Dobré noviny
Omikron je pre pľúca menej nebezpečný, potvrdili vedci. Zrejme už vieme, prečo sa tak extrémne rýchlo šíri
TASR
TASR

Omikron je pre pľúca menej nebezpečný, potvrdili vedci. Zrejme už vieme, prečo sa tak extrémne rýchlo šíri

— Foto: TASR/AP

Výskum potvrdzuje, že priebeh choroby je menej závažný ako v prípade variantu delta.

Predbežné výsledky šiestich štúdii vo viacerých krajinách potvrdili, že koronavírusový variant omikron nepoškodzuje pľúca do takej miery, ako to bolo v prípade predchádzajúcich variantov koronavírusu. Informoval o tom v pondelok na svojej webovej stránke denník The Guardian.

Zameriava sa na hrdlo

Mutácie, ktorými sa omikron odlišuje od ostatných variantov, mohli podľa expertov ovplyvniť jeho schopnosť napadnúť rôzne typy buniek. "Zdá sa, že má (omikron) väčšiu schopnosť napadnúť horné dýchacie cesty – bunky v oblasti hrdla," povedal Deenan Pillay, profesor v odbore virológie na univerzite University College London.

Vírus sa preto bude vo väčšej miere množiť v oblasti hrdla než v pľúcach. Výsledky sú podľa slov Pillaya ešte len "predbežné". Pripomenul však, že podobné zistenia priniesli i ďalšie štúdie. Tieto výsledky však ešte musia byť odborne posúdené, píše The Guardian.

Menej závažný priebeh

Ak sa vírus viac množí v oblasti hrdla, stáva sa nákazlivejším, píše The Guardian. To by mohlo vysvetliť, prečo sa tento variant tak rýchlo šíri. Vírus, ktorý vo väčšej miere napadá tkanivo pľúc, by zase mal byť nebezpečnejší – ale menej infekčný. Experti z Univerzity v Liverpoole po Vianociach zverejnili predbežné výsledky štúdie, ktorá potvrdila, že omikron u myší spôsobil "ochorenie s menej závažným priebehom".

Výskum na týchto zvieratách podľa vedcov potvrdzuje, že priebeh choroby je menej závažný ako v prípade variantu delta alebo pôvodného variantu, ktorý sa šíril z čínskeho mesta Wu-chan. Podobné výsledky mali aj štúdie na univerzite v belgickom meste Leuven, na univerzite v škótskom Glasgowe či štúdie uskutočnené v USA.

Už ste čítali?