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý sa dokázal operovať sám. V rodnom Rusku ho v vďaka tomu považovali za národného hrdinu

— Foto: Youtube: La Neura

Vypracoval podrobný plán, ako bude jeho operácia prebiehať. Každý z jeho kolegov mal pridelenú úlohu. Vybral si dvoch asistentov, ktorí mu podávali nástroje, držali lampu aj zrkadlo, aby v odraze videl, čo vlastne robí. Riaditeľ stanice sa na mieste operácie nachádzal tiež, aby v prípade potreby reagoval, ak by niektorí z pomocníkov stratil vedomie. Kolegov inštruoval aj k tomu, aby vedeli vpichnúť adrenalín alebo napojiť na ventiláciu, ak by strácal vedomie on. Celková anestézia, samozrejme, neprichádzala do úvahy. Do brušnej dutiny si podal anestetikum, prerezal si brucho a ďalšie dve hodiny sa operoval bez akéhokoľvek iného zmiernenia bolesti. Chcel, aby mal hlavu pri úkone čo najjasnejšiu.

Foto: Youtube: La Neura

„V poslednej chvíli som sa pozrel na mojich asistentov, stáli tam v bielych plášťoch a boli stále bledší. Tiež som sa bál, ale potom som nejako prepol do automatického režimu a nič iné som nevnímal,“ píše vo svojich neskorších zápiskoch. Zrkadlo nakoniec pri operácii nepoužil. Prevrátený pohľad mu komplikoval prácu. Na konci prichádzal o vedomie, ale svoj zákrok predsalen dokončil do posledného stehu. Potom inštruoval svojich asistentov, ako správne umyť chirurgické nástroje a až keď bola miestnosť dokonale čistá, vypýtal si antibiotiká a lieky na spanie.

Národný hrdina

O dva týždne neskôr už bol naplno späť v práci. Loď, ktorá sa mala po nich o rok neskôr zastaviť, sa však kvôli mimoriadne zlému počasiu nemohla k nim ani priblížiť. Mysleli si, že budú musieť na Antarktíde ešte ďalší rok. Bál sa, že ako chirurg už úplne stratí kontakt s medicínou a ostane uväznený na mieste, kde prežil najhoršie chvíle vo svojom živote. „Čoraz častejšie dostávam ponorkovú chorobu a pociťujem nenávisť k tejto prekliatej Antarktíde. Nerozumiem, ako som niekedy mohol súhlasiť s touto výpravou. Všetka exotika bola vyčerpaná za mesiac a na oplátku teraz prichádzam o dva roky svojho života. Moja klinika je odtiaľto vzdialená ako Mars,“ písal v denníčku. Celú posádku nakoniec evakuovali lietadlami.

Foto: Youtube: La Neura

Domov sa vrátil ako národný hrdina a stal sa jedným z nástrojov propagandy. Len 18 dní pred jeho operáciou sa do vesmíru dostal Jurij Gagarin. Dvoch silných mužov dávali stále do kontrastu. „Obaja boli v rovnakom veku, obaja pochádzali z robotníckeho prostredia a obaja dosiahli niečo, čo sa nikomu predtým nikdy nepodarilo,“ hovorí syn Vladislav. Rogozov dostal aj štátne vyznamenania. Po návrate domov sa však vyhýbal publicite. Nastúpil do svojej milovanej nemocnice a pokračoval v kariére chirurga. Pre Vladislava bol jeho otec ozajstnou inšpiráciou. „Ak sa ocitnete v zdanlivo zúfalej situácii, v ktorej je všetko proti vám a ste aj uprostred toho najnehostinejšieho prostredia, nevzdávajte sa. Verte si a bojujte, bojujte o život,“ dodáva Vladislav.            

Časť 2 / 2

Už ste čítali?

Jusufova rodina zmenila Šamorín na hlavné mesto zmrzliny: Práškové…

Vraví sa, že Juhoslovania sú všade. Niektorí Šamorínčania…

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Aj keď je úplne nevidiaca, učí na strednej škole: Študenti sa…

Odmalička snívala o tom, že sa bude predvádzať na javisku. Košičanka…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…