Viete, že parou sa dá čistiť aj vysávať?
Inzercia
Inzercia

Viete, že parou sa dá čistiť aj vysávať?

Silu pary pozná väčšina z nás najmä zo žehlenia či varenia. Vedeli ste ale, že parou sa dá aj čistiť či vysávať?

Parné vysávače Kärcher. — Foto: Kärcher

Zariadenia na báze pary čistia ekologicky, maximálne efektívne a úsporne. Sú hygienicky nezávadné a preto vhodné aj do domácností s alergikmi, deťmi či zvieratami.

V tomto článku sa dozviete:

  • prečo je čistenie parou najekologickejšie
  • aké sú výhody parných vysávačov
  • či je možné parný vysávač používať na akýkoľvek povrch

Parné čističe nepotrebujú chémiu

Napriek tomu, že obstarávacie náklady na parné čističe sú možno o niečo vyššie, táto vstupná investícia sa vám môže vrátiť hneď niekoľkonásobne. Finančne aj zdravotne. Pri čistení parou totiž nepotrebujete žiadnu chémiu, nemusíte kupovať a pridávať žiadne prípravky. Para v kombinácii s vysokým tlakom dokáže čistiť maximálne efektívne a len s minimálnym množstvom vody. Parné čističe dokážu zničiť až 99,99% vírusov. Vďaka tomu je možné hovoriť o hygienicky skutočne čistej domácnosti, čo je základom pre celkové zdravie vašej rodiny.

Parné vysávače nielen do domácnosti

Výhody, ktoré v sebe ukrývajú parné vysávače, budete spoznávať postupne. Zistíte, že dokážu čistiť, vysávať, naparovať aj sušiť. V závislosti od modelu a príslušenstva je ich využitie skutočne univerzálne. Stanú sa vaším neodmysliteľným spoločníkom pre čistenie bytu, domu, kancelárie, skladu či obchodnej prevádzky. Parné vysávače kombinujú pozitívne vlastnosti suchých vysávačov so silou pary parných čističov. Vďaka tomu ich môžete využiť nielen na hygienicky čisté vysávanie či umývanie podláh, ale aj na čistenie armatúr, čalúneného nábytku, kachličiek, zrkadiel, digestorov, okien, varných dosiek, umývadiel či detských hračiek.

Nakoľko medzi modelmi a výrobcami môžu byť značné rozdiely, pri výbere parného vysávača odporúčame vsadiť na recenzie zákazníkov, prípadne testy odborných inštitúcií. Dôležitými parametrami sú kvalita, výbava, účinnosť aj úroveň bezpečnosti. Medzi špičku je možné zaradiť parné vysávače Kärcher, napríklad model s označením SV 7, ktorý umožňuje vysávanie, naparovanie aj sušenie v jednom kroku. Obsahuje viacstupňový filtračný systém, ktorý dokáže odstrániť aj najmenšie častice špiny. Sací výkon je možné ovládať priamo na rukoväti a  jeho intenzitu je možné prispôsobiť čistenému povrchu. Viacstupňovou reguláciou je možné ovládať aj prietok pary. Z hľadiska bezpečnosti je dôležitou súčasťou stroja detská poistka, ktorá slúži na blokovanie funkcie pary.

Dôležitým parametrom je tiež doba prevádzky. V podstate ide o čas, za aký sa minie voda v nádržke vysávača. Čím väčšia je nádrž, tým dlhšie môžete pracovať, na druhej strane však budete dlhšie čakať, kým sa voda v nádrži zohreje na potrebnú teplotu. Pri prvom naliatí a potom pri každom ďalšom, ak nedokážete priestor poumývať na jedenkrát. Nádržka je zároveň opatrená tlakovým uzáverom a až keď tlak opadne, ju môžete otvoriť a doliať novú vodu. Ideálnou voľbou pre čistenie väčších plôch sú preto dvojkomorové parné vysávače. Keď sa minie voda v nádobe, v ktorej sa vyrába para, voda sa do nej automaticky prelieva z druhej nádoby a nie je preto potrebné čakať na vyrovnanie tlaku. Vodu môžete do druhej nádoby dolievať priebežne, čo vám umožní pracovať bez prerušení.

Parný vysávač je možné použiť aj na drevené podlahy

Univerzálny parný vysávač dokáže robiť tri činnosti naraz. Najskôr z podlahy povysáva pevné nečistoty, následne ju naparí horúcou parou a prácu ukončí dokonalým vysušením tak, aby na podlahe neostali šmuhy. Takéto čistenie podláh je podstatne rýchlejšie, menej namáhavé a úspornejšie, ako klasické čistenie mopom. Parné vysávače sa hodia v podstate na všetky druhy podláh, avšak pri drevených či laminátových podlahách je potrebné byť opatrnejší a dodržiavať pokyny výrobcu. Príliš veľa vody by mohlo podlahu poškodiť, je preto vhodnejšie zvoliť menší prietok pary.

 

Už ste čítali?

Všeobecná lekárka Etela Janeková nezavrela ambulanciu ani na…

MUDr. Etela Janeková, PhD. od začiatku pandémie nezavrela svoju ambulanciu ani…

Východniarov lieči tento usmievavý lekár z Kene: Ľudia sú tu…

Kipchanga Chemwotei Sakong pre známych jednoducho Kip. O Slovensku dlho nič nevedel.…

Pavol Croft je slovenský Indiana Jones. Nechcelo sa mu stáť…

K histórii a umeniu mal Pavol Croft vždy blízko. Preto si ich vybral…

Byt v úplnom centre Bratislavy vymenili za šťastie na dedine:…

Nie všetky pokrokové projekty začínajú výpoveďou v korporáte.…

Práca v banke ju už nenapĺňala, pustila sa do výroby ženských…

Práca v banke si vyžaduje biznis oblečenie. Dobre o tom vedela už počas vysokej…

Pre koronu prišiel o prácu, tak piekol veterníky pre záchranárov.…

Keď prišiel Matúšov kolega s nápadom piecť koláče…

Horský vodca Ján Kořínek: Ak sa stretnete zoči-voči medveďovi,…

Pre milovníkov prírody a turistov má jasný odkaz.

František prácu smetiara miluje: Nie je to voňavá robota, no…

Vnúčatám kúpil ako hračku smetiarske auto, aby im mohol ukázať,…