Dobré noviny
Bol jediným lekárom posádky v Antarktíde. Zapálené slepé črevo si ruský chirurg musel vyoperovať sám
Tímea Gurová
Tímea Gurová

Bol jediným lekárom posádky v Antarktíde. Zapálené slepé črevo si ruský chirurg musel vyoperovať sám

— Foto: Youtube: La Neura

Stal sa vôbec prvým človekom na svete, ktorý sa dokázal operovať sám. V rodnom Rusku ho v vďaka tomu považovali za národného hrdinu

Mal to byť najdobrodružnejší zážitok v jeho živote. Výprava na Antarktídu ňou aj skutočne bola až do chvíle, keď sa zrazu dostal do život ohrozujúcej situácie. Leonid Rogozov bol jediným lekárom v ruskom tíme a keď ho začalo trápiť zapálené slepé črevo, uvedomil si, že ho nemá kto iný odstrániť ako on sám.

Pomoc bola nereálna

Rogozov bol v roku 1961 súčasťou 12-členného expedičného tímu, ktorý mal pomôcť vybudovať na Antarktíde novú základňu. Dvadsaťsedemročný lekár začal pociťovať únavu, slabosť a nevoľnosť. Po pár dňoch sa objavila silná bolesť na pravej strane brucha. „Ako chirurgovi mu nerobilo problém diagnostikovať akútny zápal slepého čreva. Operoval ho mnohokrát a v civilizovanom svete by šlo o rutinnú operáciu. On však nebol v civilizovanom svete ale uprostred polárnej pustatiny,“ prehovoril podľa BBC jeho syn Vladislav a situácii, v ktorej sa otec ocitol.

Foto: Youtube: La Neura

Skupina prišla na Antarktídu vo februári a koncom apríla sa už objavili príznaky akútneho zápalu. Nádej na pomoc z vonku však neexistovala. Cesta loďou z Ruska trvala 36 dní a vrátiť sa mala až o rok. Lietadlo neprichádzalo do úvahy kvôli snehu a fujaviciam. Stál pred voľbou čakať na neexistujúcu pomoc, alebo sa pokúsiť o operáciu sám.

Pomáhala celá výprava

Rogozov vedel, že slepé črevo mu môže kedykoľvek prasknúť a takmer určite by ho to stálo život. Príznaky sa stále zhoršovali. „Existuje iba jediná cesta von a tou je operovať sa sám. Je to takmer nemožné, ale nemôžem len tak založiť ruky a vzdať sa,“ písal Leonid Rogozov vo svojom denníku.

Článok pokračuje na ďalšej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?