Dobré noviny
Ako zabrániť hromadeniu prachu v domácnosti
Inzercia
Inzercia

Ako zabrániť hromadeniu prachu v domácnosti

Ilustratívna fotografia.
Ilustratívna fotografia. — Foto: Karcher

Prach, ale aj neviditeľné roztoče, alergény, vírusy či baktérie sú neželanými obyvateľmi našich príbytkov. Otázkou nie je, či sú aj v tej vašej, ale v akom množstve. Udržať domácnosť hygienicky čistú dá zabrať. 

Možno máte niekedy pocit, že napriek tomu, že ste utierali prach pred pár hodinami, mali by ste zase. Tento pocit však poznať nemusíte. Prach je niečo, čo robí problémy väčšine domácností. Víri sa, ukladá, je ho vidieť na nábytku aj na dlážke, je škodlivý pre naše zdravie a zbaviť sa ho tak, aby sa už o pár hodín neobjavil opäť, je častokrát úloha len veľmi ťažko splniteľná. Množstvo prachu ovplyvňuje viacero faktorov. Lokalita, v ktorej sa dom či byt nachádza, vybavenie domácnosti – koberce, čalúnený nábytok a podobné hltače prachu, ale aj periodicita, spôsob a dôslednosť upratovania.

V článku sa dozviete, ako čo najefektívnejšie zabrániť hromadeniu prachu v domácnosti. Vďaka našim užitočným tipom bude vaša domácnosť hygienicky čistejšia a s menšou námahou, ako doteraz.

Koľko prachu pustíte dnu cez okná či dvere?

Prach sa do prostredia vašej domácnosti dostáva dvomi hlavnými cestami. Z exteriéru a interiéru. Lokalita, v ktorej sa váš dom či byt nachádza výraznou mierou ovplyvňuje, koľko prachu sa dostane dnu. Rizikom sú najmä blízkosť ciest a prebiehajúca výstavba v okolí, množstvo prachu môže ovplyvniť aj úprava vášho pozemku. Krásne upravený trávnik s pravidelným, ideálne automatickým zalievaním, produkuje menej prachu ako neudržiavané „stavenisko.“

Z tohto pohľadu je dôležitý systém vetrania, nakoľko prach sa k vám dostáva najmä cez okná či dvere. Bez ohľadu na to, či je zima alebo leto, vetrať by ste sa mali snažiť nárazovo. To znamená na krátky čas s oknom dokorán. Ak je to potrebné, kľudne viackrát za deň. Vetranie sa snažte obmedziť v čase, keď je v okolí domu zvýšený pohyb áut aj keď je veterno. Naopak, počas dažďa či sneženia je vetranie najvhodnejšie.

Prachové častice a špina sa k vám domov z exteriéru dostávajú tiež z vonkajšej strany okien. Dbajte preto na ich pravidelné umývanie. A to nielen skiel, ale aj okenných rámov.

Množstvo domácich skladísk prachov či roztočov

V mnohých prípadoch je interiérové vybavenie ešte väčším zdrojom prachu ako exteriér. V domácnosti sa totiž nachádza veľa priam ideálnych skladísk pre ukladanie prachu, roztočov či alergénov. Najväčšou hrozbou sú čalúnené sedacie súpravy, koberce, záclony a závesy. Tie totiž prachu a iných neviditeľných nečistôt bežným vysávaním nezbavíte. A každým prechodom cez koberec, každým sadnutím či ľahnutím si na sedačku, každým potiahnutím záclony vírite prach a uvoľňujete ho z hĺbky vlákien do miestnosti.

Pri bežnom upratovaní môžeme pozabudnúť na vyčistenie ťažko dostupných miest. Typickým príkladom sú priestory za nábytkom, pod posteľou či medzi rebrami radiátora. Pri prievane sa tento prach veľmi ľahko dostane do priestoru.

Efektívne a hygienicky čisté spôsoby upratovania

Je prirodzené, že prioritne čistíme to, čo vidíme voľným okom. Vysávanie či utieranie prachu z nábytku pomáha udržiavať domácnosť vizuálne čistú. Ak ju však chceme mať skutočne hygienicky čistú, musíme dbať aj na dôsledné čistenie tých kusov nábytkov, o ktorých sme hovorili v predchádzajúcej časti článku. Ak ste doteraz prali záclony a závesy len raz či dvakrát do roka, zmeňte to. Je to síce neobľúbená činnosť, najmä odopínanie z háčikov a ich následné vešanie, ale keďže závesy a záclony iným spôsobom nečistíme, mali by ste sa na túto činnosť odhodlať aspoň raz za tri-štyri mesiace. Čisté, ešte vlhké, záclony rozvoňajú vašu domácnosť a zvýšia v nej vlhkosť, čo je pre zdravie obzvlášť prospešné počas vykurovacieho obdobia.

Najväčšou hrozbou uvoľňovania a vírenia prachu sú jednoznačne koberce a čalúnený nábytok. Tie dokážete dôkladne vyčistiť len hĺbkovým čistením – tepovaním. Ak si myslíte, že stačí tepovať raz ročne, o opaku vás presvedčí farba odsatej vody po tepovaní. Tepujte minimálne trikrát ročne. V prípade, že máte malé deti, alergikov a/alebo domácich zvieracích miláčikov, tepujte minimálne raz za dva mesiace. Tepovače si môžete prenajať, ak si ich však kúpite, využívať ich budete podstatne častejšie. A tým dokážete s ukladaním prachu bojovať oveľa efektívnejšie.

Ďalším tipom je čistenie parou. Para má viacero bezkonkurenčných výhod. Čistenie parou je maximálne efektívne, keďže para dokáže zničiť až 99,99% bežných baktérií a vírusov z tvrdých povrchov. Čistenie parou je tiež ekologické a ekonomické, nakoľko na čistenie vám stačí voda z kohútika, žiadne chemikálie potrebovať nebudete. Výhodou tiež je, že pri čistení parou nevírite prach. Para totiž ako vodné skupenstvo dokáže na seba viazať prachové častice. Kúpa parných čističov či parných vysávačov môže byť investíciou, ktorá sa vám mnohonásobne vráti. Úsporou času, námahy, ale najmä kvalitnejším a hygienicky čistejším domácim prostredím.

Aby ste mali stále čistú podlahu

Eliminovať vírenie a ukladanie prachu môžete aj vysávaním vysávačmi s vodným filtrom. Už pri čistení parou sem spomínali, že voda na seba dokáže viazať prachové častice. Vodné filtre dokonale zachytia prach a tak je späť do miestnosti vyfukovaný len dokonale čistý a svieži vzduch bez prachových častíc.

Už ste čítali?