Do prístavu dorazila zásielka úplne zamrznutých áut, oklepávali ich kladivami. Nových majiteľov čaká šok
Nezvyčajný náklad sa zapáčil davom ľudí, budúci majitelia vozidiel pravdepodobne nadšení nebudú.

Prístav Vladivostok na ruskom Ďalekom východe je počas zimného obdobia známy náročnými poveternostnými podmienkami, ale najmä nízkymi teplotami. Inak tomu nebolo ani koncom decembra, kedy do prístavu priplávala nákladná loď plná áut, ktoré však rozbúrené more a mimoriadne chladné počasie poriadne poznačilo – pokryla ich niekoľkocentimetrová vrstva slaného ľadu. Napriek tomu, že sa tento nezvyčajný náklad zapáčil davom zvedavých ľudí, budúci majitelia týchto vozidiel pravdepodobne tak nadšení nebudú.
S poškodením áut dopredu rátajú
Po príchode nákladnej lode do prístavu sa v jej okolí začali zhlukovať davy zvedavých ľudí. Tí si túto nezvyčajnú atrakciu fotili a nakrúcali, vďaka čomu sa zo zamrznutých vozidiel, ktoré sa na prvý pohľad ani nedali rozoznať, stala senzácia. „Autá sú tak zaliate ľadom, že nemôžete rozoznať typ vozidla," povedal jeden z divákov.
Frozen ship delivers ICE cars covered in ice. pic.twitter.com/FphqVuDuVw
— Sawyer Merritt (@SawyerMerritt) January 3, 2022
Ľadom pokryté vozidlá v tichomorskej metropole Ruska zdvíhali z paluby žeriavom pri teplotách -19 °C. Podľa majiteľa najväčšieho autobazára vo Vladivostoku nie sú takéto zásielky áut v zime až takou raritou. „Je december a more je rozbúrené a veterné,“ povedal miestny námorný kapitán Pyotr Osičanskij a dodal: „Tento rok je však vietor oveľa silnejší ako zvyčajne.“ Námraza sa na lodi vyskytuje práve v dôsledku vlhkého morského vetra a teplôt vzduchu pod nulou, čo môže viesť k zvýšeniu ponoru či náklonu lode. V tomto období však narastá aj riziko jej úplného prevrátenia. S tým, že niektoré vozidlá budú poškodené, sa vraj dopredu počíta.
Nové, zánovné, ale už aj poškodené
Na palube lode, ktorá vyrazila z juhokórejského prístavu, sa nachádzalo obrovské množstvo nových aj zánovných vozidiel japonských značiek, ktoré napriek nepriaznivým podmienkam poputujú k novým majiteľom.
Vplyvom obrovskej vrstvy ľadu však mnohé z vozidiel pricestovali s výraznými škodami. Slaná voda autám rozhodne neprospela - u niektorých sa pod náporom ľadu rozbili okná, čím sa voda dostala aj dovnútra, kde zamrzla. Ďalšie škrabance na autách pribudli neopatrným rozmrazovaním a zoškrabovaním hrubej vrstvy ľadu. Námorníci sa s tým totiž veľmi nepárajú a okrem chemických prostriedkov používajú aj tradičnejšie metódy ako kladivá, ktorými autá "oklepkávajú", či páčidlá.