Seknite na mesiac s alkoholom, v januári je najlepší čas. Prinesie vám to najmenej týchto päť benefitov
Simona Gálová
Simona Gálová

Seknite na mesiac s alkoholom, v januári je najlepší čas. Prinesie vám to najmenej týchto päť benefitov

Britská organizácia Alcohol Change spustila v roku 2013 kampaň, v rámci ktorej sa jej účastníci každý rok v januári vzdávajú alkoholu. Kampaň pokračuje aj tento rok.

Ilustratívna fotografia. — Foto: Freepik

Aj keď sa môže zdať, že Slováci na tom so spotrebou alkoholu nie sú tak zle ako susedné štáty, opak je pravdou. Podľa štatistík Eurostatu míňame na alkohol 2,5 percenta z celkových mesačných výdavkov, čo je o celé percento viac ako európsky priemer. Debata o obmedzení pitia či väčšej kontrole nad spotrebou alkoholu je tak trochu na mieste. Okrem toho, že mesiac bez alkoholu pomôže vydýchnuť našej peňaženke, toto novoročné predsavzatie so sebou prináša viacero zdravotných výhod.

„Prínosy sa môžu líšiť od človeka k človeku v závislosti od toho, aká veľká je zmena od ich základného správania,“ uviedla pre portál Healthline riaditeľka Americkej rady pre štúdium obezity, Rekha Kumarová. Ak sa pre suchý január rozhodne niekto, kto v iné mesiace pije minimálne, môže počas abstinencie nadobudnúť pocit kontroly nad svojím zdravím alebo pocit úspechu z dosiahnutého stanoveného cieľa. Pre tých, ktorí pijú viac, si môžu omnoho výraznejšie všimnúť pozitívne fyziologické účinky, medzi ktoré patrí zvýšená duševná pohoda, lepší spánok aj strata hmotnosti.

Výsledky #DryJanuary podľa prieskumu Alcohol Change UK:

  • 88 % zúčastnených ušetrilo peniaze
  • 71 % ľudí malo lepší spánok
  • 67 % malo viac energie
  • 58 % účastníkov schudlo

„Štúdie ukazujú, že aj keď pijete nadmerne len raz za mesiac, zvyšuje to riziko kardiovaskulárnych ochorení a mŕtvice. Moje varovanie nie je pre ľudí, ktorí pijú s mierou. Je to pre ľudí, ktorí pijú príliš veľa,“ uviedol pre Healthline profesor patológie Amitava Dasgupta, ktorý uvádza, že suchý január má pre človeka päť jasných dokázateľných benefitov.

1. Úľava pre pečeň

„Nestane sa to za deň, ale u každého, kto pije nadmerne, čo sú viac ako dva drinky denne u mužov a jeden denne u žien, dochádza k tukovým zmenám v pečeni, takže keď prestanete piť, tieto zmeny sú reverzibilné a pečeň sa môže stať opäť normálnou,“ uviedol Dasgupta. Pozitívne zmeny môžu nastať už v priebehu niekoľkých týždňov abstinencie. Keď sa pečeň nemusí zapodievať alkoholom, môže sa tak sústrediť na iné úlohy, ako je odbúravanie iných toxínov produkovaných telom, metabolizovanie tukov a prebytočných hormónov, ktoré je potrebné odbúrať.

2. Zníženie riziko kardiovaskulárnych ochorení

Ak človek pije nadmerne, alkohol je metabolizovaný odlišnou cestou, ktorá produkuje veľa voľných radikálov. „Je známe, že oxiduje zlý cholesterol, ktorý sa potom ukladá na krčných tepnách a upcháva ich,“ vysvetľoval ďalej Dasgupta. Ak sa teda rozhodneme vynechať alkohol na mesiac, rozhodne to pomôže nášmu srdcu. „Ak k tomu ešte pridáte cvičenie, bude to najlepšie, čo pre seba urobíte,“ dodal.

Článok pokračuje na druhej strane:

Časť 1 / 2

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…