Sľubovala, že z kvapky krvi zistí všetky choroby. Najmladšiu miliardárku teraz za klamstvo čaká väzenie
Zakladateľka Theranosu je podľa poroty vinná z podvodu a sprisahania.

Elizabeth Holmesová, zakladateľka spoločnosti Theranos, ktorá sľubovala novátorské krvné testy, je podľa pondelkového rozhodnutia kalifornského súdu vinná z podvodu a sprisahania. Porotcovia sa zhodli na jej vine v štyroch bodoch obžaloby.
Hrozia jej roky za mrežami
Holmesová je podľa porotcov vinná v štyroch bodoch obžaloby súvisiacich z podvodmi voči investorom, vďaka ktorým dosiahla hodnota spoločnosti Theranos v roku 2014 až deväť miliárd dolárov. Za každý z bodov obžaloby jej hrozí trest do 20 rokov odňatia slobody a pokuta 250.000 dolárov (221 350 eur), ako aj povinnosť odškodniť obete.
V ďalších štyroch bodoch je podľa nich nevinná. V troch bodoch nedošli porotcovia k spoločnému stanovisku. Týmto verdiktom skončil štyri mesiace trvajúci a americkými médiami pozorne sledovaný proces, informovala agentúra AP.
Chcela zbohatnúť na klamstve
Tridsaťsedemročná Holmesová založila Theranos v roku 2003, keď mala 19 rokov. Následne predčasne ukončila svoje štúdium na Stanfordskej univerzite a Theranosu sa začala venovať na plný úväzok.
Desať rokov na to začala Holmesová vyhlasovať cez rôzne médiá, že jej spoločnosť vynašla technológiu, ktorá dokáže presne a spoľahlivo vykonať celú sériu diagnostických testov - a to len z niekoľkých kvapiek krvi. Theranos aj vďaka značnej publicite svetových médií oznámil v roku 2013 spoluprácu s Walgreens, druhou najväčšou sieťou lekárni v USA, približuje CNN.
Medzi najväčších investorov Theranosu patrili napríklad mediálny magnát Rupert Murdoch či miliardárska rodina bývalej americkej ministerky školstva Betsy DeVosovej. V predstavenstve spoločnosti pôsobili aj bývalý šéf americkej diplomacie Henry Kissinger a exminister obrany James Mattis, pripomína webový portál Business Insider.
Najväčší investičný podvod
Elizabeth Holmesovú označil časopis Forbes v roku 2015 za najmladšiu a najzámožnejšiu „self-made“ miliardárku na svete. Jej majetok vyčíslil na 4,5 miliardy dolárov. V čase, keď sa Holmesová začala objavovať na obálkach prestížnych časopisov a novín, sa však pod povrchom Theranosu začal sen o lepšej budúcnosti drobiť na márne kúsky.
Na povrch vyšli informácie o tom, že niektorí klienti Theranosu dostali falošne pozitívne výsledky. Erin Tompkinsová, ktorá proti Holmesovej teraz aj svedčí, uviedla, že po vykonaní testu Theranos dostala falošne pozitívny výsledok na protilátky proti HIV. Tehotným pacientkam zase niekoľkokrát chybne určili potrat, aj keď bol ich plod úplne v poriadku. Tieto výpovede začali dokazovať, že Holmesová stála za jedným z najväčších investičných podvodov modernej histórie.
Denník The Wall Street Journal však v roku 2015 informoval, že spoločnosť svojim „revolučným“ prístrojom vyhodnocovala len približne desiatku zo stoviek diagnostických testov, ktoré mala v ponuke, pričom ich výsledky boli podľa vtedajších zamestnancov nespoľahlivé. Zvyšok krvných testov vyhodnocovali zamestnanci Theranosu pomocou tradičných, existujúcich technológií od iných firiem.
Americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) a Theranos v roku 2018 dospeli k mimosúdnej dohode v súvislosti s obvineniami z masívneho podvodu. Spoločnosť krátko po tom ukončila činnosť.